×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Rośliny na balkon. Jakie wybrać? Poradnik i dużo zdjęć!

Rośliny na balkon. Jakie wybrać? Poradnik i dużo zdjęć!

Autor: Calla
17 maj 2023 19:44
Aktualizacja: 25 maj 2023 09:47

Jakie rośliny wybrać na balkon w tym sezonie? Które gatunki kwitną przez cały rok? Co sprawdzi się na słonecznym balkonie, co na balonie zacienionym? Podpowiada i radzi specjalistka od roślin Alicja Cebulak z firmy Calla Group.

  • Wybór roślin na balkon trzeba zacząć od analizy warunków, jakie na nim panują. 
  • Pelargonie, begonie, fuksje, lobelie, żeniszki, niecierpki, petunie i surfinie, uczepy i werbeny to rośliny, które kwitną długo i obficie.
  • Jeśli jesteśmy zainteresowani bardziej niecodziennym efektem na balkonie warto wybrać rośliny roczne pochodzące z rozsady. 

Urządzając balkon chcemy, aby zdobiło go morze pięknych kwiatów do wiosny aż do jesieni. Nie powinno to stanowić większego problemu. Są bowiem rośliny od lat stosowane do nasadzeń w skrzynkach balkonowych spełniających te warunki. Do tych, które wybieramy najczęściej należą pelargonie, begonie, fuksje, lobelie, żeniszki, niecierpki, petunie i surfinie, uczepy i werbeny. Rośliny te kwitną długo i obficie, są łatwo dostępne, często w postaci nawet bardzo dużych sadzonek. Ich wprowadzenie na balkon też jest bardzo proste. Wystarczy tylko przesadzić roślinę do docelowej donicy.

Rośliny roczne – nietypowe

Jeśli jesteśmy natomiast zainteresowani bardziej niecodziennym efektem do wyboru mamy również mnóstwo innych roślin, które mogą uczynić nasz balkon miejscem pełnym uroku. Na co się zdecydować? Patrząc z punktu widzenia całej wiedzy o roślinach ozdobnych powinniśmy być zainteresowani roślinami rocznymi pochodzącymi z rozsady. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że takie rośliny zamykają cały swój cykl życiowy w jednym sezonie wegetacyjnym, a jak wiemy ich celem jest wydanie nasion. Skoro więc mają na to tylko jeden sezon wegetacyjny muszą ich wydać mnóstwo, tak aby prawdopodobieństwo przedłużenia gatunku było wysokie. Co więc robią? Kwitną jak szalone! Prezentując przy tej okazji całe bogactwo barw. Dlaczego akurat z rozsady? Zależy nam przecież na gotowym efekcie, więc chcielibyśmy zakupić najlepiej sadzonki już kwitnące, a przynajmniej starsze niż siewki.

Jedną z takich pięknych roślin jednorocznych jest Antirrhinum majus, czyli lwia paszcza. Jest to roślina nietypowa w skrzynkach balkonowych. Ma wzniesiony pokrój, a niektóre odmiany osiągają dosyć sporą wysokość, ale mnogość barw od żółtych, pomarańczowych, przez czerwone, bordowe do różowych, kremowych i białych zapewnia atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Można ją sadzić do nieco większych od skrzynek balkonowych donic stojących, nie mówiąc już o tym, że roślina ta świetnie nadaje się na bukiety.

Kolejnym nietypowym wyborem mogą okazać się kocanki ogrodowe Bracteantha bracteata. Bogactwo kolorów (różowe, białe, pomarańczowe, żółte, kremowe, brązowe) i możliwość doboru niskich odmian sprawia, że sadząc je w miksie kolorystycznym jesteśmy w stanie uzyskać efekt zbliżony do łąki kwietnej. Kwiaty nadają się też bardzo dobrze do zasuszania.

Ciekawy efekt na balkonie mogą zapewnić również chabry jednoroczne, czarnuszka, czy groszek pachnący. Spośród wymienionych wyżej roślin na szczególną uwagę zasługuje groszek pachnący, będący wyjątkowo wdzięczną ozdobą balkonów. Jest rośliną pnącą, czepia się podpór przez owijanie pędami i tzw. wąsami czepnymi, ale nie jest pnączem silnym, czyli wystarczą mu niewielkie podpory, jak na przykład specjalne kratki wbijane do doniczki.

Nie zawsze jednak uda nam się uzyskać sadzonki dla roślin jednorocznych, dlatego czasem będzie trzeba pokusić się o wysiew nasion w domu i ich rozsadę w odpowiednim momencie rozwoju.

Rośliny wieloletnie – efekt na dłużej

Na balkonie można też posadzić rośliny wieloletnie. W donicach pięknie będą wyglądały trawy ozdobne. Równie ciekawy efekt zapewnią rośliny pnące oraz te o całorocznym ulistnieniu, które mogą dodać uroku nawet zimą. Z traw do pojemników poleca się rozplenicę japońską, a do większych donic miskanta chińskiego. Obie te trawy posiadają mnóstwo odmian, różniących się zarówno wysokością, jak i wybarwieniem liści i kwiatów.

Bluszcz pospolity jest sztandarowym pnączem zimozielonym naszego klimatu. Nadaje się również do obsadzania pojemników. Trzeba pamiętać, że jest to roślina cienioznośna, więc nie nadaje się do pełnego słońca.

Ozdobne z liści, szczególnie jesienią są winobluszcze – trójklapowy oraz pięciolistkowy. Ozdobne z kwiatów są powojniki, których niezliczone odmiany można dostosować do każdego stanowiska i świetnie nadają się do pojemników. Po zdecydowaniu się na roślinę pnącą koniecznie należy zapoznać się z jej sposobem czepiania się podpór i zapewnić podporę pod wybrany gatunek.

Z zimozielonych krzewów godna uwagi jest laurowiśnia wschodnia oraz cała gama roślin iglastych, na przykład małe gatunki sosny np. sosna kosodrzewina czy jałowców np. jałowiec płożący.

Jak dobrać rośliny na balkon?

Bardzo łatwo zorientować się, że wybór rośliny jest duży. Wybór konkretnych gatunków na balkon trzeba więc zacząć od analizy warunków, jakie na nim panują. Dopiero w drugiej kolejności należy przyjrzeć się roślinom, które takie warunki tolerują. Interesuje nas głównie wystawa balkonu, czyli kierunki świata, na jakie zorientowane jest nasze miejsce, dostęp światła słonecznego oraz występowanie silnych podmuchów wiatru. Następnie, po wytypowaniu roślin, które znoszą panujące u nas warunki, można przystąpić do wyboru konkretnych gatunków z uwzględnieniem wymarzonego efektu. Na sam koniec pozostaje się cieszyć uzyskanymi kompozycjami pamiętając przy tym, że rośliny piękne to rośliny zadbane. 

Więcej: www.calla.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także