Modny i nowoczesny ogród 2021. Co jest na topie? [wywiad]

Modny i nowoczesny ogród 2021. Co jest na topie? [wywiad]

Autor: Justyna Łotowska
15 kwi 2021 14:53

Jakie są trendy 2021 w aranżacji ogrodów? Czy warto mieć w ogrodzie krzewy i drzewa formowane? Czym są drzewka bonsai? O modnych i nowoczesnych ogrodach rozmawiamy z Sebastianem Młynarczykiem, właścicielem firmy ogrodniczej M-Krzewy.

Jakie są teraz trendy w aranżacji ogrodów? Co jest na topie, a co odchodzi do lamusa?

Na przestrzeni lat trendy ogrodnicze ulegają pewnym zmianom. Dzieje się tak dlatego, że już wiosną
„przenosimy się” do ogrodów, które są niejednokrotnie przedłużeniem naszego wnętrza. Szczególnie teraz, w dobie pandemii, chcemy sobie stworzyć miejsce spokoju, odpoczynku, nasz własny, prywatny zielony zakątek. Coraz częściej pojawiają się pytania o rośliny zimozielone bądź o rośliny jak najdłużej kwitnące. Często też klienci wybierają jako punkt centralny swojego ogrodu większy krzew, drzewo, eksponują go, dobierając gdzieniegdzie mniejsze rośliny, np sezonowe lub wieloletnie.

Coraz więcej ludzi chce, by praca w ogrodzie nie była dominująca i bardzo absorbująca. Poza tym nie lubimy zbyt długo czekać, by osiągnąć efekt końcowy, więc wybieramy już gotowy produkt. Kolejny trend wiąże się z oświetleniem ogrodu - nasze ogrody muszą dobrze prezentować  wieczorem, dlatego szukamy też odpowiednich okazów i odpowiednio je podświetlamy. Ponadto obserwujemy, że coraz więcej klientów kładzie duży nacisk naturalne ogrodzenie w postaci  żywopłotu. Także tutaj coraz częściej odchodzi się standardowych tui na rzecz czegoś oryginalnego - np. zielonego muru z laurowiśni, ostrokrzewu czy grabu.

Czym są drzewa i krzewy formowane? Dlaczego to dobra alternatywa dla klasycznych roślin w ogrodzie?

Do naszych ogrodów coraz częściej wkraczają rośliny formowane. Mogą to to być tzw. bonsai ogrodowe, rośliny wielopienne, różnego rodzaju stożki, kule, dachy, parasole. Samo ich powstanie to długotrwały proces. Zależy od naszej wyobraźni, cierpliwości, a przede wszystkim od rośliny. Tym, co najbardziej fascynuje jest to, że nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. Każda roślina jest inna i niepowtarzalna. 

Drzewa formowane nie powstają w ciągu jednego sezonu. Rosną kilka, a nawet kilkadziesiąt lat.
Wymagają odpowiedniego nawożenia, przycinania, by zachować swoją formę. Reszta zależy od indywidualnych upodobań rośliny. Ważne jest zatem stworzenie optymalnych warunków, by roślina mogła się odpowiednio rozwijać.

Drzewa formowane, które można spotkać w ogrodach, to głównie sosny, jałowce, graby, różaneczniki, które nie są roślinami egzotycznymi. Różnią się głównie kształtem. Dodają przestrzeni oryginalności, elegancji, niepowtarzalności, doskonale sprawdzą się także jako wizytówka przed wejściem do domu, restauracji, hotelu i w tym wypadku są alternatywą dla klasycznych roślin. Przykuwają uwagę i wyróżniają.

Jakie rośliny mają Państwo w ofercie? Co jest teraz najpopularniejsze i najbardziej się podoba klientom?

Posiadamy szeroki asortyment drzew i krzewów formowanych, zarówno iglastych jak i liściastych,
głównie tzw. bonsai ogrodowe, jak również stożki, kule, duże drzewa owocowe, rośliny wielopienne. I właśnie te ostatnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Wynika to z tego, że po pierwsze mają bardzo ciekawą formę, a po drugie na takie egzemplarze mogą pozwolić sobie także ci, których przestrzeń nie jest zbyt duża. Po trzecie takie okazy doskonale komponują się z mniejszymi roślinami i oczywiście najlepszy efekt robią podświetlone wieczorem. Ponadto coraz częściej klienci pytają o duże drzewa formowane, czyli tzw. ekrany, parawany, które znowu idealnie odgradzają nas od sąsiadów. 

Do jakiego ogrodu nadają się drzewka bonsai? O czym trzeba wiedzieć, jeśli chcemy je kupić? Jak je pielęgnować?

Rośliny formowane nadają się do każdego typu ogrodu, zarówno tych bardziej nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Bardzo duża liczba odmian i kształtów powoduje, że nie są przeznaczone tylko do stricte nowoczesnego i uporządkowanego ogrodu. W przypadku takich roślin nie chodzi o ilość, czasami wystarcza jeden okaz i przestrzeń zmienia się całkowicie. Poza tym takie rośliny mogą także spokojnie rosnąć w donicach, więc idealnie sprawdzają się właśnie jako wizytówka firmy, restauracji, przestrzeni publicznych.

Bonsai nie potrzebują specjalnej uwagi. Wiadomo, że, jak każda roślina żywa, wymagają odpowiedniego podlewania i nawożenia. Aby zachować swoją formę, muszą być przycinane. Zabieg taki w zależności od rośliny wykonujemy raz, dwa razy w roku, podobnie jest zresztą z nawożeniem. Ważne też aby odpowiednio przygotować podłoże - tylko wtedy roślina będzie mogła odpowiednio rosnąć.

Jakie rośliny polecałby Pan do bardziej surowego klimatu, gdzie więcej mrozów i śniegów?

W naszej ofercie można znaleźć głównie sosny, jałowce, graby, a więc rośliny dobrze wszystkim znane, które poradzą sobie w naszym klimacie bez żadnego problemu. Są to krzewy i drzewa z dużą bryłą korzeniową, wiekowe, z dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym. Mamy także w swojej ofercie np. drzewa oliwne, które lepiej sprawdzają się w ogrodach zimowych, oranżeriach, jednak możemy także spotkać je posadzone w ogrodach.

Jakie rośliny prywatnie Pan lubi i ma w swoim ogrodzie?

Nie mam jakiegoś ulubionego gatunku, po prostu musi mieć to ‚coś’. Lubię rośliny zimozielone, ale bardzo też sobie cenię i lubię patrzeć, kiedy ogród zmienia się o każdej przez roku. Pojawiają się w naszym ogrodzie krzewy formowane, mniejsze i większe, ale i duże drzewa w formie naturalnej. Pewne strefy w ogrodzie lubimy wydzielać mniejszymi żywopłotami np z laurowiśni, bukszpanu. Jednocześnie bardzo podoba mi się, kiedy o każdej przez roku coś kwitnie. Staram się dobierać rośliny w miarę jednolicie pod względem koloru, ale też biorąc po uwagę fakt, by przyciągały motyle, pszczoły, dlatego spotkać u nas można także lawendę, szałwię, bodziszki, werbenę patagońską i hortensje.

Więcej informacji i pomysłów na ogród na stronie M-Krzewy

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także