PARTNER PORTALU
Pokój nastolatka. Jak urządzić miejsce do nauki? Porady, inspiracje!

Pokój nastolatka. Jak urządzić miejsce do nauki? Porady, inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
13 wrz 2022 11:35

Jak urządzić pokój nastolatka sprzyjający nauce? Jak stworzyć wygodny pokój dziecka, aby jednocześnie był cichą przystanią i funkcjonalną, kreatywną przestrzenią? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.


  • Pokój nastolatka to miejsce, w którym powinno być możliwe efektywne uczenie się, realizowanie pasji, rozwijanie kreatywności.
  • Przestrzeń w pokoju nastolatka warto podzielić na dwie strefy – miejsce odpoczynku oraz kącik do nauki.
  • Miejsce do nauki musi być komfortowe i wygodne.
  • Nie samą nauką człowiek żyje. Jednak, jeśli chcemy, żeby była efektywna, niezbędny jest odpoczynek.

Bycie nastolatkiem to wyjątkowy okres w życiu każdego człowieka. Młoda dusza chłonie nowe wrażenia, szuka wyzwań i odkrywa nieznane. W tym okresie młodzież potrzebuje swojego azylu – miejsca, do którego wraca z przyjemnością, które daje poczucie bezpieczeństwa, komfortu i spokoju. 

Pokój nastolatka to miejsce, w którym powinno być możliwe efektywne uczenie się, realizowanie pasji, rozwijanie kreatywności. Jego funkcjonalność jest więc kwestią pierwszorzędną. Przestrzeń tę warto podzielić na dwie strefy – miejsce odpoczynku oraz kącik do nauki. Taki podział sprzyja zdobywaniu wiedzy, wypoczynkowi i zabawie. Bardzo ważne jest, aby nie pomijać potrzeb i zainteresowań dziecka.

Projekt wnętrza: Paulina Piecychna, Pepe Interiors. Fot. Pion Poziom

Miejsce do nauki

Chociaż w oczach dziecka, kącik do nauki nie jest ważną częścią pokoju, nie może go zabraknąć. To właśnie tutaj pochłania się wiedzę, przygotowuje do klasówek i rozwija pasje. Miej na uwadze fakt, że odrabianie lekcji jest sporym wysiłkiem umysłowym i fizycznym. Stąd też miejsce do nauki musi być komfortowe i wygodne.

Projekt wnętrza: Paulina Piecychna, Pepe Interiors. Fot. Pion Poziom

Biurko i krzesło – powinny zostać dopasowane do wzrostu, co pozwoli zapomnieć o problemach z kręgosłupem. Prawidłowa pozycja siedząca to taka, gdy nogi zgięte są pod kątem 90o, całe podeszwy stóp opierają się na podłodze, a ręce swobodnie spoczywają na blacie. Równie ważną kwestią jest głębokość biurka. Powinno być na tyle szerokie, żeby dziecko z łatwością mogło rozłożyć książki i zeszyty.

Światło – kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia jest także oświetlenie miejsca pracy. Najlepiej, aby ustawione zostało tam, gdzie dociera najwięcej światła słonecznego. Wieczorami bądź w pochmurne dni niezbędne będzie użycie lampki emitującej subtelne, neutralne kolory. Należy ją postawić w takim miejscu, żeby podczas pisania dziecko nie zasłaniało światła ręką.

Przestrzeń wokół biurka – warto wygospodarować miejsce na szafkę czy regał, który zmieści szkolne przybory. Umieszczone w niej organizery lub pudełka pozwolą zapanować nad notatkowym chaosem. Nad blatem powiesić można tablicę magnetyczną lub korkową. Twój nastolatek będzie mógł zapisywać na niej zbliżające się terminy kartkówek i sprawdzianów.

Warto tę przestrzeń zaaranżować wspólnie tak, żeby dziecko chciało chętnie spędzać w niej czas.

Strefa relaksu

Nie samą nauką człowiek żyje. Jednak, jeśli chcemy, żeby była efektywna, niezbędny jest odpoczynek. Zdrowy sen nie tylko umożliwia regenerację całego organizmu, ale także wpływa na układ odpornościowy i zdolności pamięciowe. Nastolatkowie (14-17 lat) potrzebują do 10 godzin snu, dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat) nawet 11! Oznacza to, że najistotniejszym meblem w strefie relaksu jest łóżko. Wybierając je, należy kierować się zarówno wzrostem dziecka, jak i jego preferencjami. Ważne jest również, pod czym śpi, dlatego szczególną uwagę zwrócić należy na kołdry i poduszki. 

Projekt wnętrza: pracownia Magma. Fot. Fotomohito

Dorastające dzieci często chcą pokazać swoją indywidualność. Urządzając pokój nastolatka, słuchaj jego próśb i pozwól samodzielnie zaprojektować miejsce, w którym będzie relaksować się po wyczerpującym dniu w szkole czy bawić się z przyjaciółmi.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także