Boisko w ogrodzie. Świetny pomysł dla dużych i małych. Jak je zrobić?

Boisko w ogrodzie. Świetny pomysł dla dużych i małych. Jak je zrobić?

Autor: Justyna Łotowska
01 cze 2021 12:11

Ogrodowe mini boisko to pomysł wart realizacji i z pewnością wniesie dużo śmiechu i radości do domowej codzienności oraz urozmaicenia podczas wakacji w ogrodzie czy na działce. jak zorganizować takie miejsce w ogrodzie? Oto kilka porad!

  • Ogrodowe boisko nie musi ono mieć przepisowych wymiarów ani profesjonalnego, kosztownego podłoża.
  • Kontury boiska można oznaczyć na przykład linią z piasku.
  • Jeśli trawiaste boisko tworzysz od nowa, podłoże powinno być przygotowane dokładnie tak jak w procesie zakładania trawnika.
  • W sezonie intensywnej wegetacji roślin i przy sprzyjających warunkach boisko powinno się kosić 2 razy w tygodniu lub co parę dni.

Możliwość gry w piłkę nożną, kosza, siatkówkę, nieco zapomnianego badmintona czy też uprawiania gimnastyki sprawi przyjemność dzieciom i dorosłym, a głównie zapewni formę aktywnego spędzania czasu. Korzyści z posiadania własnego mini boiska jest bez liku, ale takie mini boisko przede wszystkim zachęca do ruchu po miesiącach zimowego lenistwa i po okresie ścisłych ograniczeń spowodowanych sytuacją epidemiczną. Jest też bezpieczną przestrzenią do uprawiania aktywnej rekreacji w ograniczonym gronie. Potrzebny jest tylko pomysł na boisko, a następnie dbanie o niego.

Najprostszy pomysł na ogrodowe boisko

Ogrodowe boisko to kwestia umowna, bo nie musi ono mieć przepisowych wymiarów ani profesjonalnego, kosztownego podłoża. Boisko może powstać na trawniku – przydomowym, ogrodowym. Można po prostu wygospodarować przestrzeń na istniejącym już trawniku tak, by zapewnić dogodne warunki aktywności rekreacyjno-sportowej, a jednocześnie zapewnić roślinom w ogrodzie swobodę życia w przypadku, gdy boisko powstanie na terenie ogrodu.

Kontury boiska można oznaczyć na przykład linią z piasku. Kreatywność w tej kwestii nie ma granic, a we wszystkie prace można włączyć dzieci, które z pewnością z zapałem będą uczestniczyć w takim przedsięwzięciu.

Jeśli trawiaste boisko tworzysz od nowa, podłoże powinno być przygotowane dokładnie tak jak w procesie zakładania trawnika. Ważne, by teren był wyrównany i stabilnie utwardzony. Prace należy zacząć od wyboru miejsca, a następnie powinno się oczyścić teren z kamieni, chwastów, liści, itp., przeprowadzić wałowanie, wysiać trawę – najlepiej trawą sportową lub ułożyć trawę z rolki. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą piasku lub torfu oraz wyrównać powierzchnię wałem.

W przypadku trawy z rolki, płaty trawy należy układać ściśle obok siebie, zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin (z włosem albo pod włos) i dobrze przyciskając je do gleby. Trawa ukorzeni się po upływie kilkunastu dni.

Jak dbać o boisko z podłożem trawiastym?

Podłoże trawiaste przydomowego boiska jest przede wszystkim tańsze w tworzeniu i utrzymaniu od tego ze sztuczną nawierzchnią. Przede wszystkim jest podłożem naturalnym, które zachowuje swoje wartości, jak produkcja tlenu czy stworzenie ogrodowego ekosystemu. Zaletą trawiastego podłoża jest też miękkość i dobra amortyzacja co jest bezpieczniejsze ze względu na ewentualne kontuzje i zdrowsze dla stawów, ale pod warunkiem, że podłoże jest dobrze wyrównane.

Pielęgnacja takiego boiska polega na bardzo regularnym koszeniu, nawadnianiu, nawożeniu i ewentualnie na renowacji fragmentów, które mogą ulec podniszczeniu wskutek częstego deptania. Zatem zasady są takie same jak w przypadku trawnika i pielęgnacja boiska nie wymaga dodatkowego zaangażowania. Jedyną czynnością, którą naprawdę warto wykonywać bardzo systematycznie, jest koszenie, by trawa była gęsta, miękka i nie za bardzo wyrośnięta.

Wygodne koszenie ogrodowego boiska bez wysiłku

Jakość trawy na ogrodowym boisku ma kluczowe znaczenie dla jego użytkowników, zwłaszcza dzieci, dlatego ważna jest systematyczność koszenia. W sezonie intensywnej wegetacji roślin i przy sprzyjających warunkach powinno się kosić 2 razy w tygodniu lub co parę dni.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest robot koszący, na przykład najnowszy mini robot Honda Miimo 70 Live przeznaczony do koszenia powierzchni do 700 mkw. Jego podstawową zaletą jest to, że kosi za człowieka i jednocześnie zapewnia ekologiczny sposób pielęgnacji trawy poprzez mikro mulczowanie.

Do twojego robota koszącego możesz też mówić! Za pośrednictwem aplikacji Alexa (działa na urządzeniach Echo Amazon) właściciel może zdalnie wydawać robotowi polecenia werbalne, jak: „Alexa, powiedz Miimo koś”, „Alexa, co robi Miimo?” czy „Alexa, powiedz Miimo wróć do stacji.”

Zadbane ogrodowe boisko może sprawić dzieciom i całej rodzinie radość, i zachęcić do aktywnie zdrowego spędzania wolnego czasu. Zapewni też wygodne warunki do przeprowadzania rodzinnych treningów i rozgrywek równolegle do Mistrzostw Europy w piłce nożnej!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także