×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Idealna przestrzeń do nauki. Podpowiadamy, jak urządzić ją w pokoju dziecka

Idealna przestrzeń do nauki. Podpowiadamy, jak urządzić ją w pokoju dziecka

Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
21 sie 2014 11:21

Wakacje nieuchronnie dobiegają końca. Najwyższy więc czas, aby przygotować pokój dziecka na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Wydzielając miejsce do nauki w pokoju dziecięcym, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników: możliwości lokalowe, wzrost oraz wiek dziecka, a także funkcjonalność i wygodę użytkowania. Uczeń będzi spędzał na nauce kilka godzin dziennie, dlatego warto zadbać o to, by czuł się dobrze w swoim miejscu pracy. – Jeśli to możliwe, pozwólmy naszym pociechom uczestniczyć w urządzaniu miejsca do nauki – mówi Agata Czachórska ze sklepu IKEA Kraków. – Wybór mebli, oświetlenia i akcesoriów do przechowywania przyborów szkolnych nie tylko uczy samodzielnego podejmowania decyzji, ale też sprawi, że dzieci chętniej będą spędzać czas w kąciku do nauki - miejscu, gdzie mogą wyrazić siebie - dodaje.

Biurko to podstawa

Pierwszym krokiem w organizacji przestrzeni do nauki jest zakup biurka. Aby zapewnić dziecku wystarczająco dużo miejsca do odrabiania lekcji, malowania, rozwijania swojej kreatywności i korzystania z komputera, blat powinien mieć około 60–90 cm głębokości i minimum metr szerokości. W przypadku węższego, warto zastanowić się nad dostawieniem komody lub zamocowaniem półki nad blatem, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania pomocy szkolnych. Na komfort nauki i zabawy wpływa również wysokość biurka. Jeśli jest prawidłowa, wymusza zachowanie właściwej pozycji ciała i nie obciąża kręgosłupa. Dostępne w sklepach standardowe biurka mają około 72–75 cm wysokości i są odpowiednie dla starszakow. Dla pierwszoklasisty warto wybrać niższy model, mający około 55 cm wysokości.

- Sprytnym rozwiązaniem jest zakup blatu i przymocowanie do niego nóg, których wysokość można regulować w zależności od potrzeb. Dostępne w różnych stylach i rozmiarach blaty nie tylko z powodzeniem zastąpią biurko, ale będą „rosnąć” razem z uczniem, dając nam gwarancję, że przez najbliższych kilka lat nie trzeba będzie wymieniać mebli – podpowiada Agata Czachórska z IKEA Kraków.

Krzesło na miarę ucznia

Swobodę ruchów oraz właściwą postawę ciała w trakcie nauki zapewni także krzesło obrotowe. Wyprofilowane oparcie podpierać będzie odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a możliwość regulacji siedziska pozwoli dostosować wysokość mebla do zmieniającego się wzrostu dziecka. Jeśli stopy są oparte o podłogę, a plecy ściśle przylegają do oparcia, mamy pewność, że na daną chwilę siedzisko jest odpowiednio wyregulowane. Warto jednak co jakiś czas korygować parametry krzesła, aby nasza pociecha zawsze siedziała we właściwej pozycji i nie obciążała kręgosłupa.

Jak utrzymać porządek?

Bez względu na to, jakie biurko wybierzemy, warto zadbać o to, by wszystkie potrzebne przybory i akcesoria były w zasięgu ręki ucznia. Książki i zeszyty można schować do pojemnej szafki lub kontenera na kółkach, natomiast kredki i pisaki, linijki, karteczki czy inne drobne przedmioty do wysuwanej szuflady. Wzbogacona o praktyczne przegrody utrzyma wszystkie drobiazgi na swoim miejscu. Dobrze sprawdzają się również kosze, segregatory i kolorowe pudełka. W zależności od rozmiaru i zawartości, można umieścić je na biurku, półce ściennej lub specjalnej nadstawce. Nie tylko ułatwią utrzymanie porządku, ale będą niebanalnym elementem wystroju.

I wszystko jasne

Na wydajność nauki, w równie dużym stopniu co meble, wpływa rodzaj oświetlenia. Najlepsze jest chłodne białe światło, zbliżone do naturalnego, z jakim mamy do czynienia w ciągu dnia. Pobudza ono do aktywności, ułatwia koncentrację oraz ułatwia dostrzeganie szczegółów, nie przeciążając przy tym wzroku pociechy. Ważna jest też ilość źródeł światła.  Knieczne jest sufitowe oświetlenie ogólne oraz lampka biurkowa z ruchomym ramieniem i kloszem. Lampkę, wyposażoną np. w energooszczędną żarówkę LED, należy ustawić tak, aby dziecko w trakcie pisania i malowania nie zasłaniało sobie ręką światła, czyli z lewej strony biurka, gdy posługuje się prawą ręką lub z prawej - gdy jest leworęczne. W przypadku braku wolnego miejsca na blacie sprawdzi się kinkiet zamocowany na ścianie lub lampa przytwierdzona za pomocą klipsa do blatu lub półki nad biurkiem. Należy jednak pamiętać, aby odległość źródła światła od punktu, który ma być oświetlony, nie była większa niż 35-50 cm.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także