PARTNER PORTALU
Piękny ogród: porady, zdjęcia, pomysły

Piękny ogród: porady, zdjęcia, pomysły

Autor: Ewa Kozioł
03 lip 2019 09:51

Czy warto „oddać” swój ogród w ręce projektanta krajobrazu? Zdecydowanie tak! Pozwoli to uniknąć wielu, często kosztownych błędów i zapewni piękną, harmonijną przestrzeń wokół domu.

Na jakim etapie budowy domu warto zaprojektować przestrzeń wokół domu? 

Dominika Błaszczyk: Planowanie ogrodu najlepiej zacząć równolegle z planowaniem domu. Dzięki temu zarówno kubatura budynku, wnętrze jak i otoczenie będą ze sobą współgrały. Harmonia całości inwestycji jest bardzo istotna. Z bardzo prostego powodu – pozwoli nam uniknąć wielu błędów, które często wiążą się z dodatkowymi i to sporymi nakładami finansowymi.

Co należy przygotować na pierwsze spotkanie z architektem?

Dominika Błaszczyk: Przede wszystkim chęć zapoznania architekta ze swoimi planami, wizjami czy marzeniami związanymi z omawianą przestrzenią. Dzięki temu można bliżej poznać inwestora, dowiedzieć się, jakim jest człowiekiem, co lubi i co jest dla niego ważne. Każdy z nas jest inny i ma inne oczekiwania. Oczywiście najlepiej spotkać się w terenie. Poczuć klimat miejsca, zobaczyć jego zalety oraz słabe punkty. Obserwować przestrzeń wokół. Z technicznych materiałów należy dostarczyć mapę do celów projektowych z naniesionym domem na działce, rzuty wnętrza oraz elewacji budynku, ewentualne inspiracje w postaci np. zdjęć.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu? Jakie elementy zawiera taki projekt?

Dominika Błaszczyk: Dzięki indywidualnie skomponowanemu projektowi, unikniemy wielu błędów podczas budowy, które zaważą zarówno na wizualnym odbiorze otoczenia, jak i na naszych finansach. Projekt będzie dopasowany do konkretnego inwestora, charakteru jego życia, a także budżetu jakim dysponuje. Rzetelnie wykonany projekt pozwoli krok po kroku przygotować się do realizacji i mądrze zaplanować kolejność wszystkich prac. Projekt ogrodu to nie tylko rozmieszczenie roślin, małej architektury, nawierzchni na działce, choć to jest istotą, to także plansze zawierające rozkład instalacji takich jak nawodnienie czy oświetlenie.

Ile trwa przygotowanie projektu przestrzeni wokół domu?

Dominika Błaszczyk: Czas trwania całego procesu projektowego, uzależniony jest od wielkości terenu, jego specyfiki oraz inicjatywy, jaką wykazuje inwestor podczas jego trwania. Zazwyczaj wynosi około dwóch miesięcy.

Jakie są generalne zasady projektowania na małej działce, a jakie na dużej?

Dominika Błaszczyk: Zarówno przy dużej, jak i małej działce najpierw wybieramy jego styl. Plan musi być przejrzysty i harmonijny w kształtach oraz i wzorach. Na dużym terenie możemy pozwolić sobie na większą swobodę w wyodrębnianiu terenu pod dane funkcje, wykreować miejsca, które będą zaskakiwać i dawać poczucie odosobnienia, jeśli tego akurat potrzebujemy. Przede wszystkim należy pamiętać o stworzeniu zielonego szkieletu ogrodu z kilku/kilkunastu docelowo dużych drzew. Następnie całość obsadzamy i modelujemy według przyjętej przez siebie idei. Obsadzając teren dużymi plamami jednogatunkowych roślin, wprowadzamy w ogrodzie ład przestrzenny. Grając barwą, strukturą czy pokrojem roślin możemy stworzyć niebywale efektowną scenerię, które na dużym areale będzie wyglądała pięknie. Mały ogród wymaga bardzo uważnego przeanalizowania. Najczęściej traktujemy go jak przedłużenie salonu. Musi być integralny i bardzo szczegółowo przemyślany. Dużą rolę w takich wnętrzach grają nawierzchnie, donice czy meble ogrodowe. Nie ma tu miejsca na fragmentaryczne planowanie. Przypadkowe nasadzenia wprowadzają chaos, a co gorsza zmniejszają optycznie powierzchnie ogrodu. Nie należy przejmować się niewielką powierzchnią ogrodu. Zawsze trzeba planować odważnie, pamiętając jedynie o utrzymaniu odpowiedniego stylu.

