Jak dobrze urządzić salon? 5 najważniejszych zasad, 15 projektów

Jak dobrze urządzić salon? 5 najważniejszych zasad, 15 projektów

Autor: Ewa Kozioł
28 kwi 2022 08:57

Pomysłów na urządzenie salonu jest tyle ile właścicieli domów i mieszkań. Najważniejsze, aby zrobić to z głową. Salon musi być bowiem wygodny i pięknie się prezentować. O czym więc warto pamiętać urządzając salon? Podpowiada architekt Ida Mikołajska.

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. To tu bowiem odpoczywamy i spędzały czas z rodziną czy przyjaciółmi. Salon jest także zazwyczaj największym pomieszczeniem we wnętrzu. Jego wystrój powinien nie tylko odzwierciedlać rytm życia domowników, ale także być maksymalnie dostosowany do ich potrzeb.

– Zaprojektowanie funkcjonalnego salonu to często nie lada wyzwanie. Wiąże się to w dużej mierze z oczekiwaniami, jakie wobec niego zakładamy. To pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku i rodzinnych aktywności, ale jednocześnie pełniące funkcję reprezentacyjną, w której podejmujemy gości. Nierzadko zdarza się też, że salon stanowi nasze miejsce pracy. Połączenie tych ról nie jest trudne, jeśli trzymamy się konkretnych zasad – wyjaśnia architekt Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni projektowej MikołajskaStudio.

1. Najważniejsza jest funkcja

Projektowanie wnętrz to sztuka kompromisu. Organizując daną przestrzeń, powinniśmy zastanowić się, czego właściwie od niej oczekujemy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. Warto przygotować sobie także “listę życzeń”, którą powinien spełniać nasz salon.

2. Elastyczność i dostosowanie

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w większości mieszkań i domów, salon rzadko spełnia tylko jedną funkcję. Musimy pomyśleć o tym, jak zaprojektować pomieszczenie optymalne, w którym wybrane elementy będą zmieniały swoją rolę. Być może będzie on jednocześnie pokojem gościnnym – warto wtedy zainwestować w wygodną, rozkładaną kanapę z funkcją spania. Być może będzie on także jadalnią – w takiej sytuacji warto uwzględnić rozsuwany stół, który będziemy mogli dostosować do liczby gości. W dzisiejszych czasach w salonie często umieszczamy również szafę-minioffice. Dzięki temu zyskujemy całkiem wygodne biuro, które jednocześnie jesteśmy w stanie zamknąć przed gośćmi, dziećmi, a przede wszystkim... nami samymi w czasie odpoczynku!

3. Przemyślana estetyka

Organizując przestrzeń w salonie musimy zastanowić się, w jakim stylu chcemy go urządzić, jednocześnie sprawiając, że będzie on pasował do wystroju reszty mieszkania czy domu. Oczywiście, jeśli nam to odpowiada, możemy dowolnie mieszać różne style, tworząc prawdziwie eklektyczną przestrzeń. Warto jednak nie przesadzić z nadmiarem odmiennych inspiracji, żeby uniknąć poczucia chaosu i zupełnego braku spójności.

4. Salon powinien być przytulny

Salon to miejsce, które powinno zarówno nas, jak i naszych gości, zachęcić do “rozgoszczenia się” w nim. Przytulność salonu łatwo osiągnąć używając odpowiednich materiałów, takich jak drewno czy tkaniny. Istotna jest także paleta barw, na które się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać wyłącznie ciepłych kolorów. Kluczowe jest znalezienie między tonacjami balansu, który sprawi, że będziemy odbierać przestrzeń jako harmonijną i komfortową.

5. Telewizor w salonie – jak to ugryźć?

Wielki, czarny prostokąt jest elementem, który niełatwo wkomponować jest w przestrzeń jednocześnie nie sprawiając, że stanie się on głównym punktem skupiającym naszą uwagę. Jak każdy inny obiekt, który umieszczamy w swoim salonie, telewizor także musi pasować do naszego pomieszczenia. Zamiast umieszczać go w centralnym punkcie na środku ściany, spróbujmy wbudować go w otoczenie, np. w regał z książkami. Doskonałym rozwiązaniem jest także rezygnacja z samego telewizora na rzecz rzutnika i projektora. W ten sposób będziemy mogli “wyciągnąć” ekran wtedy, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać.

Zobacz także Mały salon. 10 pomysłów z polskich domów. Aż 20 pięknych zdjęć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także