PARTNER PORTALU
Kącik dla dziecka w sypialni: zobacz jak go urządzić

Kącik dla dziecka w sypialni: zobacz jak go urządzić

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 cze 2019 09:19

Miesiące przed pojawieniem się nowego członka rodziny to okres dużych zmian – również, jeśli chodzi o aranżację domu. Zanim maluszek będzie na tyle samodzielny, by spać w innym pomieszczeniu niż sypialnia rodziców, minie jeszcze trochę czasu. Dlatego warto zadbać o przygotowanie przestrzeni, którą będziemy dzielić z małym, wymagającym człowiekiem.

O ile kompletowanie wyprawki w dobie Internetu nie stanowi już raczej problemu – możemy zamówić szybko wszystkie niezbędne rzeczy online – o tyle urządzanie domu lub mieszkania wymaga nieco większego zaangażowania. Remont najlepiej przeprowadzić więc odpowiednio wcześniej przed narodzinami dziecka. Jeżeli nasze M jest w dobrym stanie, wystarczy skupić się na sypialni, gdyż to właśnie w niej będziemy spędzać z najmłodszym członkiem rodziny najwięcej czasu. Planując jej metamorfozę, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Taka przestrzeń musi być przede wszystkim przyjazna i bezpieczna dla dziecka i na tyle funkcjonalnie urządzona, aby opieka nad nim była możliwie jak najbardziej komfortowa.

Piękne, czyste ściany i dobry mikroklimat

Od czego zaczynamy zmianę aranżacji sypialni? Zazwyczaj od podstaw, czyli przemalowania ścian, które stanowią doskonałą bazę dla innych elementów wyposażenia wnętrza. Wybierzmy jasne, stonowane, neutralne kolory, które sprzyjają wyciszeniu. Zbyt intensywna kolorystyka może powodować u noworodka niepokój, a od rozdrażnienia do płaczu krótka droga. Sprawdzą się zatem ciepłe odcienie bieli, beże, pudrowe róże, błękity czy stonowane zielenie (np. miętowy).

Pamiętajmy jednak, że przy wyborze farby należy zwrócić uwagę nie tylko na jej szeroką gamę kolorystyczną, lecz także właściwości użytkowe. W przypadku wnętrza dla malucha dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów bezpiecznych dla alergików. Postawmy zatem na farbę, która tworzy antystatyczne i odporne na rozwój bakterii powłoki, a także cechuje się zmniejszonym przywieraniem kurzu. Dodatkowym atutem wyrobu będzie zdolność oczyszczania powietrza wewnętrznego z formaldehydu. Jest on powszechnie wykorzystywany w przemyśle, a w dużym stężeniu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Znajdziemy go w wielu produktach domowego użytku, np. meblach z płyty wiórowej, panelach podłogowych czy dywanach. Powyższe wymagania spełnia plamoodporna, ceramiczna farba do wnętrz Magnat Ceramic Care.

W przestrzeni, która przez pewien czas musi spełniać różne funkcje, najlepiej skorzystać z uniwersalnych rozwiązań. Dzięki temu, nawet gdy dziecko podrośnie i przeprowadzi się już do swojego pokoju, wnętrze będzie nadal dobrze nam służyć. Dlatego też unikajmy tapet w dziecięce wzory czy naklejek z tego typu motywami (dodatkowo może być później trudno pozbyć się ich bez ryzyka uszkodzenia powłoki malarskiej). Piękne, łatwe w utrzymaniu w czystości ściany, wymalowane wysokiej jakości farbą w zupełności wystarczą.

Funkcjonalne wyposażenie

Gdy ściany zostaną już odmalowane, przyjdzie czas na wybór niezbędnych sprzętów, bez których trudno wyobrazić sobie sypialnię nowo upieczonych rodziców. Pierwsze z przydatnych rozwiązań stanowi przewijak – ciekawym patentem jest zintegrowanie go z komodą co sprawi, że wszystkie potrzebne rzeczy do pielęgnacji dziecka będziemy mieć zawsze pod ręką. Drugie to natomiast łóżeczko (nie stawiajmy go przy kaloryferze) – polecane są zwłaszcza modele dostawne, dzięki którym maluch jest zawsze blisko mamy. W ten sposób rodzice z kolei mają do dyspozycji całe łóżko i mogą się na nim swobodnie rozłożyć. Unikajmy natomiast baldachimów i ochraniaczy na szczebelki – choć piękne, mogą stanowić realne zagrożenie dla niemowlaka. Innym pomocnym elementem wyposażenia sypialni jest fotel do karmienia. Powinien mieć podłokietniki obite miękkim materiałem, aby nie trzeba było trzymać małego szkraba w powietrzu. Możemy pokusić się o model bujany, wówczas utulenie dziecka do snu będzie znacznie łatwiejsze, a przy tym komfortowe dla naszych pleców.

W dalszej kolejności opłaca się zadbać o oświetlenie. Warto wymienić stary żyrandol na taki z funkcją przyciemniania. Dobierzmy do niego żarówki o ciepłej barwie. Zbyt intensywne i zimne światło może bowiem wpływać niekorzystnie na rytm dobowy dziecka, który dopiero co się kształtuje (usypianie go na noc może się przez to wydłużać). Ponadto, można pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych przy naszym łóżku, fotelu do karmienia oraz przewijaku. Nie ma przy tym konieczności przerabiana elektryki, wystarczy zakupić lampki stojące stołowe czy podłogowe, ustawić je w odpowiednim miejscu i korzystać z nich w razie potrzeby. Na koniec zadbajmy o dodatki, dzięki którym sypialnia stanie się bardziej przytulna i atrakcyjna. Ponad kącikiem z łóżeczkiem, bądź nad komodą z przewijakiem, można stworzyć np. rodzinną galerię zdjęć i zawiesić drewniane lub bawełniane literki z imieniem dziecka.

Komentarze

Zaloguj się