Jaką choinkę w doniczce kupić i jak o nią dbać? Poradnik

Jaką choinkę w doniczce kupić i jak o nią dbać? Poradnik

Autor: Justyna Łotowska
02 gru 2021 16:28

Chcesz cieszyć się pięknym drzewkiem nie tylko w trakcie świąt, ale również przez długie lata? Jest to możliwe pod warunkiem wyboru odpowiedniego drzewka i właściwej pielęgnacji. Świerki oraz jodły w doniczkach mogą stać się po świętach wspaniałą ozdobą ogródka. Podpowiadamy, jak o nie zadbać, żeby przetrwały nie tylko czas świąt, ale o wiele dłużej.

Zalesienie coraz większych przestrzeni to niewątpliwie jeden z najprzyjemniejszych sposobów na powstrzymanie zmian klimatycznych. Drzewa zarówno liściaste, jak i iglaste, to nasza szansa na czystsze powietrze oraz magazynowanie wody, warto więc dbać o ich stan. Sami również możemy przyczynić się do tej pozytywnej zmiany i w czasie świąt zdecydować się na wybór świątecznego drzewka w doniczce, by później przesadzić je do ogrodu albo na działkę.

– Świadomość konsumentów w zakresie ekologii rośnie. Widać to na przykładzie dokonywanych przez nich wyborów – klienci chcą jak najdłużej cieszyć się swoimi choinkami i dać im drugie życie. Przygotowaliśmy dla nich szeroki wybór jodeł i świerków różnych rozmiarów i typów, które dostępne są w donicach – mówi Robert Wons, ekspert kategorii rośliny w Castorama Polska.

Wybierz właściwą choinkę w doniczce

Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego drzewka ze sprawdzonych upraw. Aby przesadzenie było możliwe, trzeba wybrać rośliny ukorzenione, uprawiane w donicach, ponieważ mają odpowiednio ukształtowany system korzeniowy i można przesadzić je do ziemi na wiosnę. Drzewka, które rosły w gruncie i zostały wykopane, a potem wsadzone do doniczek, nie przyjmą się ponownie w gruncie.

Temperatura, w której stoi choinka ma znaczenie

Jeśli chcesz, żeby drzewko przetrwało okres świąteczny w dobrym stanie, zwróć szczególną uwagę na zmiany temperatury – nie należy wnosić go od razu do ciepłego salonu, a tym bardziej stawiać przy kominku czy grzejniku! Najlepiej przez pewien czas zostawić drzewko w chłodniejszym miejscu np. w garażu, a dopiero później umieścić w pomieszczeniu z temperaturą pokojową.

Warto również zastanowić się nad wyborem lampek choinkowych – niektóre rodzaje mogą wydzielać bardzo duże ilości ciepła, które będą szkodliwe dla drzewka, dlatego bezpieczniejsza będzie inwestycja w lampki LED. Powinniśmy również racjonalnie podejść do ilości ozdób – zbyt wiele z nich może nadmiernie obciążyć gałęzie.

Nie zapominaj o podlewaniu Twojej choinki!

Regularne podlewanie to podstawa, jeśli chcemy utrzymać drzewko w dobrej kondycji. Pamiętajmy również o tym, że jeśli będziemy je podlewać zbyt obficie, roślina zgnije i będziemy zmuszeni ją wyrzucić.

Drugie życie choinki?

Po okresie świątecznym musimy bardzo rozważnie zaplanować transport drzewka do nowego miejsca np. do przydomowego ogrodu, ponieważ będzie to dla niego znaczna zmiana. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu rośliny i zadbaniu o temperaturę przejściową.

Zastanówmy się także nad tym, gdzie zasadzimy nasze drzewko – musimy pamiętać, że z czasem znacznie urośnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych działek np. przy domach szeregowych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z ekologicznych miejskich inicjatyw jak np. organizowane przez samorządy lokalne czy organizacje społeczne zbiórki drzewek, które później mogą zostać posadzone w miejskich parkach czy lasach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także