×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drzewa w ogrodzie. Dlaczego warto je sadzić? Porady eksperta!

Drzewa w ogrodzie. Dlaczego warto je sadzić? Porady eksperta!

Autor: Ewa Kozioł
26 wrz 2022 08:38

Dlaczego warto sadzić drzewa w ogrodzie? Jakie zalety mają drzewa w naszym otoczeniu? Jak zaplanować urządzenie ogrodu z drzewami? Radzi i podpowiada Alicja Cebulak z firmy Calla Group.


  • Drzewa w ogrodzie mają same zalety. 
  • Doświadczony projektant zieleni zaprojektuje drzewo na miarę ogrodu, a gdy nie ma na to miejsca, nie zaproponuje go wcale.
  • Drzewa oczyszczają powietrze i produkują tlen. Zapewniają też cień dający ulgę w ciepłe, słoneczne dni. 
  • Drzewa dostarczają mnóstwo możliwości projektowych – mogą być dominantą, akcentem, tłem, mogą kulisować widok, albo po prostu przesłaniać to, czego widzieć nie chcemy.

Ostatnio dociera do nas bardzo dużo informacji na temat ocieplenia klimatu. Prowadzone są dyskusje jak możemy przeciwdziałać efektom zmian pogodowych i czy w ogóle jesteśmy w stanie coś zrobić. Okazuje się, że następują one tak szybko, że potrzebujemy działań błyskawicznych, a wszelkie decyzje podejmowane na szczeblach zarządzania potrzebują czasu.

Podstawowym problemem, z którym obecnie borykamy się w miastach jest brak wody przy równoczesnym występowaniu podtopień. Jedno i drugie bierze swój początek z braku retencji wody. Uniemożliwiają ją duże powierzchnie utwardzone pod budynki i nawierzchnie w miastach. Z łatwością spływa ona po gładkich, betonowych wykończeniach do systemów kanalizacyjnych, które jednak nie nadążają za jej odprowadzeniem. A przecież wystarczy jedno drzewo, by na wielkiej masie jego liści, zatrzymywały się krople deszczu. Wystarczy trawnik pod tym drzewem, by umożliwić wodzie stopniowe wsiąkanie do coraz głębszych warstw gleby i powolne, ale skuteczne zasilanie wód podskórnych.

Zdjęcie: Pankaj Shah, Unsplash.com

Zalety drzew w ogrodzie

A teraz wyobraźcie sobie, że każdy sadzi jedno drzewo w swoim ogrodzie. Proste, prawda? Dlaczego jednak takie trudne do osiągnięcia? Zagadnienie jest wieloaspektowe, ale jak podają właściciele ogrodów, najczęstszą przyczyną rezygnacji z sadzenia drzew, jest obawa przed brakiem możliwości ich usunięcia, gdy będą zbyt duże i uciążliwe. Czy jednak właściwie zaprojektowane drzewo ma szansę stać się uciążliwe? Oczywiście, że nie!

Zdjęcie: Robert Katzki, Unsplash.com

Zaufanie specjalistom z zakresu projektowania ogrodów wydaje się być kluczowe. Doświadczony projektant zieleni zaprojektuje drzewo na miarę ogrodu, a gdy nie ma na to miejsca, nie zaproponuje go wcale. A drzewa w naszym otoczeniu mają całą długą listę zalet. Oto kilka z nich. 

Drzewa wpływają pozytywnie na stosunki wodne, a ich masowe zastosowanie z pewnością polepszyłoby warunki życia w mieście. Oczyszczają powietrze, produkują tlen. Zapewniają cień, głęboki i chłodny, dający ulgę w upały, które ostatnio stały się tak uciążliwe. Są siedliskiem życia dla miejskich zwierząt. Mogą być miododajne i stanowić pożytki pszczele. Drzewa mają cały wachlarz gatunków do zaoferowania, które pozwalają na odpowiednie dobranie w niemal każde miejsce. Z tego powodu pozwalają na uzyskanie całego mnóstwa efektów estetycznych, zarówno pod względem kolorystyki liści, ozdobności pnia, czy kwiatów, jak również prezentują ciekawostki przyrodnicze (na przykład kwitnienie przed rozwojem liści z pąków bezpośrednio na pniu).

Zdjęcie: Rob sheahan, Unsplash.com

Drzewa są tzw. świadkami. Ich życie jest niejednokrotnie dłuższe od życia człowieka, pamiętają one wydarzenia i czasy, które były przed nami – jak chociażby w przydomowym ogrodzie prapradziadka, którego nie mieliśmy okazji spotkać. Drzewa dostarczają mnóstwo możliwości projektowych – mogą być dominantą, akcentem, tłem, mogą kulisować widok, albo po prostu przesłaniać to, czego widzieć nie chcemy. Dają też uwielbiane przez dzieci owoce oraz zapewniają wyjątkowy odpoczynek – kto nie pohuśtałby się na hamaku, linie, oponie, huśtawce zwisającej z wysokiej gałęzi?

Zdjęcie: Robin Wersich, Unsplash.com

Dobór odpowiedniego gatunku i sposobu sadzenia

Coś, co mogłoby się wydawać wadą drzew w ogrodzie, a mianowicie, obawa przed wrastaniem korzeni w jakiekolwiek miejsce, może być łatwo rozwiązanie poprzez dobór odpowiedniego gatunku oraz sposobu sadzenia. Mamy dostępnych wiele zarówno prostych (np. maty przeciwkorzenne), jak i kompleksowych (moduły kierunkujące korzenie) rozwiązań w zakresie planowania zasięgu systemu korzeniowego. Kluczem jest tu odpowiednia decyzja na etapie projektowym, która zapewni nam spokój i możliwość cieszenia się zaletami drzew na przestrzeni lat.

Zdjęcie: Jed Owen, Unsplash.com

Przy obecnym stanie wiedzy argument, że drzewa zrzucają liście, wydaje się być kompletnym nieporozumieniem w kontekście wad. Wyłapywane przez liście cząsteczki pyłów są usuwane wraz ze zrzutem liści, dzięki czemu nie jesteśmy już narażeni na ich wdychanie. Zrzut liści to niedługi okres w jesieni, po którym zwyczajnie można posprzątać, a wyjątkowo opornym można przecież zaproponować drzewa zimozielone.

Drzewa w pojemnikach 

W ogrodach, w których nie możemy posadzić drzew w gruncie rozwiązaniem może być sadzenie małych i średnich drzew w pojemnikach. Dostępnych jest mnóstwo donic z różnych materiałów (ceramiczne, drewniane, z tworzyw sztucznych, betonu), które stanowią efektowny element wyposażenia ogrodu. Jest też cała lista gatunków drzew, które dobrze radzą sobie w donicach i nawet w takich warunkach zdobią naszą przestrzeń.

Mamy więc, czy nie mamy wpływu na błyskawiczną poprawę jakości naszego życia?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także