PARTNER PORTALU
Jak zaprojektować ogród? Zobacz już teraz

Jak zaprojektować ogród? Zobacz już teraz

Autor: Elżbieta Ławreniuk
22 gru 2014 10:00

Zima jest najlepszym czasem na planowanie zmian w ogrodzie. Warto wszystko mieć gotowe już teraz, aby wiosną od razu przystąpić do prac.

Jeśli mamy nowy dom lub chcemy wprowadzić zmiany w istniejącym ogrodzie warto zaplanować je właśnie teraz. A wszystko warto zacząć od projektu, który ułatwi nam prace i pozwoli zachować porządek na naszej posesji.

Przy planowaniu powinniśmy wziąć pod uwagę warunki, które panują w naszym ogrodzie m.in. rodzaj gleby czy nasłonecznienie. Zwróćmy także uwagę na ukształtowanie powierzchni, miejsca w których przebiegają instalacje: elektryczna, wodna, gazowa. Jeśli brakuje nam czasu lub boimy się, że nie podołamy temu zadaniu warto zasięgnąć fachowej porady u architekta krajobrazu.

Funkcje ogrodu

Ogród powinien być miejscem, w którym odpoczywamy. Postarajmy się dopasować jego rozmieszczenie i wyposażenie do przyzwyczajeń domowników. Projektując przestrzeń dookoła domu warto zaplanować ją w taki sposób, aby każdy znalazł coś dla siebie. Małe place zabaw, huśtawka czy piaskownica ucieszy każdego malucha. Część wypoczynkowa z wygodnym miejscem do grillowania, stołem oraz kilkoma krzesłami przyda się podczas letnich wieczorów. Miłośników zdrowego jedzenia ucieszy miejsce do uprawy ziół. Świeża bazylia, mięta czy tymianek dopełni smak każdej potrawy.

Oświetlenie, mała architektura, oczka wodne

Projektując ogród warto zaplanować elementy, które ożywią przestrzeń. Starajmy się, aby ogród współgrał ze otoczeniem i bryłą domu. Pergole, trejaże, altanki ustawione pośród pięknych roślin stworzą ciekawą dekorację. Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca na naszej posesji możemy zaprojektować oczko wodne albo mały staw. Nie zapominajmy o zaplanowaniu oświetlenia. Stojące lamy ogrodowe, kinkiety umieszczane na budynkach pięknie oświetlą nasz ogród po zmroku.

Wybór roślin 

Przy wyborze konkretnych gatunków weźmy pod uwagę wygląd naszego ogrodu przez cały rok. Warto posadzić rośliny, które kwitną o rożnych porach. Ważny jest także sposób umiejscowienia roślin w rabatkach, trzymajmy się zasady, że niższe rabaty sadzimy przed wyższymi. Już na etapie projektowania powinniśmy przewidzieć ostateczny rozmiar roślin. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także