Jaki stolik kawowy? 20 pomysłów na stolik i sofę w salonie

Jaki stolik kawowy? 20 pomysłów na stolik i sofę w salonie

Autor: Justyna Łotowska
11 sty 2022 08:51

Jak dopasować stolik kawowy do sofy czy narożnika? Jaki model stolika do salonu wybrać? Pomogą ci pomysły, które wybraliśmy z dobrych projektów wnętrz. Oto 20 pięknych aranżacji ze stolikiem i kanapą!

  • Możesz wybierać spośród stolików o kształcie koła, kwadratu, prostokąta lub plastra miodu.
  • Najpopularniejsze są modele kwadratowe oraz prostokątne. Jeśli masz w domu dzieci, weź pod uwagę zakup stolika okrągłego.
  • Stolik o każdym kształcie możesz ustawić przy sofie solo lub w duecie, co jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w naszych domach i mieszkaniach.
  • W przestronnych pomieszczeniach, wyposażonych w pokaźną sofę czy narożnik, warto postawić na mebel z dużym blatem.
  • W niedużym salonie najlepiej sprawdzi się stolik w wersji mini.

Jak dobrać sofę i stolik w salonie, aby uzupełniały się wzajemnie i dobrze nam służyły? Przede wszystkim należy dopasować je do naszego stylu życia - tzn. odpowiedzieć sobie na pytania: jak wiele czasu spędzamy na sofie, czy lubimy jeść przy stoliku kawowym, rozkładać na nim laptop, czy czytamy w salonie książki i czasopisma, czy mamy małe dzieci, zwierzęta, czy lubimy przyjmować w pokoju dziennym gości - i wiele, wiele innych pytań, które wskażą nam, jakich mebli powinniśmy poszukiwać.

Czytaj też: Sofa i stolik w salonie: jak je ustawić? 10 świetnych pomysłów architektów

Jak dobrać stolik kawowy do sofy?

Stolik kawowy musi pasować do wszystkich pozostałych mebli w salonie. Ważne, aby tworzył spójną, estetyczną całość z szafką pod telewizor, komodą, regałem lub witryną. Nie musisz go jednak wybierać z tej samej kolekcji.

Możesz zdecydować się na coś zupełnie innego, o innej stylistyce czy w innym kolorze. Dzięki temu salon zyska bardziej oryginalny charakter. Zachęcamy do takich nieszablonowych, aranżacyjnych zestawień! Możesz więc w klasycznie urządzonym salonie ustawić prosty, nowoczesny, szklany stolik na złotych nogach. Będzie wyglądał super!

Do nowoczesnego salonu może z kolei spróbować poszukać czegoś będziej wyszukanego, dekoracyjnego, co pięknie dopełni proste wyposażenie wnętrza. A co powiesz na stolik z palet lub z drewnianych pni? Weź pod uwagę również te rozwiązania. Świetnie będą wyglądały w nowoczesnym salonie lub w salonie w stylu skandynawskim.

Stolik kawowy okrągły czy kwadratowy?

Jaki kształt stolik wybrać? Wszystko zależy od wielkości salonu i od tego, co ci się podoba. Dostępnych opcji masz co najmniej kilka. Możesz wybierać spośród stolików o kształcie koła, kwadratu, prostokąta lub plastra miodu.

Najpopularniejsze są modele kwadratowe oraz prostokątne. Jeśli masz w domu dzieci weź pod uwagę zakup stolika okrągłego. Nie ma on ostrych rogów i krawędzi będzie więc bezpieczny dla maluchów, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki.

Jeden czy dwa stoliki kawowe?

Stolik o każdym kształcie możesz ustawić przy sofie solo lub w duecie, co jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w naszych domach i mieszkaniach. Bardzo fajnie prezentują się dwa okrągłe stoliki wybrane z tej samej kolekcji, ale różniące się między sobą wysokością lub wielkością. Takie zestawienie możesz też zastosować w przypadku modeli kwadratowych lub prostokątnych.

Zestawy stolików o różnej wielkości mają jeszcze jedną niezwykle ważną zaletę. Możesz je wsunąć jeden pod drugi i wówczas zajmą znacznie mniej miejsca. Jeśli więc twój salon jest mały, to zastanów się właśnie nad takim rozwiązaniem. Trochę miejsca na pewno uda się zaoszczędzić.

Jaki rozmiar stolika kawowego?

Jedną z najważniejszych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru stolika kawowego, jest jego rozmiar. W przestronnych pomieszczeniach, wyposażonych w pokaźną sofę czy narożnik, warto postawić na mebel z dużym blatem. Małe wnętrza wymagają z kolei kompaktowych rozwiązań, dlatego też w niedużym salonie najlepiej sprawdzi się stolik w wersji mini.

Poręczne stoliki i ławy pomogą Ci w porozmieszczaniu przydatnych przedmiotów codziennego użytku oraz dodatków w strategicznych miejscach. Przykładowo: biurową lampkę z łatwością umieścisz w kąciku czytelniczym, a ramki z rodzinnymi zdjęciami – na stoliku w korytarzu. Pamiątki wreszcie zajmą reprezentacyjne miejsce!

Niektóre stoliki okrągłe są z kolei wyposażone w schowek pod blatem – umieścisz tam wszystkie prywatne drobiazgi na czas wizyty gości lub na stałe. Jeśli wybierzesz stolik na kółkach, zyskujesz mobilny, praktyczny mebel, którego ustawienie możesz zmieniać choćby co godzinę – zależnie od humoru czy potrzeb. Śniadanie przy łóżku w sypialni, a potem kawa na tarasie? Czemu nie!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także