×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Fotel w salonie: 5 świetnych, nowoczesnych modeli

Fotel w salonie: 5 świetnych, nowoczesnych modeli

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
Dodano: 09 wrz 2020 08:53
Zaktualizowano: 09 wrz 2020 10:55

Fotel zapewni nam komfortowy wypoczynek, ale też nada wnętrzu przytulności. Jeśli ma ciekawy wygląd, staje się również piękną ozdobą salonu.

W dawnych czasach był także oznaką statusu społecznego oraz władzy. Na fotelach zasiadali królowie i możnowładcy, a później głowy rodzin, podczas gdy poddani czy reszta domowników musiała się zadowolić ławami, skrzyniami czy równie twardymi krzesłami. Na szczęście, to już zamierzchła przeszłość. Dzisiaj każdy może mieć fotel i zaszyć się w nim z książką w ręku, relaksując się po trudach dnia i zapominając o jesiennej, niezachęcającej do wyjścia z domu pogodzie.

Nie zmieniła się natomiast reprezentacyjna funkcja, jaką także fotel ma pełnić w pomieszczeniu, na co dowodem jest niebanalny na ogół wygląd tego mebla. Nie chodzi bynajmniej o typowe dla historycznych mebli bogate zdobienia, dekoracje snycerskie czy luksusowe obicia. We współczesnym wzornictwie, w którym rządzi prostota, ich rolę przejmują  idealne proporcje, dopracowane najdrobniejsze szczegóły, szlachetne materiały, znakomicie dobrane kolory oraz – co niezwykle istotne – oryginalna, przyciągająca uwagę forma. 

Projektanci ogromną wagę przykładają również do tego, czego nie widać, czyli do ergonomii. W rezultacie ich podpartej badaniami naukowymi pracy, powstają fotele tak ukształtowane, by dawały  odpowiednie podparcie plecom, dzięki czemu użytkownik może siedzieć przez wiele godzin, nie obciążając kręgosłupa. Niektórzy producenci zadbali nawet o to, by osoba odpoczywająca, chcąc sięgnąć po leżącą np. z tyłu rzecz, nie musiała wstawać. 

Co więcej, współczesne fotele nie są przeznaczone wyłącznie do dużych pokoi. Większość ma niewielkie wymiary, a przede wszystkim lekką formę, dzięki czemu wyglądają na znacznie mniejsze, niż są w rzeczywistości. Odnajdą się więc nawet w niewielkiej kawalerce i z pewnością nie przytłoczą jej wizualnie. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także