
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Pomysły z polskich domów. 20 aranżacji!
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Wybrać wyspę czy półwysep? Ściankę działową czy przesuwne drzwi? Szukasz inspiracji, gotowych rozwiązań? Oto 10 świetnych pomysłów z polskich domów i mieszkań.

1. Ścianka z płyty meblowej
72-metrowe mieszkanie zlokalizowane jest w zaciszu warszawskich Włoch. Największym wyzwaniem projektowym było tu opracowanie układu funkcjonalnego dla przestrzeni otwartej – salon, kuchnia, jadalnia i przedpokój. Ze wzglądu na ograniczony dopływ światła dziennego wydzielanie którejkolwiek z tych części pełnymi ścianami nie wchodziło w grę. Dlatego pomiędzy częścią jadalnianą a przedpokojem zaprojektowany został ażurowy regał pełniący rolę zarówno przegrody jak i dwustronnej biblioteczki. Część wypoczynkowa salonu i aneks kuchenny zostały zaś przedzielone ścianką z płyty meblowej fornirowanej, mocowanej do półwyspu kuchennego. Od strony salonu zawisł na niej telewizor i szafka rtv. Meble wypoczynkowe stanęły naprzeciw wspomnianej ścianki. Wybór padł na wygodną szarą sofę modułową, której wielkość została dopasowana do zastanej przestrzeni.
Projket: Beata Napierała, pracownia Modify – Architektura Wnętrz
Więcej: Nowoczesne i przytulne mieszkanie pod Warszawą. Zaglądamy do środka!
2. Ścianka telewizyjna
Mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych znajduje się na warszawskim Mokotowie. Funkcjonale wnętrze doskonale łączy elementy stylu skandynawskiego, nowoczesnego i klasycznego. Jest też ciepłe i przytulne.
Aranżacji mieszkania, poza estetyką, przyświecał główny cel – zapewnienie jak najwięcej przestrzeni i funkcjonalności. Udało się to osiągnąć, dzięki częściowemu połączeniu pomieszczeń oraz rezygnacji z wizualnego wydzielenie holu. Innowacyjnym elementem stała się przestronna szafa – zbudowana w formie oddzielającej kuchnię od salonu, pełniąca również funkcję ścianki telewizyjnej. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które idealnie sprawdziło się w niedużym wnętrzu.
Autorzy projektu: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl
Więcej: Piękne mieszkanie w Warszawie. Nowoczesne i przytulne 50 metrów!
3. Półwysep z pięknym stołem
Mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych znajduje się w Krakowie, niedaleko stadionu Wawelu. Salon połączony z kuchnią to prostokątne pomieszczenie z taflami okien balkonowych na jednym końcu i konstrukcją mebli kuchennych po przeciwnej stronie.
– Założeniem projektowym było takie stylistyczne połączenie dwóch funkcji pomieszczenia, aby nie powstawał dysonans w odbiorze wnętrza, a jednocześnie by zapewniało ono komfort – dlatego kuchenne meble są bardzo salonowe. Elegancka matowa czerń lakierowanego MDF’u na frezowanych w paseczki frontach, złoto lamp i okapu połączyłam za pomocą odcienia dębu podłogi i dębowych frontów – podkreśla projektantka Agnieszka Tarnawska.
Kuchnię od salonu oddziala półwysep, przy którym ustwiony jest stół z krzesłami, pełniące rolę jadalni. Stół łączy także oba pomieszczenia. Wykonane na zamówienie krzesła pokryte tą samą welurową tkaniną co kanapa, tworzą urocze i bardzo spójne połączenie w otwartej strefi dziennej.
Autorka projektu: Agnieszka Tarnawska, Tarna Design Studio, www.tarna-ds.com
Więcej: Eleganckie, nowoczesne wnętrze. Piękne mieszkanie w Krakowie!
4. Przesuwne, drewniane drzwi
W mieszkaniu dokonano istotnej zmiany w pierwotnym rozkładzie pomieszczeń. Zlikwidowane zostały ściany wydzielające korytarz, co pozwoliło na znaczące powiększenie salonu. Kuchnię otwarto na przestrzeń dzienną, pozostawiając jednak możliwość jej zamknięcia, dzięki zastosowaniu drzwi przesuwnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie na codzień. W każdej chwili drzwi można bowiem zamknąć, aby uniknąć hałasu bądź zapachów z kuchnia. Ale z drugiej strony, jeśli otwiaramy drzwi i mamy stały kontakt z osobą, które właśnie przygotowuje obiad czy kolację.
Wnętrze jest jednak nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle piękne. Aranżacja jest minimalistyczna, a zarazem wysublimowana. Stonowaną kolorystykę i naturalne materiały ubrano w proste kształty. We wnętrzu króluje szlachetna para – biel połączona z beżem i brązem drewna – uzupełnione szeroką paletą naturalnych, surowych szarości.
Autorzy projektu: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl
Więcej: Rodzinne mieszkanie w Warszawie. Piękne, nowoczesne wnętrze!
5. Ażurowy regał z metalu
Strefa dzienna zajmuje centralną część mieszkania. Na samym jej środku znajduje się komin, a obok wyjście na taras na dachu. Stoi tu też koza. Wnętrze na poddaszu harmonijnie łączą się elementy minimalistyczne, jak białe ściany i podłogi, vintage’owe odsłonięte cegły i zakonserwowane belki, a także wyraźne akcenty industrialne. Całość ma w sobie też swobodę stylu boho.
