×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Czerwiec w ogrodzie. Porządki na świeżym powietrzu!

Czerwiec w ogrodzie. Porządki na świeżym powietrzu!

Autor: Ewa Kozioł
26 maj 2021 12:10

Koniec maja to najwyższy czas na wiosenne porządki w ogrodzie. Dla wszystkich, którzy sprzątanie mają jeszcze przed sobą przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek. O tym warto pamiętać podczas wiosennych porządków w ogrodzie.

Pielęgnacja ogrodu

Ogród po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji. Zanim przyjdzie czas na ustawianie dekoracji i sadzenie nowych roślin, należy dokładnie wygrabić trawnik, uważając na kiełkujące pędy. W przypadku drzew i krzewów trzeba usunąć obumarłe i połamane gałęzie, a jeśli jest taka potrzeba również przyciąć końcówki, aby młode pączki mogły lepiej się rozwijać. Po wstępnym oczyszczeniu ogrodu można zabrać się za pozostałe prace takie jak: czyszczenie nawierzchni, mycie mebli ogrodowych oraz sprzątanie składzika.

Porządki wokół domu

Poza odpowiednią pielęgnacją trawnika oraz roślin, ważne jest, aby w wiosennych porządkach uwzględnić również czyszczenie nawierzchni wokół domu. Chodniki i podjazdy często nie wyglądają najlepiej po zimie i wiosennych deszczach oraz są pokryte trudnymi do usunięcia plamami powstałymi np. w wyniku topnienia śniegu czy procesu korozji. Na szczęście doprowadzenie ich do porządku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie wsparcie zapewniają profesjonalne środki czyszczące.

Przykładem takiego produktu jest uniwersalny preparat marki Jurga Cleaner HD. To intensywny środek na bazie kwasów mineralnych, który jest wykorzystywany do czyszczenia różnego rodzaju, uciążliwych zabrudzeń z kostki brukowej, płytek chodnikowych, a także kamienia naturalnego, palisad, fug czy podjazdów. Zawarty w tego typu środkach odplamiacz zapewnia szybkie i skuteczne czyszczenie, przywracając powierzchni naturalną strukturę i kolor. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy jednak mechanicznie usunąć z niej zabrudzenia organiczne takie jak mchy czy porosty oraz zwilżyć powierzchnię wodą.

Czyszczenie i konserwacja mebli

Nie zapominajmy jednak, że w ogrodzie nie może zabraknąć miejsca także do wypoczynku i ucztowania w plenerze – wygodnego i funkcjonalnego zestawu ogrodowego. Jeżeli jesteśmy posiadaczami mebli drewnianych, powinniśmy wybrać specjalne środki do ich czyszczenia i impregnacji. Tutaj prym wiodą oleje, które głęboko penetrują drewno i zabezpieczają je od środka, sprawiając, że staje się bardziej odporne na uszkodzenia. Z kolei meble wykonane z technorattanu, plastiku czy aluminium nie wymagają olejowania i wystarczy jedynie dokładnie je umyć za pomocą myjki lub wilgotnych ściereczek. Pozostałe meble konserwujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Porządek w składziku ogrodowym

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami składzika ogrodowego, warto zadbać o to, aby panował w nim porządek. Na początku należy sprawdzić stan sprzętu, który się w nim znajduje. W ten sposób brakujące lub wysłużone narzędzia będzie można dopisać do listy zakupów, a zabrudzone elementy dokładnie wyczyścić, aby prace przy domu były samą przyjemnością. Do ich czyszczenia, szczególnie jeśli zapomnieliśmy odświeżyć je przed nadejściem zimy, warto wykorzystać specjalne preparaty. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także