Kominek we wnętrzu: piękne zdjęcia, praktyczne porady

Kominek we wnętrzu: piękne zdjęcia, praktyczne porady

Autor: RedakcjaDobrzemieszkaj.pl
22 lis 2019 09:18

Na co zwrócić uwagę wybierając kominek do swojego domu? Sprawdźcie. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który ułatwi wybór odpowiedniego modelu.

Kominek poza funkcją dekoracyjną może być efektywnym źródłem ciepła, które ogrzeje nie tylko salon, ale też i sąsiadujące pomieszczenia naszego domu. Oczywiście, wybierając kominek nie możemy pominąć jego walorów dekoracyjnych. Ma on za zadanie estetycznie się wkomponować we wnętrze salonu. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze kominka? W pierwszej kolejności musimy więc określić, jaką rolę odegra on w systemie grzewczym całego domu. Jednak istotne jest też dobranie odpowiedniego systemu kominowego do instalacji grzewczej i kominka.

System kominowy, a kominek

Eksperci działający w branży kominowej podkreślają, że zgodnie z pierwszą i najważniejszą zasadą zakupu systemu kominowego zawsze należy dobierać komin do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót. Zasada ta dotyczy nie tylko pieców, jak i kotłów stałopalnych, wkładów kominkowych, ale też i kotłów gazowych, olejowych z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Dlaczego to takie ważne? Otóż konstrukcje tych urządzeń różnią się istotnie między sobą, co wpływa na rodzaj systemu odprowadzania spalin, jaki należy zastosować. O tym informuje nas homologacja urządzenia grzewczego np. urządzeń gazowych, zgodnie z CEN / TR 1749 (2015-08) Europejski Schemat klasyfikacji urządzeń gazowych według metody wyrzutu spalin – informuje Marek Lis, ekspert marki MK Systemy Kominowe. Jak zatem prawidłowo dobrać system kominowy do rodzaju kominka?

Trudny wybór

Kiedy decydujemy się na budowę nowego domu to wybieramy zaufaną pracownie, której pracownicy przeniosą nasze wizje i pomysły na projekt. Zazwyczaj mamy przemyślane rozwiązania, uwzględniające również sposób ogrzewania. Projekt jest zatem w 100% przystosowany do stawianych przez nas wymagań. A komin i wentylacja są już dobrane pod konkretny typ urządzenia grzewczego i zaprojektowane tak, aby w trakcie budowy nie wprowadzać już dodatkowych zmian. Jednak, przy gotowych projektach domów nie mamy możliwości wyboru. Projektanci bowiem najczęściej umieszczają w nich kominy ceramiczne. Dlaczego? Często gotowy projekt ma być na tyle uniwersalny, żeby bez większych zmian w konstrukcji móc zastosować różne typy kominków lub kotłów grzewczych. Tym samym zmiana rodzaju zastosowanego źródła ogrzewania (kominek, kocioł stałopalny, na olej czy na gaz) nie skutkuje zbyt daleko idącymi modyfikacjami w konstrukcji budynku, gdyż możemy zastosować odpowiedni wkład kominowy. Jednak należy pamiętać, że „ciężar” obowiązkowych wymogów i tym samym koszt dostosowania komina do zastosowanego źródła ogrzewania, „spada na barki” samego inwestora.

Jaki rodzaj systemu kominowego pasuje do kominków? W przypadku zastosowania kominka jako dodatkowego źródła ogrzewania najlepszym rozwiązaniem jest komin ceramiczny lub stalowy. Kominy murowane charakteryzują się mniejszą trwałością i eksperci zalecają dodatkowo, aby w ich przewodach montować np. stalowe wkłady kominowe. Jeśli więc zdecydujemy się na komin murowany musimy mieć tego świadomość i dla własnego bezpieczeństwa lepiej zainstalować w murowanym kominie dodatkowe, stalowe wkładki kominowe. Na co więc jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze samego kominka?

Kominek z parametrem

Przy wyborze kominka musimy przede wszystkim dobrać odpowiedni wkład lub kasetę, w zależności od tego, jak będziemy go eksploatować w przyszłości. Wkłady żeliwne są cięższe od stalowych, bardziej odporne na korozję i trwalsze. Z kolei te stalowe odnajdziemy natomiast w kominkach wyróżniających się bardziej nowoczesną stylistyką. Z kolei budowa wkładu kominka z płaszczem wodnym znacznie różni się od budowy tradycyjnych wkładów kominkowych. