PARTNER PORTALU
Jak dbać o trawnik w deszczowe lato?

Jak dbać o trawnik w deszczowe lato?

Autor: Justyna Łotowska
20 lip 2021 13:13

Tegoroczne lato natomiast zaoferowało nam prawdziwie tropikalne warunki z palącymi promieniami słońca oraz obfitymi i częstymi opadami deszczu. Jak pielęgnować trawnik w takich warunkach? Przeczytajcie poradnik!

Przyzwyczajeni do upalnych i suchych zarazem ostatnich sezonów letnich, wiemy, że w takich warunkach najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym trawy jest podlewanie. Prawdą jest, że upalno-wilgotna aura powoduje bujny rozwój roślinności i szybki wzrost traw, ale nie zawsze trawnik może sam sobie poradzić w sytuacji nadmiaru wody i wilgoci.

Trawnik a nadmiar wody

Przydomowy trawnik, założony na prawidłowo przygotowanym podłożu, regularnie koszony, poddawany aeracji i wertykulacji, jest raczej odporny na intensywne deszcze. Jednak długotrwałe opady mogą stworzyć problemy, jak np. pojawienie się zastoin wodnych czy wypłukiwanie z dolnej strefy warstwy korzeniowej składników odżywczych, a przede wszystkim azotu, który stosuje się wiosną w celu pobudzenia wzrostu trawy.

Wysoki stopień wilgotności powietrza i podłoża sprzyja także powstawaniu szkodliwych dla trawy chorób grzybowych, darń staje się także podatna na ataki pasożytów. Dlatego latem, po deszczowym okresie oraz po wyschnięciu trawy należy uzupełnić niedobory składników odżywczych, by wzmocnić i uodpornić trawę.

W deszczowym sezonie warto też zamienić się w ogrodowego detektywa i poświęcić trochę uwagi na obserwację zachowań wody w ogrodzie i na trawniku, by sprawdzić jak szybko i którędy spływa, gdzie tworzą się kałuże i zastoiny wodne. Ulewny deszcz odsłania właściwości struktury podłoża, a celem obserwacji jest zdiagnozowanie i rozwiązanie problemów. Realnym zagrożeniem utrzymania trawnika w dobrej kondycji podczas tropikalnego lata jest właśnie zalewanie roślin i zastoiny wodne, a trawa, jak inne rośliny, nie lubi stać w wodzie.

- Gleba o prawidłowych właściwościach sorpcyjnych stopniowo wchłania wodę, dlatego zastoiny wodne powinny zwrócić naszą uwagę. Trawa potrzebuje gleby przepuszczalnej, a wskutek nadmiaru nieodprowadzanej wody w glebie tworzą się warunki beztlenowe i wówczas darń staje się mniej odporna na choroby, żółknie i zagniwa. Zatem zastoiny wodne, żółknięcie trawy są sygnałem alarmującym i wskazane jest wówczas przeprowadzenie aeracji z piaskowaniem. Zabieg ten skoryguje strukturę i przepuszczalność podłoża, tym samym tlen łatwiej będzie przenikać do warstwy korzeniowej trawy. Jednocześnie zabieg przyczyni się do odmłodzenia darni. W przypadkach ekstremalnych, gdy zastoiny wodne nie ustępują, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu. - radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu firmy wykonawczej Zielony Salon.

Aeracja w połowie lata, zwłaszcza deszczowego, jest rekomendowana przede wszystkim na trawnikach, na których nie była wykonana wiosną. Zabieg ten nie tylko ulepszy właściwości sorpcyjne podłoża, ale zahamuje też rozwój mchu i filcu na trawniku, zaś trawa odzyska sprężystość. Do wykonania tego zabiegu można zastosować specjalny aerator lub kosiarki (np. Honda z linii HRX i HRG), w których noże można zastąpić zestawem do aeracji.

Jeśli trawa pokryła się grubą warstwą mchu i filcu warto rozważyć wertykulację, która zregeneruje trawę. Przed tym zabiegiem należy dokładnie wygrabić trawnik i usunąć chwasty oraz inwazyjne dzikie trawy. Zazwyczaj wystarcza jedno nacięcie darni, ale jeśli trawnik jest przerzedzony, z dużymi kępami trawy, należy powtórzyć cięcie „na krzyż”. Ten zabieg należy przeprowadzić w chłodniejszy dzień, ponieważ za wysoka temperatura otoczenia zniszczy trawę. Po zakończeniu wertykulacji trawę należy podlać.

- Obserwacja zastoin wodnych jest również ważna w aspekcie koszenia za pomocą robota koszącego. Robot jest przystosowany do koszenia podczas zwykłego deszczu, który spada na niego z góry, ale należy go chronić przed koszeniem w kałużach i głębokich zastoinach wody, aby woda nie zalała robota od dołu. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce

Koszenie trawy w deszczowe lato

W tym roku można zaobserwować, że trawa rośnie w oczach. Wysokie temperatury, częste deszcze i utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza oraz podłoża sprzyjają bujnemu wzrostowi roślin. Kosić należy – systematycznie, a częstotliwość koszenia należy dostosować do panujących warunków. Jedynym zastrzeżeniem jest to, by kosić trawę suchą. Mokra, wilgotna darń przede wszystkim utrudnia koszenie, ponieważ źdźbła pochylają się pod ciężarem opadów, wskutek czego można również błędnie ustawić wysokość koszenia i w konsekwencji trawa będzie nierówno skoszona.

Ponadto, mokry pokos natychmiast przywiera do noży, kół i spodu kosiarek oraz robotów koszących utrudniając koszenie, a czyszczenie maszyny po koszeniu jest żmudne i czasochłonne. Zatem, dla oczekiwanego efektu koszenia i własnej wygody, warto w pochmurny dzień, po deszczu, wykonać ręką test wilgotności trawy. Jeśli ręka, po przesunięciu po powierzchni trawy jest sucha, można skosić trawę.

Podczas koszenia warto stosować maszyny wyposażone w regulację wysokości koszenia, dzięki czemu można dostosować noże do panujących warunków. Jeśli decydujemy się na koszenie wilgotnej trawy, zdrowsze dla trawy będzie zwiększenie wysokości koszenia i wolniejsze prowadzenie kosiarki.

Do koszenia podczas drobnego deszczu są przystosowane roboty koszące, pod warunkiem, że na trawniku nie ma zastoin wodnych. Robotom nie szkodzi zwykły deszcz spadający z góry, ale zaszkodzić może przejazd przez głębszą kałużę i zalanie robota od dołu. Roboty te są również wyposażone w regulację wysokości koszenia oraz wentylator wbudowany w tarczę między nożami, który unosi źdźbła trawy umożliwiając równe koszenie. 

Po zakończeniu cyklu koszenia w deszczowe lato należy koniecznie pamiętać o dokładnym oczyszczeniu kosiarki i robota z pozostałości pokosu – zwłaszcza spodu urządzenia, noża oraz kół. Wilgotny pokos, nawet wskutek porannej czy wieczornej rosy, przylega do obudowy i części roboczych, zaklejając drobne przestrzenie. Częściej też należy sprawdzać stan noży, ponieważ wilgotna trawa może się owinąć na mocowaniach noży i po wyschnięciu je blokować, co nie zapewni optymalnych warunków koszenia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także