Tkanina naturalna czy syntetyczna? Wybieramy obicie kanapy

Tkanina naturalna czy syntetyczna? Wybieramy obicie kanapy

Autor: Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk
13 wrz 2019 09:50

Naturalne materiały kojarzą się ze szlachetnością i ponadczasowością. Sięganie po nie wpisuje się w popularną dziś filozofię wprowadzania natury do wnętrz. Z drugiej strony, naturalne tkaniny obiciowe często okazują się mniej praktyczne, trudniejsze w pielęgnacji i utrzymaniu czystości niż tworzywa sztuczne. W jaki sposób pogodzić piękno natury z funkcjonalnością syntetyków?

Zdaniem Grażyny Konopki, import/export specialist w firmie Pik Collection: Większość klientów w poszukiwaniu odpowiednich materiałów kieruje się dziś przede wszystkim ich wytrzymałością oraz wysokimi parametrami technicznymi. Takim wymaganiom najlepiej odpowiadają tkaniny produkowane z tworzyw sztucznych, których włókna są zdecydowanie bardziej odporne na ścieranie, rozciąganie czy pilling.

Atuty syntetyków

Syntetyki wybieramy także z powodu bardziej przystępnych cen. Tkaniny meblowe z tworzyw  sztucznych są uniwersalne w użyciu i łatwe do utrzymania w czystości. Nie kurczą się i są odporne na działanie światła. Tkaniny syntetyczne wciąż mają rzeszę zwolenników – podkreśla Ewelina Słaby, junior product manager w Fargotex Group. Ich jakość jest niezwykle dopracowana, tkaniny te są bardzo miękkie, mają bardzo wysokie parametry techniczne, możemy cieszyć się ich pięknem przez długie lata. Dzisiaj nie musimy obawiać się sztucznych włókien - nasze tkaniny są dokładnie przetestowane, bezpieczne dla życia i zdrowia człowieka, co potwierdza certyfikat Oeko-tex.

Zobacz też: Sofy z funkcją spania: przegląd kolekcji z polskich sklepów

Jednak, jak zauważa Ewelina Słaby: Rynek od zawsze zafascynowany był naturalnymi składami tkanin. Obecnie ten trend bardzo mocno się nasila, wspomniane tkaniny stają się coraz bardziej popularne. Wielu z nas jednak nadal dystansuje się od takich produktów przede wszystkim z obawy, że ich użytkowanie jest trudne. Podobnego zdania jest też Filip Kuchareczko, przedstawiciel
firmy Dekoma. Tkaniny naturalne wybieramy, bo są podświadomie bliższe zmysłom człowieka, bardziej przyjazne, w pewnym sensie „żywe” – zauważa. Na przykład, tkaniny wełniane pochłaniają wilgoć i oddają ją, gdy w pomieszczeniu jest sucho. Kiedy pokryjemy takie tkaniny środkami wykończeniowymi (np. Easy Clean), stają się uniwersalne w użyciu. Argumentem za włóknami naturalnymi są też czynniki prośrodowiskowe – do produkcji tkanin naturalnych nie używa się ropy naftowej jako surowca, ich odpady mniej szkodzą środowisku.

To też Cię zainteresuje: Małe mieszkanie dla rodziny - nowoczesne, gustowne wnętrze

Funkcjonalność bliska naturze

Pragnąc sprostać wymaganiom klientów oczekujących bliskich naturze tkanin o wysokich parametrach użytkowych, producenci coraz częściej wychodzą z propozycją materiałów, które w swoim składzie mają włókna naturalne połączone z syntetycznymi. Dlatego, jak zauważa Filip Kuchareczko: Trudno dziś mówić o jednoznacznych preferencjach klientów w kwestii składu tkanin tapicerskich. Stosowanie przez producentów mieszanek włókien naturalnych i syntetycznych wynika m.in. z chęci poprawienia cech użytkowych tkanin z włókien naturalnych i zwiększenia ich trwałości. Z kolei do syntetyków dodaje się naturalne przędze, by tkanina wyglądała szlachetniej i była przyjemniejsza w dotyku. Potwierdzają to również inni producenci tkanin. Łączenie naturalnych i sztucznych włókien pozwala na cieszenie się pięknem tkanin naturalnych, mając jednocześnie komfort użytkowania wyrażony w technologiach Magic Home – mówi Ewelina Słaby. 

Naśladowanie natury 

Poza utrzymującym się od pewnego czasu trendem na aksamitne materiały, na rynku tkanin meblowych zaobserwować można jeszcze jeden ciekawy kierunek, mający związek z pochodzeniem tkanin. Na popularności zyskują materiały wykonane ze sztucznych włókien, których struktura nawiązuje jednak do naturalnych surowców. Efekt bawełny czy lnu, wielobarwne plecionki i wyraziste, nieregularne sploty wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Jak przekonuje Kinga Świątek-Wolna z Makehome.pl, sklepu oferującego meble, dodatki wnętrzarskie i tkaniny: Absolutnym must have w nadchodzących miesiącach będą, oczywiście oprócz funkcjonalnych welurów, tkaniny poliestrowe imitujące wełnę i flausz. Lista ich atutów jest bardzo długa: są miłe w dotyku, dobrze się je użytkuje, ponieważ są niezwykle odporne na ścieranie i – co niezwykle ważne – idealnie prezentują się na meblu, zwłaszcza dużych sofach i narożnikach.

Czytaj także: Nowoczesny i przytulny dom - zobacz jak jest urządzony

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także