PARTNER PORTALU
Planujesz przyjęcie w ogrodzie? Zadbaj o trawnik

Planujesz przyjęcie w ogrodzie? Zadbaj o trawnik

Autor: Anna Usakiewicz
22 maj 2019 14:21

Sezon letnich przyjęć na trawie właśnie się zaczyna i potrwa przez kilka najbliższych miesięcy, aż do początku jesieni. Co zrobić, aby przez cały ten czas trawnik w naszym ogrodzie był gotowy na przyjęcie gości?

Gwarancją sukcesu jest jego odpowiednia pielęgnacja. Pomogą w tym narzędzia, dzięki którym praca w ogrodzie jest łatwa i przyjemna.

Trawnik jest ważnym elementem ogrodu, a podczas letnich przyjęć jego rola jest wręcz kluczowa. Goście z pewnością docenią jego ciekawy kształt oraz nieskazitelną, pozbawioną chwastów powierzchnię. Jak zatem dbać o nasz trawnik, aby cieszył oko i był powodem do dumy przez cały sezon? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Postaw na ciekawy kształt
W dużych, stylizowanych ogrodach często spotykamy symetryczny układ trawników o geometrycznych kształtach obramowanych ścieżkami. W małym ogrodzie sprawdzi się prosty kształt np. w formie koła, który z pewnością zwróci uwagę. Co więcej, oprócz tego, że trawnik jest atrakcją samą w sobie pełni on dodatkowe funkcje w stosunku do pozostałych części ogrodu. Jest on najlepszym tłem dla pojedynczych roślin, rzeźby czy małej fontanny. Na dużym trawniku ładnie wyglądają 1-2 rabaty kwietne lub drzewa, które przerywają jego monotonię. Piękna barwa trawy stanowi neutralne tło wydobywające piękno innych roślin. Warto o tym pamiętać szczególnie przy projektowaniu ogrodu.

Koszenie - najważniejsza czynność w pielęgnacji trawnika
W pielęgnacji trawnika kluczowe jest oczywiście koszenie. Regularne koszenie sprzyja wytworzeniu gęstej i zdrowej murawy, a także sprawia, że przyjemnie się po niej chodzi. Co pewnością docenią fani porannych spacerów na boso, gdy trawa pokryta jest jeszcze rosą.Częstotliwość koszenia i jego wysokość zależy od wielu czynników, jak: rodzaju trawy, sposobu użytkowania trawnika, pory roku. Częste koszenie wymagane jest latem, kiedy trawa szybko rośnie. Wiosną i jesienią kosi się ją rzadziej. Pamiętajmy, że podczas suszy najlepiej nie kosić jej wcale. Powinniśmy zrezygnować z koszenia również wtedy, gdy trawa jest bardzo mokra.

Jeśli posiadamy mały, przydomowy trawnik wówczas warto rozważyć zakup ręcznej kosiarki bębnowej, którą uważa się za najbardziej ekologiczną, jak również efektywną w przypadku małych powierzchni. Dzięki tego typu kosiarkom zapomnimy o uciążliwym hałasie i szkodliwych spalinach, gdyż urządzenia te nie potrzebują ani prądu ani benzyny. Ich dużą zaletą są również niskie koszty zakupu i eksploatacji. Co więcej, ręczna kosiarka bębnowa napędzana jest wyłącznie siłą mięśni, co gwarantuje zdrowy wysiłek fizyczny, który przyda się każdemu. Przykładem są kosiarki bębnowe StaySharp™ marki Fiskars, które ścinają trawę specjalnymi ostrzami w sposób podobny do cięcia nożycami. Zostały wyposażone w rączki z regulacją wysokości oraz miękkim uchwytem. Specjalny system redukuje siłę niezbędną do prowadzenia kosiarki. Ostrza nie stykają się i nie klinczują, co dodatkowo zapewnia im długotrwałą wydajność bez potrzeby częstego ostrzenia. Unikalny mechanizm wyrzutu ściętej trawy do przodu i dodatkowo mocowany pojemnik ułatwia sprzątanie ściętej trawy. 

