Dekoracje okienne do pokoju dziecka: fajne pomysły na aranżacje

Dekoracje okienne do pokoju dziecka: fajne pomysły na aranżacje

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 maj 2020 12:49

Aranżacja okna w pokoju dziecka musi być nie tylko ładna, ale i praktyczna. Podobnie, jak meble, powinna być dopasowane do wieku naszego malucha.

Pokoik dla niemowlęcia

Aranżacja okna będzie niezbędna od pierwszych dni życia malucha, by światło nie zakłócało jego spokojnego snu, co szybko docenią także młodzi rodzice. Jeśli wybierzemy zasłony, możemy być pewni, że wprowadzą do pokoiku przytulny nastrój, a przy tym nadadzą mu kolorystyczny ton. Ale równie ważny jest aspekt użytkowy, bo maleńkie dziecko przesypia znaczną część dnia, musi więc mieć ku temu dobre warunki. A takie zapewnią tkaniny zasłonowe lub roletowe typu blackout lub dimout, które praktycznie nie przepuszczającą promieni słonecznych. Wobec tego nawet podczas poobiedniej drzemki możemy uzyskać znaczne zaciemnienie pokoju, a do tego zapobiec jego nagrzewaniu się. 

Zarówno zasłony, jak i rolety z powodzeniem zestawimy z delikatnymi firanami, które posłużą nam podczas aktywności i zabaw z dzieckiem. W pierwszym przypadku sięgnijmy po popularne podwójne karnisze, których wiele znajduje się w ofercie Marcin Dekor, a gdy chcemy połączyć tkaninę okienną z roletą – po system o nazwie Top-Line. Natomiast część rodziców niemowląt lub małych alergików niechętnie decyduje się na stosowanie tkanin firanowych lub zasłonowych, ze względu na tendencje do absorpcji kurzu. Wówczas możemy polecić rolety zwijane typu roll-up lub Dzień&Noc, które w opcji jednobarwnej będą dobrą bazą dla pozostałych, żywszych barw, a przy tym nie rozczarują osób stawiających na praktyczne rozwiązania w ramach utrzymania czystości.

Pokój kilkulatka

W przypadku dziecka w wieku przedszkolnym musimy przygotować się na negocjacje dotyczące urządzania pokoju. Choć na rynku dostępne są zasłony przyciągające uwagę dziecka feeria barw i motywami z disneyowskich produkcji, pomyślmy o bardziej zachowawczych rozwiązaniach stylistycznych, zostawiając maluchowi do decyzji wybór dodatków. Te łatwiej wymienić, gdy miejsce w sercu dziecka dotąd okupowane przez drużynę bohaterskich psiaków zajmie duet sióstr z lodowej krainy. Nie znaczy to, że nie możemy pobawić się – najchętniej z dzieckiem – zestawiając subtelny geometryczny wzór na roletach materiałowych z kolorowymi mebelkami, a zasłony z motywem uroczych zwierzątek zaprezentować na tle ściany w kolorze.

Zastanówmy się przy tym, czy chcemy by tkaniny, którymi zasłaniamy okna sięgały do samej podłogi – mogą nie przetrwać w nienaruszonym stanie w ciekawskich rączkach kilkulatka. Dodajmy, że w przypadku zastosowania rolet rzymskich lub innych systemów roletowych napędzanych łańcuszkiem należy zawsze zawracać uwagę na to, czy zastosowane rozwiązanie posiada zabezpieczenia Child Safety zgodnie z unijnymi normami, czyli np. zabezpieczenie polegające na zerwaniu się łańcuszka przy obciążeniu powyżej 4,5 kg.

Azyl ucznia

Gdy nasze dziecko osiągnie wiek szkolny, prędzej czy później będziemy musieli pogodzić się ze swoim topniejącym wpływem na jego decyzje, także te wnętrzarskie. Możemy zacząć żegnać słodkie róże, motywy pociesznych sówek czy wielobarwne tapety, bo wkrótce zastąpią je ciemniejsze, bardziej stonowane barwy albo przeciwnie – odważny krzykliwy wzór będący swoistą deklaracją niepodległości dziecka. A my możemy wykazać się inicjatywą i służyć radą w ramach odpowiedniego doboru rozwiązań funkcjonalnych. Wybór ten jest o tyle istotny, że biurko do pracy, nierzadko ze względu na dostęp światła ustawione jest w pobliżu okna, a jego dekoracja powinna jednocześnie ten dopływ skutecznie ograniczać. Słońce potrafi dać się we znaki nie tylko w wakacje, ale też rozpraszać w ostatnich tygodniach roku szkolnego.

Z tego powodu to rolety – i te rzymskie, i materiałowe często montowane do ramy okna, są ciekawym i wygodnym rozwiązaniem rekomendowanym do pokoju ucznia przez ekspertów marki Marcin Dekor. Podobnie jak rolety 3D oraz żaluzje pozwalają na swobodne regulowanie ilości światła w pomieszczeniu. Bez wysiłku obsłużą je i rodzice, i dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza gdy pomyślimy o napędzie półautomatycznym do rolet rzymskich z oferty marki. Pociągnięcie za łańcuszek – z tym, że w przypadku młodszych dzieci, pamiętajmy o jego bezpiecznej długości oraz zabezpieczeniu Child Safety – wprawia roletę w ruch bez wysiłku z naszej strony. Do tego mamy do wyboru duży katalog wzorów tkanin, tak by zaspokoić potrzebę indywidualności i chęć do decydowania o wyglądzie swojego pokoju młodego człowieka. Wszystko po to, by mógł poczuć się w nim u siebie, a jego rodzice uznać projekt o nazwie „pokój dziecka” za szczęśliwie ukończony.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także