Trendy we wnętrzach. Te sofy będą modne w 2021 roku!

Trendy we wnętrzach. Te sofy będą modne w 2021 roku!

Autor: Ewa Kozioł
22 gru 2020 14:57

Jakie kanapy będą modne w 2021 roku? Jakie kolory będę cieszyły się zainteresowaniem? Sprawdźcie, co noworocznych trendach mówią projektanci i jak na to swoją ofertą reagują producenci mebli. Zapowiadają, że będzie komfortowo i kolorowo.Małe, ale własne

Przeglądając statystyki sprzedaży mieszkań w Polsce od kilku lat najpopularniejsze są te o powierzchni około 50 m2. To często salon połączony z kuchnią i jedna sypialnia, albo dwa nieduże pokoje. Dlatego kanapa, która stanie w centralnym miejscu domu powinna być niewielka i wielofunkcyjna.

– To wyraźnie dominuje wśród oczekiwań naszych klientów. Polacy najczęściej wybierają nasz model Smart, który jest meblem modułowym, co zapewnia wiele wariantów ustawienia. Możemy mieć sofę albo narożnik z wygodną funkcją spania, pojemnikiem na pościel oraz regulowanymi zagłówkami. Urządzając mały salon warto też zwrócić uwagę na modele Tosca, Lira czy Hugo – mówi Malwina Popławska, główna menedżerka firmy MP Nidzica, produkującej meble tapicerowane.

Nowości na przyszły rok

Producent mebli tapicerowanych z Mazur uchyla rąbka tajemnicy w kwestii nowości, które pojawią się w przyszłym roku. – Obserwujemy w Europie duże zainteresowanie modelami tzw. loveseats, czyli sofami czy szezlongami, które są dodatkowo poszerzone o szerokość połowy siedziska. Dzięki takiemu rozwiązaniu w konstrukcji mebla na takiej sofie mogą zmieścić się dwie osoby, ale tylko przytulając się. Zaproponujemy taki model modułowy, który pozwoli być ludziom blisko siebie. Poszczególne elementy będą miały metr szerokości, pojemniki na pościel – podkreśla Malwina Popławska. 

Modele modułowe będą mogły funkcjonować indywidualnie i w zestawach, dając pełnowartościowe miejsce do spania (200x150 cm). Ten model będzie także rósł wraz z powiększającą się rodziną. 

Tkanina ma znaczenie

Szarość, granat czy butelkowa zieleń, te kolory dominowały na kanapach produkowanych w tym roku. Polska i pod tym względem była podzielona na pół – część zachodnia to kolory spokojne, stonowane, a im bardziej na wschód, tym bardziej odważnie – w wyborze koloru tkaniny, albo połączeniach różnych barw. Przygotowując nowe kolekcje zaglądamy na południe Europy, bo obowiązujące tam trendy po około 2-3 latach trafiają do naszych domów. Obserwujemy także, że osoby wybierając materiał obiciowy na sofę zwracają szczególną uwagę na funkcje tkaniny – czy jest łatwoczyszczącą, trudnopalna, hydrofobowa, przyjazna zwierzętom i środowisku. Klient branży meblowej jest coraz bardziej świadomy możliwości, które ma. Dlatego być może przyszłością w branży meblarskiej będą tkaniny pozyskane z recyklingu butelek PET?

Designerzy widzą przyszłość w jasnych barwach

– Rok 2020 zapisze się na długo w naszej pamięci jako zaskakujący cykl zdarzeń, które doprowadziły do wielu zmian w naszym życiu i myśleniu. Również myśleniu o naszych domach i przestrzeni, która nas otacza. Z większą uwagą zaczęliśmy przyglądać się meblom, ich wygodzie czy funkcjonalności. Ważne stało się nie tylko to co ładne, ale przede wszystkim wytrzymałe, trwałe, niezawodne i komfortowe – podsumowuje Izabela Gemzała, autorka popularnego bloga o projektowaniu mieszkań Prostyplan.pl. 

Z tymi obserwacjami wchodzimy w 2021 rok i wiele osób ma nadzieję, że będzie on lepszy od poprzedniego. – Zauważalnym trendem będzie poszukiwanie jasnych, optymistycznych barw, wzorów, przytulnych i miękkich tkanin, ale przede wszystkim praktycznych rozwiązań, sprytnych systemów i wielofunkcyjnych mebli, które sprawdzą się nawet na niewielkim metrażu. Wiele firm prześciga się w typowaniu kolorów roku, ale moim zdaniem w przyszłych aranżacjach będzie królował ciepły i słodki odcień karmelu, elegancka czerń, złamany odcień bieli i geometryczne wzory. Taki zestaw wygląda pięknie, przytulnie i daje poczucie spokoju nawet w trudnych czasach – prognozuje projektantka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także