Domek dla owadów do ogrodu? Kup go lub zrób samodzielnie, a nie pożałujesz!

Domek dla owadów do ogrodu? Kup go lub zrób samodzielnie, a nie pożałujesz!

Autor: Justyna Łotowska
18 maj 2022 14:35

Masz ogród kwiatowy, warzywny, a może mały sad? zależy Ci na bioróżnorodności Twojej okolicy? Zadbaj, by twój ogród odwiedzały pszczoły lub inne owady. Co może pomóc? Domek dla owadów. Podpowiadamy, jak go zrobić krok po kroku.

Z roku na rok ekologia staje się coraz ważniejszą częścią naszego życia. To w końcu decyzje podejmowane na co dzień mają istotny wpływ na stan środowiska, a coś wartościowego dla przyrody można zrobić nawet we własnym ogródku. Nietuzinkowym pomysłem, a jednocześnie rozwiązaniem eco-friendly może okazać się zbudowanie domku dla pszczół, które odpowiadają za zapylanie roślin stanowiących 1/3 naszej codziennej diety.

Niestety, ich populacja w Polsce i na całym świecie maleje. Możemy zapewnić im schronienie, budując odpowiedni domek. Jeśli użyjemy do budowy bezpiecznych dla zwierząt materiałów na bazie wody, nie będzie to ani trudne, ani też drogie zadanie.

Czym jest domek dla owadów?

Wielofunkcyjny domek, nazywany przez niektórych hotelem czy schroniskiem dla owadów, to niewielka budka z drewnianych desek i innych elementów. Zapewnia ona schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwia im budowanie gniazd. Mogą w nim złożyć jaja, uciec przed drapieżnikami, deszczem, mrozem czy po prostu odpocząć. 

W telewizji i w internecie można znaleźć mnóstwo pomysłowych realizacji DIY z użyciem drewna. Właściwości drewna są od dawna znane i cenione, dlatego to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w aranżacji domów i ogrodów. Ten naturalny surowiec jest nie tylko łatwy w obróbce, ale też wykonane z niego przedmioty mają wyjątkowy urok. Jednak, aby ten trwał jak najdłużej, warto nie tylko pomalować je na atrakcyjny kolor, ale również zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy deszcz. Dobrze zabezpieczone drewno to także dobry komponent do budowy domku dla pszczół, którego lokatorzy są bardzo pożądanymi mieszkańcami każdego ogrodu.

Jakie owady mogą mieszkać w domku?

  • skorki - nie lubimy ich zwykle, ale warto zaprosić je do swojego ogrodu, bo to ulubione pożywienie biedronek, które z kolei zjadają niszczące kwiaty mszyce,
  • biedronki - te chętnie schowają się między suchymi liśćmi i szyszkami
  • pszczoły - lubia trzciny i nawiercone gałęzie
  • ważki, motyle, chrząszcze, błonkówki, bzygi i inni sprzymierzeńcy, którzy pomagają w walce z rozmaitymi szkodnikami.

 

Tak zrobisz domek dla owadów. Źródło infografiki: Lasy Państwowe
Tak zrobisz domek dla owadów. Źródło infografiki: Lasy Państwowe

Gdzie ustawić domek dla owadów?

Owady preferują ciepłe i zaciszne miejsca. Domek ustaw na ziemi lub powieś go na płocie. Inne dobre miejsce to ściana budynku lub drewniany słupek. Pamiętaj, że najlepsza opcja to osłonięta od wiatru ściana na południowej lub południowo-wschodniej części budynku. Dobrym miejscem będzie także wnętrze altany czy zadaszona przestrzeń w pobliżu ganku lub wiaty.  Domek dla owadów będzie też chętnie uczęszczany, jeśli ustawisz go w pobliżu rabaty, w sadzie czy w okolicy ogródka warzywnego. Pamiętaj, by zapewnić owadom spokój, więc wybierz miejsce z dala od codziennych ścieżek domowników, na tyłach ogrodu. 

Domek dla owadów - jakich materiałów potrzebujesz?

Wykonanie domku dla pszczół nie wymaga wielkich umiejętności. Potrzebne są za to odpowiednie materiały, z których powstanie solidna konstrukcja. Drewno to najlepszy materiał, z którego może być zbudowany domek dla owadów. Sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczone. Czynniki zewnętrzne, tj. wilgoć, promienie UV, grzyby mogą powodować pękanie, pęcznienie, wysychanie, kurczenie się lub utratę właściwej barwy.

Dlatego też poza odpowiednimi deskami lub gotową drewnianą skrzynką, które przydadzą się do zbudowania tej ekologicznej chatki, szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czym zostanie pomalowane i zabezpieczone drewno. Choć na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą w tym pomóc, dobrym rozwiązaniem może okazać się lakierobejca. 

Jak zrobić domek dla owadów?

Prace wykończeniowe przy domku dla pszczół rozpoczynamy od przeszlifowania całej powierzchni, którą planujemy pomalować, potrzebny do tego będzie papier ścierny o granulacji przynajmniej „120”.

Następnie dokładnie odpylamy szlifowaną bryłę, najlepiej przy pomocy miękkiej, suchej szmatki. Tak przygotowaną zewnętrzną powierzchnię możemy malować, rozpoczynamy od nałożenia cienkiej warstwy lakierobejcy, uważamy, by nie pozostawić zacieków. Po wyschnięciu pierwszej warstwy powierzchnię ponownie należy przeszlifować, odpowiedni będzie tu papier ścierny o granulacji „180”.

Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się lepszą przyczepność drugiej warstwy. Ponadto usuwa się podniesione, luźne włókna drewna, które pod wpływem wilgoci z pierwszej warstwy pęcznieją i unoszą się, tworząc coś w rodzaju "tarki".

Ponownie odpylamy miękką szmatką, a potem nakładamy drugą i ostatnią warstwę lakierobejcy. Po wyschnięciu domek jest gotowy do zamontowania w ogrodzie.

Domek dla owadów - instrukcja krok po kroku 

Podpowiadamy, jak w prosty sposób zrobić drewniany domek dla pszczół w 5 krokach:

Krok 1:
Narysuj projekt domku – nie musi być skomplikowany. Ważne, żeby można go było zawiesić w ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu, w którym pszczoły poczują się bezpieczne.

Krok 2:
Przygotuj:
· drewnianą skrzynkę
· kilka niedużych deseczek lub kawałków sklejki
· materiały do wypełnienia domku, np. gałązki, łodygi bambusa lub trzcinę – wszystkie przycięte na głębokość domku
· kątowniki i śrubki
· lakierobejcę lub inny środek do zabezpieczenia drewna

Krok 3:
Połącz ze sobą poszczególne elementy zgodnie z projektem, który został wcześniej przygotowany.

Krok 4:
Starannie wyszlifuj i odpyl powierzchnię domku, żeby zmniejszyć ilość i zwiększyć przyczepność lakierobejcy.

Krok 5:
Dokładnie wymieszaj lakierobejcę, aby jej kolor był jednolity. Jej nakładanie nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, gdyż jest ona łatwa w aplikacji. Pamiętaj jednak, aby malować zgodnie z kierunkiem słojów, co pozwoli uzyskać najbardziej atrakcyjny efekt.

Tak wykonany domek dla pszczół będzie nie tylko doskonałym schronieniem dla owadów, ale również piękną i trwałą ozdobą każdego ogrodu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także