W jednym z narożników poddasza znalazła się strefa wypoczynkowa, odgrodzona od jadalni i kuchni ażurowym regałem z metalu, wkomponowanym między belki wspierające dach. Najważniejszym meblem jest tu wygodna skórzana kanapa, której towarzyszy fotel, unikatowy stolik kawowy wykonany z drewna z odzysku i zaopatrzony w loftowe kółka, a przede wszystkim duży telewizor oraz wysokiej jakości sprzęt grający.
Projekt wnętrza: Szalbierz Design, www.szalbierzdesign.pl
Więcej: Przepiękny loft na poddaszu. To projekt z Poznania!
6. Szklane drzwi
Właścicielom zależało również na dużym salonie połączonym z jadalnią oraz jasnej kuchni, którą w razie potrzeby mogliby odseparować od strefy dziennej. Aby uzyskać oczekiwany efekt, zastosowano przesuwne, szklane drzwi. Dzięki nim kuchnia jest dodatkowo doświetlona, a przestrzeń dzienna wydaje się większa. W części wypoczynkowej nie mogło zabraknąć skórzanych mebli – właściciele mieszkania mają słabość do tego materiału. Niebieskie fotele i wygodna pomarańczowa kanapa przełamują stonowaną paletę szarości i dodają przytulności wnętrzu.
Projekt wnętrza: MIKOŁAJSKAstudio
Więcej Mieszkanie we włoskim stylu dla czteroosobowej rodziny. Piękny projekt z Krakowa!
7. Drzwi przesuwne
Inwestorzy poprosili architektów, aby ich nowy dom pozwalał spędzać czas razem, ale również, by w miarę konieczności, można było przestrzeń podzielić. Jak równocześnie dzielić i łączyć? Architekci z Tworzywo studio zaproponowali użycie wysokich szklanych drzwi, które stanowią barierę dla dźwięku, ale pozwalają zachować kontakt wzrokowy. Drzwi w kuchni są przesuwne, w salonie natomiast otwierane na 180 stopni co pozwala na całkowitą rezygnację z tych barier.
Projekt: Joanna Dziurkiewicz, Tworzywo studio
Więcej: To mieszkanie ci się spodoba! Piękny projekt w modnym eklektycznym stylu
8. Wygodna wyspa
Salon od aneksu kuchennego oddzela duża, wygodna wyspa. Pełni ona także rolę jadalni. Przy wyspie ustawione zostały hokery, na których można usiąść, aby zjeść śniadanie, obiad czy wypić filiżankę kawy. Otwarta strefa dzienna jest przestronna i pełna naturalnego światła. By aneks kuchenny pozostał integralną częścią salonu i nie zaburzał minimalistycznej elegancji wnętrza, architektka zrezygnowała także z tradycyjnych szafek wiszących, a nad kuchennym blatem z corianu wyeksponowała ceramiczne płyty imitujące pięknie użylony, naturalny marmur. Położono je również na podłodze kuchni. Gładką powierzchnię ściany urozmaica wykończona chromomem listwa nawiązująca do kuchennego okapu.
Autorka projektu: Joanna Nawrocka, JN Studio Joanna Nawrocka z Wrocławia, www.jnstudio.pl
Więcej: Mieszkanie w beżach i błękicie. Piękny, ponadczasowy projekt z Wrocławia!
9. Duży półwysep połączony ze stołem
Mieszkanie ma niecałe 60 mkw i znajduje się na poznańskiej Łacinie, dzielnicy, w której wielkomiejski styl udało się połączyć z sąsiadującą tuż obok zielenią. Właśnie tu znajduje się dwupokojowe mieszkanie, zaprojektowane przez Dominikę Onsorge.
Głównym założeniem funkcjonalnym projektu było zaaranżowanie strefy wypoczynkowej z dużą, wygodną sofą, na której można się zrelaksować, oglądając seriale. Wybór padł na narożnik modułowy. Wygodny i przykuwający wzrok mebel dodał pomieszczeniu nutki luksusu. Spodobał się zwolennikom prostych, klasycznych kształtów, które kreują eleganckie i harmonijne wnętrze, z miejscem do codziennego wypoczywania. Nie mogło też zabraknąć komfortowej kuchni, dlatego architekt, postawiła na duży półwysep, pełniący funkcję dodatkowego blatu kuchennego oraz stołu. Oddziela on także przestrzeń salonu od strefy roboczej.
Projekt: Dominika Onsorge, DD STUDIO
Fot. Radek Słowik
Więcej: Dwupokojowe mieszkanie dla pary. Świetne wnętrze z Poznania
10. Funkcjonalna ścianka
Mieszkania ma powierzchnię 45,56 m². Punktem wyjścia w przypadku tej realizacji była zmiana układu lokatorskiego i otwarcie kuchni na salon. W efekcie powstała funkcjonalna przestrzeń ze ścianką RTV w samym jej centrum i blatem kuchennym po drugiej stronie. Lekkość i harmonia zdefiniowane są poprzez odpowiednie proporcje barw oraz układ zabudowy sprzyjający przechowywaniu. Wygodnie, praktycznie, bez granic.
Autorzy projektu: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl