×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak oświetlić pokój ucznia? Mamy kilka dobrych wskazówek

Jak oświetlić pokój ucznia? Mamy kilka dobrych wskazówek

Autor: RedakcjaDobrzemieszkaj.pl
02 wrz 2019 13:51
Aktualizacja: 02 wrz 2019 13:58

Planując oświetlenie pokoju dziecka powinniśmy pamiętać o kilku źródłach światła. Trzeba bowiem stworzyć odpowiednie warunki do nauki i odpoczynku.

Urządzając pokój dziecka w wieku szkolnym musimy pomyśleć nie tylko o odpowiednim doborze i ustawieniu mebli, ale także o właściwym oświetleniu. Najważniejsze jest światło dzienne, dlatego biurko najlepiej ustawić pod oknem. Rzadko zdarza się jednak, że dziecko uczy się w domu w dzień. Częściej siada do książek wieczorem. Jesienią i zimą zmierzch zapada wcześnie. Trzeba zatem włączyć światło.

Oświetlenie centralne

Aby dziecko czuło się komfortowo i aby nie męczyło się podczas odrabiania lekcji, potrzebnych jest kilka źródeł światła, które razem i osobno stworzą atmosferę sprzyjającą nauce i koncentracji. Główne źródło światła to oświetlenie górne na suficie. Tu mamy praktycznie pełną dowolność rodzaju i kształtu. Sprawdzi się tradycyjny żyrandol, a równie dobrze panel lub kilka punktowych opraw, jeżeli ma być bardziej nowocześnie. Najważniejsze, żeby centralne źródło oświetlało całe pomieszczenie, a barwa światła była ciepła.

Oświetlenie strefy nauki

Na biurko oczywiście lampka stojąca. To sprawdzony i najlepszy wybór. Postawmy lampę z regulowanym i ruchomym ramieniem, aby dziecko mogło kierować światło w odpowiednie miejsce i aby mogło ustawić odpowiedni kąt padania światła. Koniecznie wybierzmy lampę, która będzie oświetlała biurko z góry, dzięki czemu nie oślepi ucznia i nie zmęczy jego oczu. Spróbujmy znaleźć żarówkę, która emituje światło zbliżone do dziennego. Taki efekt dają lampy halogenowe i LED. Pamiętajmy, że światło o białej i chłodnej barwie sprzyja koncentracji, pobudza, nie męczy wzroku i oddaje rzeczywiste kolory. Jeżeli dziecko jest praworęczne, lampę ustawia się z lewej strony biurka.

Do wieczornej lektury i do smartfona

Ważne jest także oświetlenie przy łóżku, które uczeń wykorzystuje się np. podczas czytania lektury przed snem. Do wieczornego czytania niezbędne jest światło punktowe w postaci lampy podłogowej, lampki nocnej ustawionej na szafce lub kinkietów zamontowanych po obu stronach łóżka (światło pada wtedy równomiernie). Powiewem nowoczesności i niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem jest elastyczna oprawa ze stacją ładowania USB (np. LOOX LED 2034), którą można przymocować do łóżka czy innych mebli. Dzięki niej wieczorna lektura stanie się jeszcze przyjemniejsza. Zapewnia nie tylko oświetlenie punktowe w dwóch poziomach jasności (możliwość ściemniania), lecz dzięki dwóm zintegrowanym portom USB umożliwia jednoczesne ładowanie telefonu i tabletu – zaznacza Michał Kichler z firmy Häfele. Funkcja przyciemniania jest bardzo użyteczna. Po zakończeniu czytania, można wywołać półmrok, jeżeli dziecko nie lubi spać w całkowitej ciemności.

Innym nowoczesnym elementem, który spodoba się nie tylko młodzieży, może być system BLE BOX umożliwiający zmienianie barwy i natężenia światła przy pomocy smartfona.

Z czujnikiem ruchu

Pokój dziecka powinien być pełen funkcjonalnych, praktycznych i modnych rozwiązań. Nie można jednak zapominać o niezwykle ważnej kwestii bezpieczeństwa. Warto zatem zamontować oprawy z czujnikiem zmierzchu i ruchu przy podłodze. Gdy dziecko wstanie z łóżka w nocy, lampa wykryje ruch i światło zapali się automatycznie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także