×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak urządzić niewielkie mieszkanie? Praktyczne sposoby

Jak urządzić niewielkie mieszkanie? Praktyczne sposoby

Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
Dodano: 12 sty 2015 11:45
Zaktualizowano: 13 sty 2015 10:08

53 m² mieszkania w bloku oraz 83 m² domu jednorodzinnego to średnia powierzchnia lokum nabywanego w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Jak urządzić taką przestrzeń?

Ponad 50% beneficjentów programu „Mieszkania dla Młodych” to osoby samotne – wynika z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego. W pierwszym roku funkcjonowania MdM umowy z bankiem podpisało blisko 7 tys. singli, 3.200 małżeństw bezdzietnych oraz 2,5 tys. małżeństw z dziećmi i osób samotnie wychowujących dzieci. Młodzi stawiają na minimalizm

 Równowaga i minimalizm

Mały metraż mieszkania czy domu jednorodzinnego skłania do lekkiej i przestronnej aranżacji. Olbrzymie kredensy, wysokie komody i długie meblościanki ustępują miejsca prostym, funkcjonalnym meblom. Aranżując wnętrza należy pamiętać, aby meble nie obciążały wnętrz, szczególnie w niewielkiej przestrzeni. Warto wybrać więc te, o prostej formie, które nadadzą pomieszczeniom funkcjonalny charakter. Przede wszystkim meble nie powinny przytłaczać pokoju i ograniczać dostępu naturalnego światła. Najlepiej w takim wypadku sprawdzają się szafy wnękowe, które nie zastawiają przestrzeni, tylko idealnie wkomponowują się w nowoczesną przestrzeń – podkreśla Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.

…co do centymetra

Taka minimalistyczna kreacja wnętrz jest idealna dla miłośników ładu i porządku. Zazwyczaj rozwiązania w postaci ergonomicznej, prostej zabudowy nie rozpraszają niczym naszej uwagi i gwarantują efektywny wygląd. Taki styl do minimum ogranicza zbędne dodatki i niepotrzebne dekoracje, rezerwując miejsce wyłącznie dla najważniejszych mebli. Dla takich lokali idealnym rozwiązaniem są meble wykonane na wymiar, które ułatwią zagospodarowanie każdego centymetra wnętrza i wprowadzą do niego wielofunkcyjność – dodaje Anna Wróbel, projektantka wnętrz z firmy Komandor. 

Jak optycznie powiększać wnętrze?

W minimalistycznych wnętrzach warto zastosować kolory, które poprawią nasz nastrój i wizualnie powiększą metraż naszego mieszkania. Brązy, beże i ciepłe odcienie szarości to barwy, które uspokajają, a dzięki nim wnętrze nabiera przytulnego charakteru. Nowy design stawia na jasne, pastelowe i chłodne barwy. Soczysty kolor zastosujmy tam, gdzie chcemy ożywić przestrzeń, podkreślić ją i zwrócić na nią uwagę. Radosne i ciepłe, optymistyczne kolory, kontrastujące dodatki idealnie przełamią zarówno biel jak i jasną, lekko przygaszoną kolorystykę.

Szansa na większe mieszkanie

Zgodnie z założeniami Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w przyszłym roku zwiększy się pakiet prorodzinny, co oznacza szansę na większy metraż mieszkania ze wsparciem rządowym. Rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do powierzchni 65 m² mieszkania. Wsparcie państwa w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci wzrośnie z 15 proc. do 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Rodzina lub osoby z trójką dzieci otrzymają 30 proc.

Od 1 stycznia 2015 zmienia się również wysokość obowiązkowego wkładu własnego. Do tej pory, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny wystarczyło posiadać 5% wartości nieruchomości. Teraz kredytobiorcy muszą dysponować środkami przynajmniej w wysokości 10%.

Na chwilę obecną wnioski o kredyt z dopłatą przyjmuje 14 banków. Umowy o stosowaniu finansowego wsparcia zostały dotychczas zawarte z 14 bankami. Banki które przyjmują wnioski to : PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Alior Bank, SGB - Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Ochrony Środowiska - BOŚ, BPS - Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Millennium, Euro Bank, Deutsche Bank, Bank Zachodni WBK. Od stycznia 2015 roku wnioski przyjmuje również Raiffeisen Bank i Credit Agricole.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także