PARTNER PORTALU
Jak przygotować ogród na jesień? Przeczytajcie!

Jak przygotować ogród na jesień? Przeczytajcie!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 wrz 2020 10:31

Jak przygotować trawnik i ogród na zbliżającą się jesień? Warto o tym pomyśleć już teraz. Trawnik i cały ogród, któremu poświęcimy więcej uwagi na początku jesieni, odwdzięczy się nam już tej jesieni, a efekty, które zobaczymy wiosną tylko potwierdzą, że było warto.

Zadbany trawnik

Z początkiem września lato powoli zamienia się w jesień, a przy sprzyjającej pogodzie – w prognozach meteorologicznych pojawia się jeszcze szansa na wysokie temperatury – nadal głównym miejscem relaksu jest trawnik. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną to domowy, własny trawnik odgrywa szczególną rolę, ponieważ jest bezpiecznym miejscem spotkań domowników, z którego można korzystać do woli. Zwłaszcza w tym kontekście warto o trawę dbać do samego końca sezonu, by utrzymać przyjemną stronę tej przestrzeni, ale i jednocześnie zapewnić trawnikowi dobre warunki do szybkiego odradzania się wiosną. Trawę należy nadal kosić, „przewietrzyć” w razie konieczności, odżywić i uodpornić na coraz niższe temperatury.

Wygodne koszenie

Koszenie trawnika należy kontynuować aż do pierwszych przymrozków. O tej porze roku czynność ta na trawnikach rekreacyjnych jest wykonywana rzadziej, a w przypadku łąki kwietnej jest to właściwa pora na drugie koszenie. Warto zwrócić uwagę na znaczenie wysokości koszenia - z końcem lata noże kosiarek powinny być ustawione wyżej, niż w okresie intensywnego wzrostu. Po raz kolejny z pomocą przychodzą nowoczesne kosiarki wyposażone w wygodny system ustawiania wysokości koszenia, który umożliwia łatwe i precyzyjne dostosowanie wysokości noży do bieżących warunków.

System regulacji wysokości koszenia jest jednym z kluczowych udogodnień służących trawie i wygodzie użytkowników kosiarek. Im większy jest zakres ustawiania noży oraz liczba stopni, tym lepsze jest dopasowanie koszenia do warunków, a pielęgnacja trawy przebiega zgodnie z profesjonalnymi zasadami.

Jesienne napowietrzanie i odżywianie trawników

Wskutek intensywnych opadów deszczu ostatnich dni niektóre trawniki potrzebują napowietrzenia oraz usunięcia nadmiaru wody. Trawa nie może stać w wodzie – podtopiona, zaczyna żółknąć, zagniwać, jest podatna na choroby grzybowe i na ataki pasożytów. Zatem zależnie od potrzeb, we wrześniu warto przeprowadzić wertykulację, a dotyczy to zwłaszcza trawników pokrytych warstwą filcu i mchu. Wertykulacja - pionowe nacinanie darni – powoduje rozluźnienie gleby, usuwa warstwę filcu, dotlenia trawę oraz polepsza wchłanianie wody. W przypadku trawników rosnących na glebach ciężkich i podmokłych - zalecane jest także piaskowanie.

W celu uodpornienia trawy na zmieniające się warunki i nadchodzącą zimę, we wrześniu należy trawniki zasilić nawozem jesiennym o zmniejszonej zawartości azotu i ze zwiększoną dawką potasu, który trawę uodporni.

Utrzymanie trawnika w ryzach

Tegoroczne lato, ciepłe i wilgotne, było dla trawy łaskawe i sprzyjało jej bujnemu wzrostowi. Trawa w takich warunkach jest ekspansywna i chętnie „zdobywa” nowe przestrzenie, jak rabaty kwiatowe, grządki warzywne oraz ścieżki, które po kolejnych opadach deszczu stają się niebezpiecznie śliskie. Pomocnym narzędziem do utrzymania trawnika w ryzach jest krawędziarka.

Zdmuchiwanie liści

W harmonogramie prac ogrodowych pojawia się nowa, systematyczna czynność – sprzątanie liści. Dotyczy to przede wszystkim trawnika i warto tę czynność wykonywać systematycznie, ponieważ warstwa liści, zwłaszcza wilgotnych, ogranicza trawie dostęp światła i tlenu. Jednym ze sposobów sprawnego sprzątania liści jest dmuchawa – lekkie i ciche urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu w całym ogrodzie, wokół domu, na podjeździe i na chodniku przed posesją.

Ważne, by dmuchawa była wygodnie wyważona, ergonomiczna w obsłudze, by generowała silny strumień powietrza, a ze względu na sąsiedztwo – powinna przede wszystkim być cicha. 

Zakładanie nowego trawnika

Wrzesień oferuje doskonałe warunki do zakładania nowych trawników: nagrzana słońcem gleba sprzyja kiełkowaniu nasion, a chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody i dodatkowo zapewniają wilgoć niezbędną do rozwoju siewek traw. Przy zachowaniu podstawowych zasad prawidłowego zakładania trawnika, darń rozwinie system korzeniowy przed zimą i dzięki temu będzie odporna na zimowe warunki. „Jesienny” trawnik, w porównaniu z tym zakładanym wiosną, ma w sumie więcej czasu na dobre ukorzenienie się, na rozwój i przygotowanie się do upałów kolejnego lata. Na założenie nowego trawnika mamy czas do pierwszych przymrozków, ponieważ minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion wynosi 6-8°C.

Przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia warto zdecydować o sposobie nawadniania i koszenia, by wszystko praktycznie zaplanować. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli koszenie będzie powierzone robotowi koszącemu, ponieważ wówczas wskazane jest zaprojektowanie instalacji przewodu granicznego, bazy dokującej i łatwych dla robota ścieżek powrotu do bazy.

Do prawidłowego przygotowania podłoża pod trawnik, jak i do spulchnienia gleby w ogródku warzywnym, przede wszystkim prowadzonym na glebach ciężkich, warto wykorzystać dostosowaną do potrzeb i warunków glebogryzarkę. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także