×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom dla kota. 10 najlepszych domowych wynalazków dla kotów i ich miłośników

Dom dla kota. 10 najlepszych domowych wynalazków dla kotów i ich miłośników

Autor: Justyna Łotowska
17 lut 2022 11:05

17 lutego obchodzimy Dzień Kota. Masz w domu tego futrzastego indywidualistę? Więc na pewno wiesz, że chodzi swoimi drogami i odpoczywa dokładnie tam, gdzie lubi, a nie tam, gdzie ty chcesz. Mimo to sporo kocich gadżetów do domu może się przydać. Zobacz, co znaleźliśmy!

  • Masz kota w domu? Pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa zwierzęciu - ukryj kable od telewizora, przemyśl ustawienie doniczek na kwiaty i dekoracji.
  • Dobrze sprawdzą się podłogi drewniane czy płytki. Nie polecamy wykładzin dywanowych, głównie ze względu na utrzymanie ich w czystości.
  • Aby Twoja sofa nie stała się drapakiem dla kota, zamów mebel z odpowiedniego materiału.
  • Aby kot nie drapał sofy czy foteli, kup specjalny drapak i spróbuj namówić kota do korzystania z niego.
  • Zabezpiecz balkon siatką.
  • Kup fajne legowisko dla kota. Może kartonowe?
  • Jeśli korzystasz z usług stolarza, możesz zamówić zabudowę np. z miejscem na kuwetę. Bez problemu znajdziesz też specjalistyczne firmy, które wykonają półki dla kotów.

Kilka prostych rozwiązań w Twoim domu może sprawić, że kot będzie czuł się swobodnie i bezpiecznie, a jego pazury i wszechobecne futro nie zmienią naszego mieszkania na gorsze. Jak urządzić mieszkanie, w którym mieszka lub dopiero będzie mieszkał kot?

Niektóre rzeczy można zrobić już na etapie projektu

Gdy dopiero zaczynasz urządzenie czy wykończanie mieszkania, sporo zmian możesz wprowadzić już na etapie prac projektowych. Pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa zwierzęciu - ukryj kable od telewizora, przemyśl ustawienie doniczek na kwiaty i dekoracji. Tak jak właściciele pokazywanych w tym artykule mieszkań możesz zainwestować w wykonane na zamówienie półki i siedziska dla kotów w salonie.  

Jaka podłoga, gdy w mieszkaniu jest kot?

Gdy masz w mieszkaniu zwierzaka, musisz wziąć pod uwagę, że Twoja podłoga będzie bardziej eksploatowana.  Kot może ostrzyć sobie o nią pazury czy gubić sierść Postaw więc na podłogę trwałą, ale także łatwą w czyszczeniu. Dobrze sprawdzą się podłogi drewniane czy płytki. Nie polecamy wykładzin dywanowych, głównie ze względu na utrzymanie ich w czystości.

Meble wypoczynkowe - tkaniny odporne na kocie pazury

Aby Twoja sofa nie stała się drapakiem dla kota, zamów mebel z odpowiedniego materiału. Weź też pod uwagę kolor sierści zwierzaka – biała kanapa i kot o czarnym umaszczeniu to nie najlepsze połączenie. Najważniejsze jednak, aby materiał kanapy był odporny na plamy i zabrudzenia oraz pazury. Aby kot nie drapał sofy czy foteli, kup specjalny drapak i spróbuj namówić kota do korzystania z niego. Wiem, nie będzie to łatwe, ale doświadczeni właściciele kotów mają swoje sposoby. 

Zabezpiecz balkon siatką

Balkon to miejsce, z którego mieszkający z Tobą kot będzie chętnie korzystał. Koty uwielbiają wygrzewać się w słońcu. Niezabezpieczony balkon lub okno może stanowić jednak dla nich zagrożenie. Niezbędne jest zabezpieczenie tej przestrzeni specjalną siatką - możemy założyć ją samodzielnie lub zlecić to fachowcom.

Jakie legowisko dla kota?

Zapewnij kotu kącik, który będzie należał tylko do niego. Takie miejsce powinno znajdować się ono w takim punkcie naszego mieszkania, aby nie przeszkadzało domownikom, a jednocześnie było spokojne i komfortowe dla zwierzaka. Unikaj ciągów komunikacyjnych, miejsc w pobliżu drzwi i kaloryferów. Jeśli korzystasz z usług stolarza, możesz zamówić zabudowę np. z miejscem na kuwetę. Bez problemu znajdziesz też specjalistyczne firmy, które wykonają półki dla kotów. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także