Kolor w salonie 2022. Architekt radzi, jak urządzić modny i piękny salon

Kolor w salonie 2022. Architekt radzi, jak urządzić modny i piękny salon

Autor: Ewa Kozioł
14 lut 2022 09:12

Jakie kolory będą modne w salonie w 2022? Czy warto podążać za trendami kolorystycznymi? Co wziąć pod uwagę wybierając kolor do salonu? Co zrobić, aby salon dziś i za 10 lat wyglądał świetnie? Radzi i podpowiada projektantka Beata Ignasiak.

W ostatnich latach salon stał się miejscem spędzania czasu z całą rodziną, przestrzenią do pracy on-line czy odrabiania lekcji. Ilość zadań, które wykonujemy w ciągu dnia, zmieniło nasze postrzeganie funkcji salonu, jego wystroju, ale przede wszystkim kolorów. Kolejne, globalne kwarantanny pokazały, że wiele zawodów, wiele prac możemy wykonywać z domu. Wpłynęło to zarówno na rynek wynajmu nieruchomości komercyjnych, jak i nasze, zupełnie inne patrzenia na swoje wnętrza.

Gdy charakter pracy wymagał regularnego opuszczania domu, spędzaliśmy w nim znacząco mniej godzin, niż obecnie. Inaczej reagowaliśmy na materiały, z jakich są wykonane meble, podłoga czy dekoracje oraz na kolory, które są szczególnie ważne w naszych wnętrzach. Dlaczego kolor odgrywa tak istotną rolę? Dlatego, że jest podstawowym narzędziem kształtowania przestrzeni. Kolor jest nośnikiem stylu, ale przede wszystkim emocji. To od naszej interpretacji koloru zależy, czy dobrze się czujemy w danym pomieszczeniu czy nie.

Kolor w salonie: modnie i zgodnie z potrzebami

Jednym kolorów, dość powszechnie stosowanych w ostatnich latach, jest szary. Dla jednych to barwa spokoju, balansu, równowagi, dla innych barwa wywołująca przygnębienie, spadek nastroju. Różna interpretacja danego koloru wynika z różnego kodu interpretacyjnego. Ma na niego wpływ tak naprawdę wszystko – miejsca, w którym się wychowaliśmy, wykształcenie, ilość doświadczeń, łącznie z naszym nastrojem i przeżyciami w danym momencie życia.

Czy nasze preferencje kolorystyczne zmieniają się w ciągu lat? I tak, i nie. Dla jednych styl wnętrz, w jakich funkcjonujemy jest niezmienny, inni zaś podążają za zmianami i w związku z tym będą odbiorcami śledzącymi trendy nie tylko we wnętrzach. Od wielu lat jesteśmy odbiorcami wyborów kolorów roku. Sama miałam przyjemność i zaszczyt brać udział w światowym głosowaniu na kolor roku jednego ze światowych brandów. Jednym z najpowszechniejszych i najbardziej wyczekiwanych wyborów jest wybór Instytutu Pantone. W tym roku jest to kolor Veri Peri.

W najbardziej rozpoznawalnych procesach przy wyborach koloru roku brany jest styl naszego życia,  preferencje, reakcje na daną sytuację, a w ostatnich latach naprawdę mieliśmy się z czym mierzyć oraz sposób interpretacji danych zjawisk, ale także nasze potrzeby. Można było przewidzieć, że sytuacja, wywołująca globalny lęk i poczucie zagrożenia, będzie skutkowała odwołaniem się do podstawowych wartości, do korzeni, do poszukiwania poczucia bezpieczeństwa oraz do spokoju w domu, który nagle stał się miejscem pracy, nauki i przymusowego pobytu.

Kolor w salonie: ścian, mebli, dekoracji

Jeśli popatrzymy na różne marki wnętrzarskie te kolory roku 2022 potrafią być zaskakująco różne. Co to dla nas oznacza? Czy chcemy podążać wyłącznie za trendami? Co wziąć pod uwagę, gdy chcemy samodzielnie podjąć decyzję o tym, w jakich barwach będziemy spędzać bardzo dużą ilość czasu? Jak pogodzić gust i potrzeby wszystkich domowników?

Po pierwsze weźmy pod uwagę proporcje, balans, równowagę. To kluczowe słowa. W jaki sposób? Pamiętajmy, że we wnętrzu znacznie ma nie tylko kolor ścian. Na ogólne ważenie wpłynie także kolor mebli tapicerowanych, stołu, krzeseł, dekoracji ściennych, dekoracji okiennych oraz podłogi, która jest dominantą w salonie. Wrażenie przytulności daje właśnie zastosowanie podłogi w ciepłym, najlepiej w naszej szerokości geograficznej, jasnym odcieniu drewna. Jeśli decydujemy się na chodny odcień podłogi – należy się zastanowić co będzie tym „ocieplaczem” naszego salonu.

Warto wziąć pod uwagę również oświetlenie, które będzie kreować klimat naszych wnętrz, poza podstawową funkcją oświetlenia konkretnej przestrzeni. Kolejnym punktem jest długofalowość. Ona wpłynie na charakter i klimat salonu. Czas amortyzacji remontu to średnio 10-15 lat. To, co dziś jest promowanym kolorem roku – must have sezonu 2022 za 5 lat już takowym nie będzie. Najprostszym sposobem na zaspokojenie potrzeby częstej zmiany jest zastosowanie elementów dekoracyjnych w pożądanym przez nas kolorem – choć najpierw warto przeanalizować czy jedna zmiana nie będzie pociągała za sobą kolejnych. To, co daje poczucie ładu, balansu to konsekwencja w poprowadzeniu wnętrza, która będzie widoczna także po latach.

Postaw na jakość

Trudny czas ma dla nas wszystkich spore znaczenie w odwoływaniu się do korzeni, wartości, preferencji. To też czas gdzie wiemy, że czasami nie warto iść na kompromisy i nie warto rezygnować ze swoich preferencji. Najważniejsze, aby w domu czuć się jak u siebie, żeby spełniał on nasze oczekiwania i to jest właśnie motyw przewodni wszystkich decyzji projektowych i zakupowych. Co zrobić, aby te wnętrza za 10 lat nadal wyglądały świetnie? Wybierać produkty dobre jakościowo. Czasami wybieramy tanie meble, farby i po kilku latach użytkowania musimy kupić coś nowego, pomalować na nowo mieszkanie wydając po raz kolejny pieniądze. Jakość jest ekologiczna i ekonomiczna. Niech trendem w kreowaniu wnętrz będzie jakość i ponadczasowość. 

Beata Ignasiak – właścicielka Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrza Prywatnych i Komercyjnych Ignasiak Interiors, wykładowca akademicki, publicystka, juror w konkursach branżowych, doktorantka UMK. W procesie projektowania w centrum stawia człowieka – jego potrzeby i indywidualny gust.

Ignasiak Interiors
ul. Porzeczkowa 2c
86-031 Osielsko, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 602 878 568
mail: ignasiakinteriors@gmail.com

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także