
Modny salon: 5 trendów, które długo nie wyjdą z mody. Praktyczne porady, dużo zdjęć!
Jak urządzić salon, by zachwycał przez lata? Oto 5 wnętrzarskich trednów, które długo nie wyjdą z mody.

Zasłony w salonie
Po latach dominacji rolet i żaluzji zasłony wróciły do łask i nic nie zapowiada, aby szybko miały się znudzić miłośnikom pięknych wnętrz. Ta dekoracja okna daje bowiem duże pole możliwości aranżacyjnych. Szeroki wybór materiałów, wzorów oraz kształtów dostępnych na rynku zasłon pozwala na idealne dostosowanie takiej dekoracji do stylu, w którym utrzymane jest wnętrze.
Wygląd oraz praktyczne zastosowanie zasłony w znacznej mierze zależy od materiału, z którego jest wykonana. W przypadku zasłon najlepiej wybrać tkaniny, które będą łatwe w pielęgnacji, odporne na zagniecenia, zabrudzenia oraz wielokrotne pranie. Warto także pamiętać, że materiał na zasłony musi być odpowiednio dopasowany do warunków panujących we wnętrzu. Zasłony wykonane z woalu lub tiulu będą delikatne i nie przytłoczą pomieszczenia. Do dużych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem będą materiały cięższe i bardziej masywne.
Drewniana podłoga
Nic nie ociepla wizerunku wnętrza, bardziej niż drewno, a drewniana podłoga to must have tego i nadchodzących sezonów! Odpowiednio zadbany drewniany parkiet może posłużyć przez wiele lat i cieszyć oko naturalnym procesem starzenia.Drewniana podłoga to nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale także piękne dopełnienie wnętrza. Lata mijają, rozkładamy dywany, wymieniamy meble, przemalowujemy ściany, a drewniana podłoga, tak jak w dniu przeprowadzki, jest pięknym tłem dla mebli i dodatków. Ponadczasowa, trwała i idealnie podkreślająca charakter naszego domu.
Jeśli chcemy, by nasza drewniana podłoga była nie tylko funkcjonalna, ale modnie się prezentowała ułóżmy ją we francuską jodełkę. Jodełka francuska to efektowny, a zarazem kunsztowny sposób ułożenia podłogi. Deski przycięte pod kątem 45 stopni, po połączeniu tworzą wzór zbliżony do grota strzały. Ten ponadczasowy motyw jest pełen elegancji i wytworności. Zastosowany w parkiecie idealnie pasuje do tradycyjnych konceptów – zabytkowych kamienic z wysokimi pomieszczeniami.
Szary narożnik
Skomponowana ze stylem wystroju, dopasowana do liczby domowników oraz wielkości wnętrza, a także piękna, wygodna, trwała i ponadczasowa – tylko spełniająca te kryteria sofa ma szansę stać się gwiazdą aranżacji salonu, przetrwać w doskonałym stanie całe lata i nigdy nie wyjść z mody. W kryteria te doskonale wpisuje się szary narożnik, który stał się ukochanym meblem Polaków. o sile tego trendu świadczą nie tylko salonowe aranżacje, ale i fakt że szary został ogłoszony przez Instytut Pantone kolorem roku 2021.
Wybór odpowiednio dużego narożnika zależy od jego przeznaczenia i wielkości pomieszczenia, w którym ma być ustawiony. Jeśli dysponujemy przestronnym wnętrzem, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modułów, które ułatwią nam stworzenie wygodnego, obszernego narożnika zarówno w kształcie litery L, jak i U. Jeśli mebel ma stanąć w niewielkim pokoju i służyć przede wszystkim do odpoczynku i oglądania telewizji to warto wybrać małą, kompaktową bryłę zakończoną z jednej strony bokiem a drugim tzw. otomaną.
Z praktycznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na kolor i jakość materiału. W kategorii najwyższej funkcjonalności pod względem kolorystyki niemal zawsze zwyciężają szarości, ponieważ pomagają maskować ewentualne zabrudzenia.
Dywan w salonie
Jeszcze do niedawna dominującym trendem w wystroju wnętrz były niczym nieosłonięte podłogi. Eksponowaliśmy deski, panele, parkiety, kafle. Obecnie do łask wróciły dywany. I nic dziwnego! Bo co innego lepiej niż dywan ociepli mieszkanie, powita rano bose stopy lub stanie się wygodnym podłogowym siedziskiem? Współczesne dywany kuszą oryginalnymi wzorami, inspirującymi kolorami, nietypowymi kształtami.
Kupno dywanu nie należy do najłatwiejszych zadań. Musimy go dopasować do wyglądu mebli, koloru ścian czy pozostałych dodatków znajdujących się w pomieszczeniu. Na szczęście wybór jest duży: stylowe - klasyczne lub nowoczesne, zachwycające bogactwem kolorów i wzorów.
Żywa zieleń
Biofilny design (z ang. biophilic design) to trend w projektowaniu wnętrz, który – jak żaden inny – stawia na tworzenie przestrzeni jak najbardziej zbliżonych do naturalnego otoczenia. W praktyce oznacza to wprowadzenie do wnętrza nawiązań do natury w postaci: roślin doniczkowych lub „żywych ścian”, naturalnego oświetlenia oraz takiż tkanin, materiałów, wzorów i konfiguracji geometrycznych.
Biophilic design poza tym, że pomaga nam stworzyć przestrzeń domową, w której dobrze się czujemy, jest też bardzo uniwersalnym kierunkiem. Można połączyć go z dowolnym trendem aranżacyjnym, choć bez wątpienia najlepiej koresponduje ze stylem naturalnym – szczególnie na płaszczyźnie zastosowania naturalnych materiałów i wprowadzenia do pomieszczeń żywej roślinności.