Czy w każdym ogrodzie warto uwzględnić podział na strefy funkcjonalne? Jak to zrobić, o czym pamiętać?

Dominika Błaszczyk: Oczywiście! Strefy funkcjonalne należy wyznaczyć, bo dzięki nim w pełni skorzystamy z potencjału ogrodu. W zależności od naszego stylu życia oraz wielkości rodziny, będziemy teren inaczej funkcjonalnie układać. Trzeba określić własne potrzeby i wymagania, a także pamiętać o odpowiednich proporcjach wyznaczonych stref. Dzieląc ogród na poszczególne fragmenty należy dokładnie obejrzeć teren i zastanowić się, które miejsca są zacienione, które słoneczne, czy chcemy jakieś miejsce osłonić, a może na jakiś obszar się otworzyć.

Rośliny do ogrodu – jakie gatunki Pani poleca?

Dominika Błaszczyk: Nie róbmy wokół siebie przede wszystkim ogrodu botanicznego. Zbyt wiele gatunków roślin wprowadza chaos estetyczny. Nie zawsze to, co nam się podoba będzie dobrze i zdrowo rosło w naszym ogrodzie. Warto posadzić rośliny mniej zróżnicowanie gatunkowo i cieszyć się wielobarwnymi, przenikającymi się plamami barw, struktur i form. Ciężko polecić coś konkretnego z nazwy, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia ,w której uwzględnić trzeba wiele aspektów. Jestem zwolennikiem raczej formalnych ogrodów z bujnymi trawami, poprzerastanymi kolorowymi bylinami, gdzie szkielet tworzą nasadzenia z sosen, daglezji czy polany z brzozami. Kwietna łąka to jest to na co powinniśmy się decydować, jeśli tylko mamy dostatecznie duży teren.

Czym kierować planując samodzielnie małą architekturę ogrodową?

Dominika Błaszczyk: Planując małą architekturę w ogrodzie należy zwrócić uwagę na aspekt praktyczny np. w przypadku mebli, które stanowią nieodzowny element wyposażenia ogrodu. To, z jakiego materiału są wykonane wpłynie na to, jak często będą wykorzystane do wypoczynku i relaksu. Przy wyborze należy pamiętać o stylu i wielkości mebli, by prawidłowo dopasować je do przestrzeni przeznaczonej w tym celu. Inne elementy małej architektury jak np. altany, pergole czy place zabaw powinny być zaplanowane i przemyślane już w fazie projektu koncepcyjnego, by uniknąć chaosu i przypadkowego umiejscowienia w ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę wybierając materiały na ścieżki ogrodowe?

Dominika Błaszczyk: Wybierając materiały na ścieżki ogrodowe należy kierować się wygodą, estetyką i funkcjonalnością. Całość aranżacji przestrzeni przydomowej, by uzyskać efekt harmonijnie zaplanowanego otoczenia. Materiał przeznaczony na ścieżki powinien być trwały i łatwy w utrzymaniu czystości np. kamień lub kostka. Najbardziej przyjaznym jest drewno, ale wymaga nieustannej konserwacji, chyba że nie przeszkadza nam jego starzenie.

Jakie błędy popełniamy najczęściej projektując ogród?

Dominika Błaszczyk: Projektując ogród można niepoprawnie zaplanować roślinność pod względem wielkościowym, nie biorąc po uwagę wymagań świetlnych poszczególnych gatunków, co zemści się w późniejszym czasie kiepskim przyrostem. Unikajmy kontrastowych barw, które wprowadzają niepokój w przestrzeni. Pamiętajmy o drzewach, bo dzięki nim uzyskamy trzeci wymiar. Nie projektujmy pojedynczych nasadzeń w trawniku, bo efekt końcowy nie będzie zadowalający. 

Dominika Błaszczyk – architekt krajobrazu, właścicielka autorskiej pracowni DOMiGARDEN (www.domigarden.pl). Zajmuje się kompleksowym kształtowaniem terenów zielonych od koncepcji do realizacji. Szeroki zakres działalności obejmuje zarówno kształtowanie parków i założeń zabytkowych, prywatnych przestrzenie wokół domów jednorodzinnych oraz terenów zielone przy siedzibach firm. Wykonuje wszystkie opracowania, analizy i uzgodnienia niezbędne do sprawnego przeprowadzenia procesu inwestycyjnego zarówno w fazie projektu, jak i realizacji. Dzięki współpracy z polskimi i zagranicznymi profesjonalistami, architektami, projektantami branżowymi, szkółkarzami, wykonuje wielobranżowe projekty, korzystając z nowatorskich rozwiązań i najnowszych technologii.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także