Jak urządzić balkon? Porady, pomysły, inspiracje!

Jak urządzić balkon? Porady, pomysły, inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
05 kwi 2022 08:33

Piękna aranżacja balkonu pozwoli przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu nawet w centrum miasta. Pomyśl o wygodnych meblach, roślinach i przytulnych dodatkach. W sklepach znajdziesz mnóstwo ciekawych produktów na duży i mały balkon.

1. Wybierz styl

Z badania portalu Homebook.pl wynika, że Polacy chętnie łączą kolory, materiały i nie boją się eksperymentować. Największą popularnością cieszy się styl nowoczesny (27%), ale użytkownicy sięgają równie chętnie po dekoracje w stylu skandynawskim (25%) i rustykalnym (17%).
Jak ma wyglądać balkon lub taras? Czy ma się cechować plażowym klimatem z dużą ilością pastelowych kolorów i morskich akcentów? A może ma być to artystyczny styl pełen bogatych kolorów i faktur? Lub nowoczesny styl z czystymi liniami i prostymi, monochromatycznymi kolorami? Bez względu aranż balkonu, pamiętajmy o wyborze stylu, który pozwoli na uspójnienie całości przestrzeni.

2. Dodaj kilka roślin

Dodanie kilku zielonych roślin na balkon sprawi, że przestrzeń stanie się przytulna i będzie atrakcyjna wizualnie. W przypadku kwiatów możliwości są różne – możemy zasadzić własne warzywa i owoce, a także udekorować balkon ulubionymi rodzajami roślin. Wszystko zależy od stylu i upodobań domownika.

Oprócz tradycyjnych nasadzeń kwiatów i drzewek w donicach, które można ułożyć na podłodze, dodatkową opcją są drabinki z półkami, które zapewnią odpowiednie miejsce do przechowywania szeregu roślin – w tym traw i bluszczów, ale także ziół, takich jak: bazylia, mięta, rozmaryn i tymianek.

3. Część wypoczynkowa

Nie ma nic przyjemniejszego od odpoczynku na balkonie – szczególnie w słoneczny dzień. Dzięki dodatkom takim jak stolik i krzesła z poduszkami, w łatwy sposób można stworzyć przytulny kąt do siedzenia.

Wybór zestawów wypoczynkowych jest wiele – wśród nich możemy znaleźć fotele zewnętrzne, pufy czy leżaki. – Fotele rattanowe nadadzą balkonowi szczególnie modny styl bohemy. Jeśli wolimy coś bardziej vintage, możemy zdecydować się na gigantycznego pufa, na którym będziemy mogli odpocząć, cieszyć się słońcem lub poczytać dobrą książkę. Osoby, które chcą stworzyć nadmorską atmosferę na swoim balkonie, mogą wybrać leżak – dodatek kolorowej tkaniny i drewna nada balkonowi letni klimat wakacji – komentuje Emil Basta z WPBM „Mój Dom” S.A.

4. Użyj ścian na balkonie

Jeżeli balkon nie jest duży, dobrym pomysłem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Przykładem może być zaprojektowanie zielonej ściany lub ozdobienie balustrady za pomocą girlandy. Dobrym pomysłem, będzie użycie światełek na sznurku typu cotton balls – dzięki nim balkon będzie wydawał się bardziej przytulny, a ciemne zakamarki zostaną rozjaśnione.

Dekorowanie balkonu polega na zachowaniu równowagi między formą a funkcją. Stylowa aranżacja pozwoli cieszyć się dodatkową przestrzenią zewnętrzną, pełną zieleni. Balkon wypełniony roślinami sprawdzi się również jako naturalny filtr powietrza – zmniejszy zanieczyszczenia i zredukuje miejski hałas.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także