PARTNER PORTALU
Pielęgnacja róż: praktyczny poradnik dla każdego

Pielęgnacja róż: praktyczny poradnik dla każdego

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
29 cze 2020 13:00

Róże to piękne kwiaty, które są prawdziwą ozdobą wielu ogrodów. Ale to także kwiaty wymagające. Potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, gdzie kluczową rolę odgrywa cięcie.

Przycinanie róż

Każdego roku powinniśmy zadbać o przycinanie pielęgnacyjne róży, polegające na wycięciu martwych, starych czy też zbyt mocno rozkrzewionych pędów. Pędy i gałązki złamane, uszkodzone przez mróz czy zaatakowane przez szkodniki przycina się powyżej pąka, liścia skierowanego na zewnątrz, a wyrastającego ze zdrowej części. Ponadto, gałęzie rosnące ku środkowi krzewu, a także te zbyt gęste, przerzedza się, aby róża zachowała ładną formę i aby zrobić miejsce nowym, zdrowym gałęziom. 

Róże rabatowe przycina się dość mocno, aby mogły wykształcić wiele kwitnących pędów i aby gałęzie stały się mocne i mogły udźwignąć liczne i ciężkie kwiaty w czasie wiatru czy deszczu. W lecie powinniśmy odcinać przekwitnięte kwiaty wraz z 2-4 liśćmi poniżej. Należy usunąć także kwiaty uszkodzone przez deszcz. Pamiętajmy, że róża nie przycinana lub przycinana zbyt słabo wszystkie kwiaty utworzy na czubku, a u dołu będzie bardzo uboga. Taki krzew będzie wiotki i łatwo się złamie lub zegnie podczas intensywnych opadów deszczu. 

Dobre narzędzia

W przypadku pielęgnacji róż w naszym ogrodzie, bez dobrego sekatora i nożyc, ani rusz. Przydadzą się również grube rękawice, które ochronią nas przed kolcami. Do przycinania kilkuletnich, grubych i twardych łodyg możemy zastosować sekator dwuręczny. Natomiast do przycinania świeżych, drobnych pędów przyda się sekator jednoręczny. Innym ciekawym modelem jest sekator nożycowy - do przycinania róż wręcz idealny. 

Jak pobudzić kwitnienie róży?

Aby pobudzić różę do ponownego kwitnienia, należy pamiętać o odcięciu starych, zwiędłych kwiatów. Trzeba pozbyć się nie tylko samego kwiatu, lecz całego pędu. Dzięki temu róża wypuści nowe pędy i wykształci nowe, silne pąki kwiatowe. Pierwsze kwitnienie kończy się zwykle pod koniec lipca. 

Róża w wazonie

Pamiętajmy, że różę do wazonu ścina się ostrym sekatorem lub specjalnymi ostrymi nożyczkami. Przed włożeniem jej do wazonu trzeba koniecznie usunąć wszystkie liście z dolnej części, która będzie zanurzona w wodzie. Róża może zachować świeżość stojąc w wazonie nawet przez tydzień, pod warunkiem, że łodygę przytnie się tuż przed włożeniem do wody. 

Orientacyjna ceny produktów: 

- sekator dźwigniowy, kowadełkowy L PowerGearTMX – ok. 280 zł

- sekator PX94 PowerGearTMX L – ok. 115 zł

- sekator do kwiatów SP14 SolidTM – ok. 35 zł

- nożyczki SP13 SolidTM – ok. 33 zł

- nożyczki SP15 SolidTM – ok. 33 zł

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także