Wiosenne trendy. Świetne pomysły na urządzenie tarasu i balkonu

Wiosenne trendy. Świetne pomysły na urządzenie tarasu i balkonu

Autor: Ewa Kozioł
27 kwi 2021 14:57

Jak urządzić taras? Jak przygotować balkon na letni sezon? Jak zaaranżować tę domową przestrzeń, aby w pełni wykorzystać jej możliwości? Przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów i funkcjonalnych rozwiązań.

Choć wczesnowiosenna pogoda wciąż jeszcze nas nie rozpieszcza, już niedługo będziemy mogli przenieść się na balkony i tarasy. To właśnie teraz jest idealny moment, aby zastanowić się, jak odpowiednio je urządzić oraz przekształcić zarówno w komfortowe miejsce wypoczynku, jak i pracy. Kluczowy jest tu oczywiście wybór optymalnego wyposażenia, czyli przede wszystkim mebli oraz dodatków. A jakie najgorętsze trendy sezonu warto zaadaptować u siebie?

Większe wnętrze

Balkon i taras już od kilku sezonów są miejscami, które przynależą bardziej do domu niż do przestrzeni zewnętrznej. W obecnej rzeczywistości mamy zresztą naturalną potrzebę „poszerzenia” salonu i wyniesienia na zewnątrz typowo domowych mebli. Tarasy i balkony stały się więc niejako zewnętrznymi pokojami. Rozgościły się w nich wygodne fotele, sofy i szezlongi, na których nie brakuje miękkich poduszek i koców. W związku z ograniczeniami w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych w sezonie wiosenno-letnim balkony staną się również jadalniami, w których będziemy chcieli zrekompensować sobie brak możliwości wyjścia do ulubionej restauracji. Co więcej, wakacyjne wyjazdy wciąż stoją pod znakiem zapytania. Urządzenie na balkonie lub tarasie namiastki hotelu lub spa nie będzie zatem niczym zaskakującym.

Naturalne materiały

Jeśli mamy w perspektywie spędzanie ciepłych dni na balkonach i tarasach, plastikowe meble zdecydowanie nie będą sprzyjać komfortowi. Zamiast nich zdecydowanie lepiej sprawdzi się komplet wykonany z naturalnej wikliny lub z drewna – np. z tekowego, które słynie z odporności oraz długowieczności. Teraz, jak nigdy przedtem, wygoda stała się cechą naszych domów, którą cenimy najbardziej. Przestrzeń przydomowa nie jest tu wyjątkiem.

Minimalistyczny design mebli

Proste, neutralne formy są zawsze dobrym rozwiązaniem, ponieważ dają większe pole dla kreatywności w kwestii doboru dekoracji. Meble do ogrodu i na taras mają być swego rodzaju płótnem, które możemy uzupełnić o wybrane dodatki, tworzące osobisty, oryginalny charakter przydomowej przestrzeni. Warto również pamiętać, że nieskomplikowana stylistyka mebli skutecznie wspomaga koncentrację. Cecha ta świetnie sprawdzi się w przypadku, kiedy będziemy chcieli popracować na świeżym powietrzu. Wygospodarowanie przestrzeni do pracy jest tym istotniejsze w czasie home office, że pozwala oddzielić sferę zawodową od prywatnej, a to ma istotny wpływ na psychikę.

Jeszcze więcej zieleni

Moda na uprawianie miniogródka nawet na niewielkim balkonie gości w polskich domach już od kilku sezonów. Nic bowiem nie przynosi takiego wytchnienia i relaksu jak zieleń. To szczególnie ważne w tak stresujących czasach jak obecnie. Tej wiosny trend na urządzenie bujnych przydomowych ogrodów z pewnością się nie zdezaktualizuje, a wręcz nabierze rozpędu. Aranżując prywatną oazę, warto wzbogacić ją zwłaszcza w warzywa i zioła, które wylądują na talerzach. W obecnej sytuacji wielu z nas spędza nieco więcej czasu w kuchni. Posiadanie w zasięgu ręki świeżych, wolnych od nawozów produktów znacznie ułatwi życie, będzie też zdrowsze oraz bardziej ekonomiczne.

Fokus na oświetlenie

Stylistykę mebli i dodatków, a także piękno roślin znakomicie wydobędzie z cienia odpowiednio dopasowane oświetlenie. Zyskuje ono szczególne znaczenie, jeżeli balkon lub taras ma być miejscem naszej pracy. Warto więc wyposażyć tą przestrzeń w źródła światła pomagające w czytaniu i skupieniu uwagi. Pomyślmy zarówno o większych lampach, jak i dyskretnym, punktowym oświetleniu, a także kinkietach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także