×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
Dzień Młodzieży! Jak urządzić pokój nastolatka bez błędów? Porady, aranżacje, zdjęcia

Dzień Młodzieży! Jak urządzić pokój nastolatka bez błędów? Porady, aranżacje, zdjęcia

Autor: Justyna Łotowska
10 lis 2021 15:04

10 listopada to Dzień Młodzieży! Pokój nastolatka to jego twierdza – warto więc wspólnie poszukać inspiracji i znaleźć pomysł, który naprawdę mu się spodoba. Jak urządzić pokój młodzieżowy? Oto poradnik i 10 świetnych propozycji!

Okres dorastania to czas, kiedy nasze dziecko staje się młodym człowiekiem. Budzi się w nim
nie tylko potrzeba indywidualizmu, ale i chęć manifestowania swej osobowości, a nic jej nie
wyraża lepiej niż kreacja własnej przestrzeni.

Pokój nastolatka - to musi się w nim znaleźć

 • Pokój nastolatka to pomieszczenie, w którym musi on trzymać wszystkie swoje rzeczy, należy więc zapewnić mu wystarczająco dużo miejsca do ich przechowywania.
 • Doskonałym meblem na młodzieńcze trofea jest regał. Może też posłużyć jako pół -ścianka odgraniczająca strefę wypoczynkową od strefy dziennej.
 • Gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca na postawienie regału, zagospodarujmy ściany otwartymi półkami wiszącymi. Wzór półek nie powinien odbiegać od przyjętej stylistyki pokoju, lecz podkreślać osobowość młodego człowieka.
 • Rzeczy niezbędne do nauki powinny być blisko biurka, dlatego warto zabudować strefę nauki półkami na szkolne przybory, podręczniki i książki.
 • Ważna jest także odpowiednia szafa na ubrania. Zabudowa garderobiana powinna znaleźć się bliżej strefy wypoczynkowej, tak by dostęp do ubrań był szybki, a jednolita bryła szafy nie zakłócała panującego tu spokoju.
 • Wybierając szafę, warto zadbać, aby miała odpowiednio dużo wielofunkcyjnych półek i szuflad.

Ładny pokój sprzyja wypoczynkowi i dobremu samopoczuciu nastolatka. Na naszym rynku, czy to za sprawą rosnącej oferty wielu krajowych producentów mebli i wyposażenia, czy też trendów napływających od naszych sąsiadów, jest niezliczona ilość mebli i innych gadżetów do pokoi dzieci. Bogactwo form i kolorów mebli przyprawia o zawrót głowy nawet najbardziej zdecydowanych rodziców.

Pamiętajmy, że oprócz nauki i zabawy nasze dzieci spędzą tam cudowne lata swojego dzieciństwa. Nie wolno także zapomnieć, że to pomieszczenie ma być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale również podobać się naszym nastolatkom. Dzięki temu nasza praca stanie się łatwiejsza, a zamierzony efekt osiągniemy szybciej.

Jak wyposażyć i urządzić miejsce do nauki w pokoju młodzieżowym?

 • W tej strefie najważniejszy jest dopływ naturalnego światła, dlatego warto zorganizować miejsce do nauki jak najbliżej okna.
 • Biurko powinno być odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Dopasowanie optymalnych wysokości stołu ma ogromny wpływ na rozwój psychofizyczny i eliminuje nieprawidłową postawę.
 • Szeroki wybór mebli pozwala na dopasowanie biurka nie tylko do wyglądu całego pokoju, ale też zainteresowań młodego człowieka. Duża przestrzeń blatu pozwoli stworzyć doskonałe warunki do rozwoju naszego dziecka. Gdy jednak brakuje nam na to miejsca – najlepszym rozwiązaniem będzie biurko narożne.
 • Biurko i jego otoczenie powinno być wyposażone w mnóstwo schowków, półek, szuflad czy kontenerków, tak by dziecko podczas pracy miało zapewniony dostęp do niezbędnych akcesoriów.
 • Wielki wpływ na postawę dziecka ma krzesło. Podstawą jest wygodne oparcie i siedzisko o stosownej twardości. Oparcie powinno dokładnie stabilizować sylwetkę i dać się odpowiednio regulować.

Jakie biurko do pokoju młodzieżowego?

Każde dorastające dziecko potrzebuje intymności, dlatego swoje miejsce do pracy najlepiej umiejscowiłoby w rogu pokoju, poza wzrokiem rodziców. Jak zatem zainspirować młodzież do wygodnej i ergonomicznej pracy? Proponujemy nieskrępowane rozwiązania: asymetryczne kształty, odpowiednie oświetlenie, możliwość przemieszczania mebla w pokoju, a nawet jego samodzielnego przekształcania poprzez dopasowanie do rozmiarów użytkownika i charakteru pracy.

Najważniejsze jednak jest zapewnienie dziecku prawidłowego rozwoju kręgosłupa. Wysokość blatu do pracy bez regulacji powinna wynosić ok. 72 cm, a zakres regulacji wysokości stołu komputerowego: 60-75 cm - blat pod klawiaturę oraz 70-90 cm – blat pod monitor; przy czym różnica wysokości nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Należy także zapewnić swobodną przestrzeń dla nóg – optymalne wymiary to: wys. 65 cm, głęb. 70 cm, szer. 70-80 cm, a przy regulowanej wysokości stołu zakres wolnej przestrzeni powinien wynosić 55-70 cm.

Nie zapominajmy również o zapewnieniu odpoczynku oczom – najlepiej ustawiając biurko blisko okna, przy czym komputer powinien być od niego odsunięty. Takim usytuowaniem mebla umożliwiamy zmianę punktu ogniskowej oka.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także