Po koszeniu dobrze jest wyrównać krawędź trawnika za pomocą specjalnych nożyc. Dzięki tej czynności nadamy trawnikowi odpowiedni kształt i elegancji wygląd. W ofercie firmy Fiskars znajduje się kilka modeli nożyc, w tym GS42 Servo-System™. To ergonomiczne nożyce do trawy wyposażone w system Servo, dzięki któremu ostrza nie klinczują się podczas pracy. Dużą zaletą jest głowica obracająca się o 360 stopni, co pozwala na pracę pod dowolnym kątem. Ostrza długości 14 cm wykonane są ze stali nierdzewnej. Inną propozycją są długie nożyce GS46, które umożliwiają pracę bez potrzeby schylania się.Nie zapominajmy również o podlewaniu trawnika, szczególnie w czasie suszy. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, aby parowanie nie było intensywne.

Nie tylko koszenie
Pamiętajmy, że oprócz tak rutynowych czynności, jak koszenie i podlewanie, konieczne są również inne zabiegi pielęgnacyjne utrzymujące trawnik w dobrym stanie. Należy do nich choćby napowietrzanie pozwalające korzeniom rozrastać się głęboko, a także rozluźnić glebę. Ważne jest również usuwanie zbędnych resztek materii organicznej zawierających np. liście trawy, co umożliwia dostęp powietrza do głębszych warstw trawnika i pobudza jego odrastanie. Jednym ze sposobów napowietrzania trawnika i usuwania resztek organicznych jest wyczesywanie, a do tej czynności niezbędne będą odpowiednie grabie. W tej roli doskonale sprawdzą się nowe grabie XactTM, które zostały wyposażone w szeroką głowicę, która w szybki i efektywny sposób pomoże nam wyczesać trawnik usuwając z niego liście, ściętą trawę czy inne zbędne resztki. Narzędzie posiada lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profili, dzięki czemu praca jest bardziej wydajna.

Kolejna ważny element pielęgnacji naszego trawnika to usuwanie chwastów. Jeśli nie chcemy korzystać ze środków chemicznych, a chcemy rozprawić się np. z mniszkiem lekarskim, zwanym potocznie mleczem, to warto zaopatrzyć się w wyrywacz do chwastów. To niezwykle przyjazne w użyciu narzędzie, dosłownie w trzech krokach pomoże nam uporać się z intruzem na naszym trawniku. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta i co najważniejsze usuwamy chwast wraz z korzeniami. Wyrywacza do chwastów Xact z ergonomicznym uchwytem bardzo dobrze dopasowującym się do dłoni, a  model SmartFit posiada regulowaną długość trzonka (w zakresie od od 990 mm do 1190 mm), dzięki czemu narzędzie może być używane przez osoby o różnym wzroście.

Pamiętajmy również, że co najmniej raz w roku powinien zostać wyrównany i przycięty skraj trawnika, jak również usunięte lub naprawione uszkodzenia darni.

Nie zapominajmy o ścieżkach
Wąskie fragmenty trawnika narażone są na intensywne deptanie i trudno jest je kosić, z tego powodu wąskie ścieżki są niepraktyczne. Jeśli przez trawnik prowadzi uczęszczana droga to warto wyłożyć ją np. płytami chodnikowymi. Pamiętajmy jednak, że tak przygotowane chodniki stanowią integralną część trawnika i ogrodu, i również trzeba o nie zadbać. A pomoże nam w tym np. mały skrobak do fug, z podwójnym ostrzem, który szybko usunie mech i chwaty ze szczelin pomiędzy płytkami.

Wszystkie te działania zapewnią nam oczekiwany efekt w postaci pięknego trawnika, który z pewnością zachwyci naszych gości i będzie cieszył nasze oko przez cały sezon.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także