×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak ustawić sofę w salonie? 10 pomysłów na kanapę na środku. Wskazówki, zdjęcia

Jak ustawić sofę w salonie? 10 pomysłów na kanapę na środku. Wskazówki, zdjęcia

Autor: Justyna Łotowska
15 lis 2021 11:30

Sofa na środku to coraz modniejsze rozwiązanie, także w małym salonie w bloku. Kiedy można ustawić w taki sposób kanapę? O czym warto wiedzieć? Oto poradnik i 10 świetnych aranżacji salonu z sofą na środku.

Jakie układy mebli sprawdzą się w pokoju dziennym, zwłaszcza w małym salonie w bloku? Podstawowym meblem będzie tu z pewnością wygodna kanapa. Możesz zdecydować się na sofę lub narożnik. Choć wydaje się, że najlepszy układ to sofa pod ścianą lub w rogu, ustawienie kanapy na środku salonu ma wiele zalet!

Kanapa na środku salonu - kiedy warto tak ustawić sofę?

Kanapa na środku pokoju dziennego to dobry pomysł w przestronnym wnętrzu - najlepiej w kształcie kwadratu lub prostokąta. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w salonie otwartym na salon i jadalnię - w ten sposób wydzielisz strefy funkcjonalne w pokoju i oddzielisz strefę wypoczynkową od tej kuchenno-jadalnianej.

W małym salonie w bloku na środku sprawdzi się mniejsza sofa - najważniejsza kwestia to zachowanie odpowiednich odległości od mebla po obu stronach, tak aby po pokoju można było wygodnie chodzić. Powinno to być minimum 0,5 metra z każdej strony. Sofa na środku salonu nie sprawdzi się więc w przypadku, gdy pomieszczenie jest długie i wąskie.

Jaka sofa nadaje się na środek pokoju? 

Podobają Ci się sofy, które stoją na środku salonu? Jeśli chcesz tak zrobić w swoim mieszkaniu, zadbaj, by Twoja sofa  miała wszystkie boki tapicerowane i równie ładne - przyda się też sztywny tył, który lepiej wyeksponuje efektowne poduszki. 

Jeśli narożnik lub sofa będzie oddzielać przestrzeń kuchenną od salonowej, możesz też np. zabudować tylną część sofy barkiem lub regałem na książki. Innym dobrym rozwiązaniem jest też dostawienie z tyłu kanapy stołu, który będzie pełni funkcję jadalni. 

W jakiej odległości ustawić sofę na środku salonu od ściany z telewizorem?

Sofa na środku salonu zwykle wydziela strefę wypoczynku, w której na ścianie znajduje się telewizor. Musisz jednak pamiętać, że sofa powinna stanąć w zalecanej od producenta telewizora odległości od ściany.

Jaka powinna być odległość telewizora od ściany? W przypadku najpopularniejszych telewizorów o rozdzielczości HD i Full HD na każdy cal przekątnej powinno przypadać od 4 do 4,5 cm odległości. Oznacza to, że kiedy masz sprzęt o przekątnej 50 cali, musisz postawić go w odległości co najmniej 2 m od kanapy.

Czytaj też: Kanapa na środku salonu. Kiedy warto, a kiedy nie? 15 propozycji ustawienia, dużo zdjęć

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także