Pokój dziecka: jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza?

Pokój dziecka: jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza?

Autor: Katarzyna Masłowska
24 lut 2020 18:50

Za pomocą oczyszczaczy powietrza można bezpośrednio wpłynąć na jakość powietrza w domach. Co powinien mieć więc oczyszczacz, który sprawdzi się w pokoju zabaw i w sypialni dziecka? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że zanieczyszczenie powietrza stanowi jeden z kluczowych problemów współczesnego świata – w roku 2019 umieściła problem smogu na szczycie listy największych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Z kolei według danych Światowej Agencji Środowiska polskie miasta od lat znajdują się w czołówce tych najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a co za tym idzie, najmniej zdrowych do życia .

1. Filtry do zadań specjalnych

Naturalnie, oczyszczacz powietrza w domu ma zapewniać bezpieczne warunki i pozbawione zanieczyszczeń powietrze w pomieszczeniach. Tym, co decyduje o skuteczności działania oczyszczacza, jest między innymi rodzaj zastosowanych filtrów w urządzeniu. Zaawansowane urządzenia, takie jak np. Panasonic F-VXR70G, posiadają kilka różnych filtrów, co pozwala na kompleksową poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach i wyeliminowanie nawet 99,99% zanieczyszczeń.

Zobacz także: Małe mieszkanie. Zobacz jak urządzono mikroapartament w Warszawie

Zastosowane w urządzeniu filtry HEPA oczyszczają powietrze nawet z bardzo drobnych cząsteczek – nie tylko pyłów zawieszonych – pojawiających się na skutek smogu, ale także bakterii, wirusów, grzybów i alergenów, a filtry dezodoryzujące (węglowe) pomagają eliminować z powietrza nieprzyjemne zapachy.

2. Precyzja działania na wielu poziomach

Wybierając oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka warto zwrócić uwagę na efektywność urządzenia. Aby zapewnić najlepsze warunki do zabawy i snu dziecka, przy wyborze modelu dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko metraż pokoju, ale także wysokość pomieszczenia.

Co ważne w przypadku oczyszczaczy przeznaczonych do miejsc, w których bawią się dzieci, istotna jest możliwość oczyszczania powietrza – szczególnie z unoszącego się nad wykładziną albo dywanem kurzu – już na wysokości 30 cm nad ziemią. Właśnie w tę funkcję wyposażone są oczyszczacze powietrza Panasonic, które trafiły do stu żłobków w Polsce w ramach akcji MILIONY ODDECHÓW.

3. Pełna kontrola wilgotności powietrza

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, najczęściej pojawiające się wraz z sezonem grzewczym, jest często przyczyną kaszlu, kataru, alergii oraz kłopotów ze snem. Z kolei zbyt duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Ze względu na zdrowie małych dzieci, konieczne jest więc utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza – oscylującego między 40 a 60%. Specjalne czujniki w zaawansowanych oczyszczaczach powietrza Panasonic monitorują na bieżąco stan wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a filtry nawilżające dostosowują jego poziom do pożądanego.

4. Cisza, gdy dziecko śpi

Wybierając urządzenie do pokoju dziecięcego, warto też zwrócić uwagę na głośność jego pracy. To bardzo ważne, by szum pracy oczyszczacza nie budził śpiącego maluszka. Oczyszczacze Panasonic w trybie cichej pracy generują dźwięki na poziomie 10 dB – to wartość porównywalna do szelestu liści przy spokojnym wietrze, a więc z pewnością pozwalająca na niezakłócony sen dziecka.

5. Bezpieczeństwo „wieży kontrolnej"

Ustawiając oczyszczacz powietrza w pokoju, w którym bawią się dzieci, warto wybrać taki model, który pozwala na blokadę zmiany ustawionych funkcji. Dzięki temu można mieć pewność, że urządzenie będzie skutecznie działać, nawet jeśli dziecko zechce „pobawić się” wciskając kolorowe guziczki.

6. Moc na miarę potrzeb

Najnowsze oczyszczacze powietrza za pomocą specjalnych czujników analizują panujące dookoła warunki, a następnie dostosowują odpowiednio do nich tryb swojej pracy. Poza wspomnianym wcześniej kontrolowaniem wilgotności powietrza, czujniki monitorują stan zanieczyszczenia powietrza oraz porę dnia, i to do nich dostosowują na bieżąco moc pracy urządzenia, a co za tym idzie – szybkość usuwania nieprzyjemnych zapachów, unoszącego kurzu, pyłów i alergenów.

Modele Panasonic F-VXR50G i F-VXR70G wyposażone są w technologię nanoe™, która pozwala wykorzystywać naturalny proces odparowywania do elektrostatycznego rozpylania cząsteczek wody i usuwania nawet 99,99% cząstek pyłów zawieszonych, zarodników grzybów, wirusów i bakterii.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także