Dobre pomysły na piękny ogród. Porady, produkty!

Dobre pomysły na piękny ogród. Porady, produkty!

Autor: Ewa Kozioł
20 maj 2022 13:13

Wiosna to idealny czas nie tylko na prace w ogrodzie, ale również na zmiany w jego aranżacji. Warto na nowo urządzić całą przydomową przestrzeń. Jak to zrobić? Mamy dla ciebie kilka dobrych pomysłów i rozwiązań.

Projekt ogrodu lub tarasu wymaga nie tylko świetnych pomysłów, ale także dobrego planu i wskazówek dotyczących realizacji. Przedstawiamy kilka pomysłów i rozwiązań, przydatnych zarówno dla osób chcących zaprojektować ogród od podstaw, jak i tych, które planują wprowadzić niewielkie zmiany. Dzięki tym inspiracjom ogród nabierze zupełnie nowego charakteru.

Taras

Sercem nowoczesnego ogrodu jest bez wątpienia taras. To właśnie na nim skupia się życie towarzyskie i większość naszych aktywności wiosną i latem. Często stanowi on przedłużenie salonu i strefę odpoczynku dla całej rodziny. Jest to również miejsce stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego do jego wykończenia warto wybierać materiały, które nie tylko podkreślą piękno naszego ogrodu, ale również zapewnią komfort użytkowania na długie lata. Świetnie w tej roli sprawdzą się płyty porcelanowe AirPave, Semmelrock. Dzięki delikatnym barwom i dużym formatom doskonale współgrają z rozmaitymi stylami architektonicznymi, a dodatkowo są odporne na mróz i środki chemiczne. Płyty posiadają również właściwości antypoślizgowe, co stanowi ważną cechę, w przypadku gdy mamy dzieci i chcemy, by mogły swobodnie i bezpiecznie korzystać z przestrzeni tarasu.

Dla osób ceniących sobie oryginalność świetnym rozwiązaniem będą nowoczesne płyty brukowe Umbriano. Charakteryzują się one niepowtarzalnym wzorem i kolorem, a dodatkowo są impregnowane, dzięki czemu łatwiej będzie nam utrzymać taras w czystości. Płyty Travero to natomiast propozycja dla tych, którzy szukają luksusowych i harmonijnych rozwiązań do swojego ogrodu. Charakteryzują się dużym, eleganckim formatem i strukturalną fakturą z dodatkiem wyselekcjonowanych piasków kwarcowych, która inspirowana jest naturalnym kamieniem.

Ścieżki i podjazdy

Do tarasu często prowadzą ścieżki ogrodowe, które zwykle tworzą zwartą płaszczyznę lub są budowane metodą „step by step”, która polega ona na rozmieszczeniu płyt na odległość ludzkiego kroku i wypełnieniu przestrzeni między nimi drobnym grysem, ziemią lub trawą. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w miejscach, w których wymagane jest szybkie odprowadzenie wód opadowych do gleby.

Dobrym przykładem materiału, który sprawdzi się w tego typu miejscach jest kostka Aquaton, która dzięki specjalnym dystansom pozwala uzyskać 23% powierzchni biologicznie czynnej. Ponadto, jej prostota idealnie wpasowuje się w nowoczesną architekturę.

Dla tych, którzy cenią sobie tradycyjne i niezawodne rozwiązania dobrym wyborem będzie też bruk klinkierowy Penter. Ze względu na dużą wytrzymałość oraz odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, czy warunki atmosferyczne, w tym szkodliwe działanie soli, doskonale sprawdzi się w przypadku materiałów na podjazd, czy ceglane przejścia. Bruk klinkierowy, nazywany też klinkierową cegłą brukową, produkowany jest wyłącznie z naturalnych składników, takich jak glina z dodatkiem piasku i szamotu, dlatego jest całkowicie bezpieczny, dla środowiska, co w przypadku materiałów stosowanych w ogrodzie ma bardzo duże znaczenie.

Elementy małej architektury

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że trudno sobie wyobrazić długie letnie wieczory bez rozpalonego grilla. Jest to popularna forma spędzania wolnego czasu ze znajomymi i rodziną. Dlatego jeśli chcemy korzystać z uroków ogrodu w okresie letnim, warto rozważyć wykonanie solidnej, murowanej konstrukcji grilla, która będzie stabilniejsza oraz bardziej wytrzymała od wolnostojących modeli dostępnych w sklepach. Takie rozwiązanie zapewni nam dogodne warunki do urządzania biesiad na świeżym powietrzu przez długie lata.

