Wystrój salonu. Zobacz co było modne ponad 10 lat temu

Wystrój salonu. Zobacz co było modne ponad 10 lat temu

Autor: Joanna Buharewicz
09 sty 2015 13:05

Początek roku skłania do podsumowań i przywołuje wspomnienia. My także postanowiliśmy powspominać i z odrobiną nostalgii przywołujemy nasze archiwalne sesje, dzięki którym możecie zobaczyć, jaki wystrój salonu był modny ponad 10 lat temu.

10-12 lat to szmat czasu, jednak aranżacje mieszkań robione są zazwyczaj na lata. Po takim czasie, dzięki archiwalnym zdjęciom polskich mieszkań i domów, łatwo zauważyć zmieniające się trendy, a także wyłapać najbardziej ponadczasowe nurty.

Jednym z najbardziej reprezentatywnych wnętrz, pokazującym co w danym czasie jest modne, jest oczywiście salon. Prezentowane zdjęcia pochodzą z 2003 roku. Co zmieniło się od tego czasu? 

Głównie kolorystyka, choć nie aż tak bardzo. Na początku pierwszej dekady XXI wieku modne były mocne kolory ścian: bordowe, pomarańczowe czy niebieskie, które kontrastowo zestawiano z jasnymi lub ciemnymi meblami. Ale nie brakowało też ziemistych czy jasnych odcieni: beżów, kremów i brązów, które często wybieramy także dzisiaj.

Odwołania do natury i klasyki były wtedy bliższe projektantom niż dzisiejsze industrialne i surowe klimaty. Pustynne kolory, afrykańskie posążki, wzorzyste dywany były zdecydowanie na topie. Więcej było także klasycznych wnętrz ze stylizowanymi meblami i draperiami w oknach.

Zmienił się oczywiście rozmiar telewizorów, który często jest nieodłącznym elementem salonu. Niepraktyczne „stare pudła” ustawiane na specjalnych stolikach czy słupkach zniknęły dziś z większości domów. Ale już wtedy modne były zestawy kina domowego.

Kanapy, sofy i narożniki, które nieustannie stanowią podstawę pokoju dziennego, nie różnią się znacznie od dzisiejszych zestawów wypoczynkowych. Już 10 lat temu stawiano na duże, wygodne narożniki i fotele.

Dzięki zdjęciom zauważyć można, że właśnie na początku XXI popularne meblościanki zaczęły swoją metamorfozę, a częściowo nawet odeszły do lamusa. Zamiast wielkich „segmentów” do samego sufitu wybierano zestawy oddzielnych, ale spójnych stylistycznie mebli salonowych. Komody, witryny, niskie szafki – wszystko modne i popularne jest także dziś.

Co zniknęło? Kwiaty i firany! W dzisiejszych modnie urządzonych wnętrzach rzadziej spotykamy ogromne donice z wysokimi kwiatami, które w naszym przeglądzie są niemal na każdym zdjęciu. Natomiast długie, często kolorowe firany i zasłony, zastąpiliśmy dziś nowoczesnymi roletami lub zupełnym ich brakiem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także