
Jak urządzić pokój ucznia? Poradnik
Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny? Trudno przewidzieć, czy po wakacjach dzieci będą widywać swoich kolegów w szkolnych ławkach, czy też znów będą musiały spotykać się za pośrednictwem internetowych platform. Tym bardziej warto zadbać o to, żeby ich miejsce pracy w domu było przyjazne, funkcjonalne, po prostu fajne. To ostatni dzwonek!

Niezależnie od tego czy nasze dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę z edukacją czy też przymierza się do matury, z pewnością doceni pokój, w którym odnajdzie swoje miejsce nie tylko do nauki, ale też zabawy czy odpoczynku. Oczywistym jest, że inne potrzeby ma pierwszoklasista, a inne nastolatek, ale bez względu na wiek mieszkańca, w takim pokoju nie może zabraknąć mebli dopasowanych do potrzeb i trybu życia każdego z nich. W dobrze zorganizowanym wnętrzu powinno więc znaleźć się ergonomiczne biurko i krzesło, praktyczne regały, spersonalizowana szafa oraz wygodne łóżko. To naprawdę „must have” pokoju dla ucznia.
Jaka wysokość biurka i krzesła dla dziecka?
Biurko, krzesło, regał z książkami – tego zabraknąć nie może. Nie tylko by odrabiać tam lekcje czy przygotowywać się do klasówek, ale też rozwijać swoje pasje i znajomości – projektować komiksy albo kontaktować się poprzez wirtualną rzeczywistość z rówieśnikami. Dobrze jest zaaranżować to kluczowe miejsce przy oknie z dostępem do jak największej ilości naturalnego światła. Minimalna długość blatu powinna wynosić około 100-120 cm, natomiast głębokość – około 60-90 cm.
Często rozmiar takiego mebla musimy uzależnić do wielkości pokoju dziecka, dlatego idealnym rozwiązaniem okazuje się wykonanie go na wymiar. Dzięki temu można również dowolnie skonfigurować jego kolorystykę i układ, zdecydować czy wybrać prawostronny czy lewostronny wariant, określić liczbę szuflad oraz rodzaj półek, np. zaplanować wysuwaną półkę pod klawiaturę.
Wysokość biurka i krzesła należy natomiast uzależnić od wzrostu dziecka, według poniższych wytycznych:
98-112 cm wzrostu - siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm,
121-127 cm wzrostu - odpowiednio 30 cm/52 cm od podłogi,
127-142 cm wzrostu - 34 cm/58 cm od podłogi,
142-157 cm wzrostu - 38 cm/64 cm od podłogi,
157-172 cm wzrostu - 42 cm/70 cm od podłogi.
Dla zachowania prawidłowej pozycji podczas prac domowych konieczne jest także właściwe krzesło, które pozwoli uniknąć wad postawy i przemęczenia u dziecka. Odpowiednie krzesło powinno być wygodne oraz wyposażone w podłokietniki, co jest ważne i dla rąk, i dla kręgosłupa. Dopełnienie tej strefy stanowią regały, gdzie zarówno w szufladach, jak i na półkach, uczeń będzie mógł przechowywać zeszyty, książki i szkolne akcesoria. Na blacie powinna z kolei znaleźć się lampka o odpowiedniej mocy i barwie tak, by emitowane przez nią światło nie męczyło oczu, a wieczorami tworzyło odpowiedni klimat przed snem czy podczas słuchania muzyki.
Kącik do odpoczynku w pokoju dziecka
Nie samą pracą młody człowiek żyje, dlatego oprócz kącika do nauki nie może zabraknąć przestrzeni do odpoczynku i zabawy. Podczas jej urządzania warto kierować się wiekiem i potrzebami dziecka. Nastolatek w swoim pokoju doceni miejsce, w którym zasiądzie wspólnie ze znajomymi, z kolei dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją – kącik do zabawy. Tym sposobem, początkujący uczeń nie zniechęci do nauki i stopniowo będzie się wdrażał w nowe obowiązki.
Wśród podstawowego wyposażenia pokoju musi znaleźć się też pojemna szafa, którą można wykonać na zamówienie. To świetny pomysł na spójne urządzenie pokoju dla ucznia oraz trafienie z kolorystyką i wzornictwem w gust dziecka. Rozwiązaniem, które na pewno spotka się z jego aprobatą, będzie przeniesienie ulubionych motywów na fronty szafy. Niezależnie od tego, czy są to postaci z bajek, znany wokalista czy gwiazda futbolu – taka personalizacja pokoju pod kątem pasji dziecka sprawi, że będzie on bliższy właścicielowi. Aby szafa zyskała z kolei na funkcjonalności i pomieściła jak najwięcej rzeczy, należy wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria i podzielić na strefy. To ułatwi porządkowanie ubrań i innych przedmiotów i przysłuży się zachowaniu porządku w pokoju.
Wybierając łóżko kierujmy się natomiast wzrostem dziecka oraz jego preferencjami, jeśli chodzi o stopień twardości materaca. Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla tak młodych osób, ponieważ w dużej mierze przekłada się na ich dobre samopoczucie i koncentrację. Zawsze lepiej wykonać łóżko większe, do którego dziecko dorośnie, niż co roku zmieniać je na nowe.