Do stworzenia murowanego grilla, kluczowy jest odpowiedni materiał. Bardzo dobrym wyborem może okazać się cegły klinkierowe, które są nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale przede wszystkim odporne na ogień i niepalne. Budulec ten nie wchodzi w reakcje z wodą, zatem nie niszczeje nawet przy intensywnych opadach deszczu. Dodatkowo jest również odporny na szkodliwe działanie mrozu, jak również intensywne nagrzewanie, w związku z czym stanowi idealny materiał do stawiania grilla. Dodatkowo cegła klinkierowa prezentuje się niebywale atrakcyjnie – wybór dostępnego wzornictwa klinkieru jest bardzo szeroki, umożliwia przez to tworzenie oryginalnych mozaik oraz innych efektów. Decydując się na grilla wykonanego z klinkieru, zyskujemy także pewność, że przy odpowiednim czyszczeniu, zachowa swój pierwotny wygląd przez długie lata.

Oczko wodne

Jeżeli nasza działka ma dużą powierzchnię, warto też pomyśleć także o oczku wodnym. Woda wzbogaca bowiem ogród wizualnie, a parując, zwiększa wilgotność powietrza, dzięki czemu rośliny lepiej rosną, a mieszkańcom łatwiej się oddycha. Oczko wodne w ogrodzie to także zwiększanie bioróżnorodności, wszak to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Popularne, i w zasadzie pasujące do ogrodu w każdym stylu, są oczka o naturalnej linii brzegowej. W ogrodach bardziej nowoczesnych przeważają te o regularnych brzegach. Warto wykończyć je płytami o naturalnym wyglądzie, których powierzchnia zainspirowana została skalistymi pejzażami. Co więcej, płyty te odporne są na mróz oraz szkodliwe działanie soli. Zbiornik wodny to ulga w coraz bardziej upalne lata dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na fontanny czy przydomowe baseny.

Aranżując nawierzchnię wokół basenu należy pamiętać, że jest to niezwykle wymagająca przestrzeń, narażona nie tylko na sezonowe skrajne warunki atmosferyczne – mróz i śnieg zimą oraz wysokie temperatury latem, ale też na regularne oddziaływanie wilgoci. Do niekorzystnych czynników należy również: chlorowana woda oraz środki chemiczne stosowane w trakcie czyszczenia. Z tego względu warto sięgnąć po produkty wyróżniające się doskonałymi parametrami technicznymi, które przy okazji świetnie wpiszą się w charakter naszego ogrodu. 

Elementy uzupełniające

Roślinność jest prawdziwą perłą w koronie nowoczesnego ogrodu, wymagającą odpowiedniej, eleganckiej, i jednocześnie minimalistycznej oprawy, która podkreśli jej naturalne piękno. Odpowiedzią na tę potrzebę są obrzeża oraz palisady. Palisady to wielofunkcyjny produkt, który może być stosowany do tworzenia wyjątkowych i trwałych rabat kwiatowych, wykańczania schodów, tarasów, czy skarp. Okrągłe, idealnie sprawdzą się również przy tworzeniu nieregularnych i krętych linii ścieżek ogrodowych.

Ciekawym rozwiązaniem są również gazony, które tak jak palisady można wykorzystać jako element uzupełniający lub zdobiący aranżację. Nadają się zarówno do tworzenia rabat i kwietników, jak i do podtrzymywania skarp. Można ich używać typowo jako element dekoracyjny z wsadzoną roślinnością, albo wykorzystać ich właściwości do zapobiegania osuwaniu się ziemi, czy rozrostowi roślin poza dany obszar.

Kropka nad „i” – ogrodzenie

Idealną kropką nad „i” i jednocześnie doskonałą oprawą posesji jest ogrodzenie. Zapewnia ono prywatność oraz jest wizytówką właściciela domu, która może sporo powiedzieć o ich guście, czy stosunku do świata. Poza otoczeniem posiadłości, elementy ogrodzeniowe mogą też pełnić rolę krawędzi podjazdu, schodów, wyznaczać strefy rekreacji, odpoczynku czy pracy. Przy ich projektowaniu warto wziąć pod uwagę format materiałów, które wykorzystamy do jego budowy. Duże kamienie ułatwią oraz przyśpieszą zabudowę, co znacząco wpłynie na koszt robocizny i skróci czas realizacji. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także