PARTNER PORTALU
Jasny salon. Tak powiększysz go optycznie! 15 pięknych zdjęć!

Jasny salon. Tak powiększysz go optycznie! 15 pięknych zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
03 lis 2021 12:35

Jak optycznie powiększyć mały salon? Postaw na jasne kolory, lustra i lakierowane powierzchnie. Zobacz, jakie triki jeszcze warto znać, aby urządzić wygodny, mały salon.


Mały, z niewielką ilością światła dziennego, wąski, nieustawny. To wyzwania, z którymi dość często urządzając salonu muszą się mierzyć właściciele mieszkań w bloku o niedużym metrażu. Aranżacja takiej przestrzeni na pewno nie będzie łatwym zadaniem. Przecież w małym salonie, podobnie zresztą jak w dużym, musi się zmieścić sofa, telewizor, komoda czy stolik. Ma być też wygodnie, funkcjonalnie i ciekawie. Radzimy więc do urządzania małego salonu dobrze się przygotować.

Przemyśl wszystko! Zastanów się czego w salonie potrzebujesz najbardziej, a z czego ewentualnie możesz zrezygnować. W małych wnętrzach często bowiem trzeba iść na różne aranżacyjne kompromisy. Warto mieć to na uwadze i się do nich dobrze przygotować. Warto też poznać kilka sprawdzonych trików, które pomogą ci mały salon urządzić pięknie, wygodnie i modnie. Oto kilka z nich!

Jasne kolory 

Jasne kolory to znany i sprawdzony sposób na powiększenie małego salonu. A przy tym skuteczny i dużo nie kosztuje. Warto o tym pamiętać! W małym salonie sprawdzą się wszystkie kolory o jasnej tonacji. Pięknie będą wyglądały modne szarości, uniwersalna biel i spokojne beże. Jasne barwy stanowią dobrą bazę do dalszych zabiegów aranżacyjnych, które pozwolą na wykreowanie w salonie niezwykle ciekawego, indywidualnego wystroju. Szarości czy biel możesz bowiem łatwo połączyć z dowolnym kolorem. Z każdym stworzą udaną kompozycję. Jasne kolor rozświetlą także mały salon i sprawią, że będzie elegancki, spokojny i pełen harmonii.  

Połącz salon z kuchnią

Mały salon połącz a kuchnią. To idealny sposób na urządzanie strefy dziennej w niedużym mieszkaniu w bloku. Lepiej mieć otwarty salon z kuchnią w formie aneksu niż dwa małe, zamknięte pomieszczenia. Połączenie obu przestrzeni zapewni ci jednak nie tylko optyczne powiększenie salonu, ale także co najmniej kilka metrów powierzchni więcej do wykorzystania. Na małym metrażu na pewno się przyda.

Oddzielenie salonu od kuchni w otwartym wnętrzu też nie będzie większym problemem. Jest wiele rozwiązań, które idealnie sprawdzą się w takim układzie. Możesz zdecydować się na półwysep, minibarek czy chociażby ustawienie stołu pomiędzy kuchnią a salonem. Dodatkowo połączenie salonu z kuchnią pozwoli ci na większą swobodę w urządzaniu obu stref. Musisz jednak pamiętać, że aranżacja całej otwartej strefy dziennej musi być spójna pod kątem stylu, kolorów i wybranych materiałów. 

Lakierowane powierzchnie

W małym salonie na wagę złota będą meble z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Odbiją one światło i dzięki temu optycznie powiększą wnętrze. Postaw na jasne kolory, które dodatkowo sprawią, że salon będzie wyglądał lekko, subtelnie i modnie. Białe meble to idealny wybór. W małym salonie sprawdzą się znakomicie. Są modne, praktyczne i dostępne w wielu różnych konfiguracjach i wykończeniach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dopasowanego do wielkości i układu wnętrza. 

Lustra w salonie 

Lustra w małym salonie sprawdzą się nie tylko w roli pięknych dekoracji. To jeden z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie wnętrza. Najlepiej lustro powiesić nie tylko na jednej ścianie, ale na kilku. Dzięki temu wizualnie podwajamy przestrzeń, która odbijając się w lustrzanej tafli wydaje się dwukrotnie większa. Pamiętaj, że pionowe lustra optycznie wydłużą pomieszczenie, natomiast lustra poziome poszerzą salon.

Jeśli nie masz jak powiesić lustra na ścianie do małego salonu wybierz meble z lustrzanymi frontami. To także świetne rozwiązaniem, które wizualnie oszuka oko.

Wykończenie ścian

Odpowiednie wykończenie ścian pomoże ci optycznie powiększyć mały salon, który jest dodatkowo niski lub wąski. Jak to zrobić? Jeśli twój salon jest wąski pomaluj krótszą ścianę ciemnym kolorem, co przybliży ją do nas wizualnie, a jednocześnie skróci optycznie dłuższe ściany. Na ścianach sprawdzą się także poziome pasy. W niskim salonie wykorzystaj z kolei pionowe podziały na ścianach – mogą to być tapety z pasami od podłogi do sufitu. Podczas malowania ścian farbą pamiętaj, aby kolor sięgał od podłogi aż do granicy z sufitem. Postaw też na sufit jaśniejszy od ścian, dzięki czemu niski salon będzie wydawał się wyższy. 

Skutecznym sposobem na optyczne powiększenie małego salonu będzie też fototapetę z efektem głębi na ścianie. Wybierz fototapetę z widokiem na krajobraz, na miasto i z daleko poprowadzoną perspektywą (np. droga ciągnącą się po horyzont). Dostępnych wzorów jest bardzo dużo, więc możliwości aranżacyjnych masz całe mnóstwo. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także