Nowoczesny salon - tak połączysz go z kuchnią i jadalnią

Nowoczesny salon - tak połączysz go z kuchnią i jadalnią

Autor: Urszula Tatur
08 gru 2014 08:26

Otwarta przestrzeń dzienna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w naszych domach. Jak ją urządzić? Zobaczcie 20 zdjęć gotowych projektów.

Salon to miejsce najbardziej reprezentacyjne w całym domu. Tu wypoczywamy, spędzamy chwile z rodziną, przyjmujemy gości. Przestrzeń ta musi więc nie tylko zapewniać nam oczekiwany komfort użytkowania, ale też być piękna, elegancka i wytworna. Po prostu musi zachwycać. Jak zatem powinien wyglądać salon idealny?

My proponujemy połączyć go z kuchnią. Otwarta strefa dzienna to bardzo  modne rozwiązanie. Cieszy się dużą popularnością zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w bloku. To bowiem przestrzeń miła i przyjazna w aranżacji. Daje o wiele więcej możliwości niż zamknięte poszczególne pomieszczenia, a przy tym o wiele lepiej się prezentuje. O wiele łatwiej jest przecież aranżować przestrzeń pozbawioną sztucznie stworzonych barier. Pozwala to nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń całego lokum – dodając mu co najmniej kilka metrów kwadratowych, ale też funkcjonalnie ją zagospodarować. Bez zbędnych podziałów i dodatkowych ścian, nasze wnętrze może wyglądać naprawdę imponująco.

Urządzając salon otwarty trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zabudowa kuchenna nie może zdominować całego wnętrza. Wręcz przeciwnie – musi doskonale się w nie wtopić. Należy zatem pamiętać, by meble kuchenne pasowały do wystroju całej strefy dziennej. Najlepiej wybrać takie, które nie tylko wpiszą się w przyjętą koncepcję stylistyczną, ale będą idealnie się w nią komponowały. By uzyskać efekt „wow” warto zadbać o każdy szczegół – spójność kolorystyczną, równowagę między materiałami wykończeniowymi, a nawet takie detale, jak uchwyty meblowe czy ich celowy brak. Dodatkowym atutem w tego typu wnętrzach będzie wygospodarowane miejsce na wyspę, bar czy jadalnię.

Jak to zrobić? Pomysłów jest właściwie tyle, co właścicieli mieszkań i domów, którzy zdecydowali się na otwartą strefę dzienną. Jednak mimo naprawdę szerokiego wachlarzu możliwości należy jednak trzymać się przyjętych zasad aranżacyjnych, a co za tym idzie zachowanie jedności stylistycznej całej strefy dziennej. Kuchni – widoczna z salonu musi być z nim w pełni kompatybilna. Nie możemy sobie pozwolić na zbyt dużą różnicę między wystrojem obu tych stref. Nie znaczy to jednak, że nie możemy bawić się różnorodnymi stylami.

Wręcz przeciwnie – wszelkiego rodzaju wariacje stylistyczne na pewno podniosą walory estetyczne kreowanej przez nas przestrzeni. Należy jednak uważać by nie przesadzić z fuzją różnorodnych elementów, bądź po prostu unikać zbyt ekstrawaganckich kontrastów. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszych umiejętności aranżacyjnych, zaprośmy do współpracy architektów wnętrz. Te doświadczone w projektowaniu osoby na pewno pomogą stworzyć na spójną stylistycznie, intrygującą, a przy tym funkcjonalną w pełni zintegrowaną przestrzeń dzienną.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także