
Jak urządzić mały balkon? Prosta aranżacja krok po kroku! Dużo zdjęć!
Mały balkon to azyl do wypoczynku i relaksu. Jak w prosty sposób zaaranżować taką przestrzeń? Mamy porady stylistów i mnóstwo aranżacji!

- Jeśli jesteśmy fanami świeżych poranków z kubkiem gorącego napoju lub wielbicielami niespiesznych podwieczorków w gronie najbliższych, ciekawą propozycją będzie zestaw wypoczynkowy składający się ze stolika kawowego i foteli.
- W przypadku większego balkonu, dla jeszcze większej wygody, do zestawu można dołączyć także dwuosobową sofę.
- Dywan ułożony tuż przy wejściu nie tylko wizualnie ociepli przestrzeń, ale także dosłownie odizoluje nasze stopy od chłodnej podłogi.
- Balkonowymi elementami obowiązkowymi są zdecydowanie poduszki dekoracyjne i miękkie koce, które zapewnią wygodę i otulą w chłodniejsze dni.
- Czytaj też: Balkon w bloku. Dużo pomysłów do małego mieszkania. Porady, zdjęcia!
Odpowiednio umeblowany i udekorowany balkon może stać się przedłużeniem salonu, jego ozdobą na letnie miesiące. Dlatego warto pamiętać o tym, by meble i dodatki, na które się decydujemy, pasowały stylistycznie do wystroju wnętrza. Nowe akcesoria balkonowe możemy wzbogacić o te, które już posiadamy i które zdobią nasz salon czy jadalnię.
Często jest tak, że meble balkonowe dekorujemy gadżetami wypożyczonymi właśnie z salonu, dzięki czemu niewielkim kosztem uzyskujemy spójny wygląd tych dwóch przestrzeni. Zobacz jakiego typu meble i akcesoria sprawdzą się (także) na balkonie!

1. Jakie meble wybrać na mały balkon?
Podstawą każdej aranżacji balkonu są wygodne i funkcjonalne meble. Ich wybór najpewniej będzie podyktowany metrażem, jakim dysponujemy oraz ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu.
Jeśli jesteśmy fanami świeżych poranków z kubkiem gorącego napoju lub wielbicielami niespiesznych podwieczorków w gronie najbliższych, ciekawą propozycją będzie zestaw wypoczynkowy składający się ze stolika kawowego i foteli. W przypadku większego balkonu, dla jeszcze większej wygody, do zestawu można dołączyć także dwuosobową sofę.
Niezwykle wytrzymałym i łatwym w pielęgnacji materiałem, z którego wykonywane są meble ogrodowe jest technorattan. Zaletą tego surowca jest jego niewielka waga, dzięki czemu łatwo dowolnie zmieniać położenie nawet dwuosobowej sofy.
Dla amatorów stołowania się na świeżym powietrzu ciekawą opcją będzie inwestycja w meble przypominające kawiarniane letnie ogródki, np. z drewna teakowego. To właśnie surowiec pozyskiwany z tego egzotycznego drzewa słynie ze swojej odporności na wilgoć i czynniki atmosferyczne. Oprócz wytrzymałości, która jest ważna przy meblach dedykowanym użytkowi zewnętrznemu, dobrze jest też pamiętać o aspekcie praktycznym – szczególne przy niewielkich balkonach pomocna okazuje się opcja składania takiego zestawu.

2. Mały balkon - wybierz odpowiednie tkaniny do dekoracji
Odpowiednio dobrane tkaniny pomogą w stworzeniu przytulnej atmosfery i osłonią przed słońcem lub wiatrem. Dywan ułożony tuż przy wejściu nie tylko wizualnie ociepli przestrzeń, ale także dosłownie odizoluje nasze stopy od chłodnej podłogi. Najtrwalszy i najbardziej higieniczny będzie taki, który jest dedykowany użytkowi zewnętrznemu.
Balkonowymi elementami obowiązkowymi są zdecydowanie poduszki dekoracyjne i miękkie koce, które zapewnią wygodę i otulą w chłodniejsze dni. W przypadku tych pierwszych sprawdzą się oryginalne wzory z motywami roślinnymi lub kolorystycznie nawiązujące do natury.
Dla zwiększenia komfortu, na krzesłach można ułożyć poduszki. Niektóre z nich wyglądem przypominają pufy podłogowe i z powodzeniem sprawdzą się w też w takiej roli. Pledy powinny być przyjemne w dotyku, raczej w stonowanych kolorach takich jak beże, biele, szarości.

Dla osób poszukujących dekoracyjnego rozwiązania, które pomoże osłonić balkon od słońca lub spojrzeń przechodniów czy sąsiada, dobrym pomysłem mogą być zasłony. Ta praktyczna i niedroga opcja może nadać stylizacji uroku, ale także charakteru. Wszystko zależy od doboru kolorów i wzorów – jednolite zasłony w stonowanych kolorach stworzą piękne tło a wzorzyste z motywem liści, dodatkowo wzmocnią efekt balkonowej dżungli.
3. Oświetlenie i rośliny balkonowe
Zielone liście, kwiaty i aromatyczne zioła sprawiają, że na balkonie czujemy się jak w ogrodzie. Z pewnością można powiedzieć, że to element obowiązkowy każdej stylizacji. Warto postawić na rośliny oczyszczające powietrze, takie jak paprocie, aloes, draceny lub filodendrony. Oprócz relaksu wpłyną one dodatkowo korzystnie na zdrowie. Jeśli nie ma się czasu lub ręki do roślin, pozostaje obserwacja zieleni w oddali… lub postawienie na kwiaty cięte i suszone kompozycje.
Bez względu na to, jaką ścieżkę się obierze, warto zadbać o odpowiednią ekspozycję roślin za pomocą osłonek na doniczki i wazonów. W przypadku ziół mogą to być wykonane z naturalnych tkanin worki z napisami czy koszyki plecione z trawy bądź juty. Rośliny można też wyeksponować w donicach na stojakach lub zawieszanych.

Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał swojego balkonu w czasie ciepłych miesięcy, warto zadbać nie tylko o odpowiednie meble i dekoracje, ale także o nastrojowe oświetlenie. Na balustradzie można zawiesić girlandy świetlne a na stolikach nastrojowe lampiony.
Te z czarnymi elementami najlepiej pasują do stylu industrialnego, zaś wykonane z jasnego drewna charakterystyczne są dla stylu boho. Większe latarenki będą dobrze wyglądały ustawione bezpośrednio na podłodze lub w sąsiedztwie roślinności. Rzucane przez nie nieregularne cienie przyczynią się do stworzenia romantycznej atmosfery.
4. Zadbaj o drobiazgi takie jak naczynia do serwowania
Zastawa do użytku zewnętrznego to doskonały sposób na stworzenie eleganckiej oprawy posiłku spożywanego na świeżym powietrzu. Szczególnie taka stworzona z lekkich, nietłukących się materiałów będzie łatwa w przenoszeniu i odporna na działanie słońca.
Minimalistyczna, przezroczysta forma dobrze komponuje się z wieloma stylami aranżacyjnymi a potrawy serwowane na takich talerzach, misach i miseczkach czy w pucharkach wyglądają efektownie.
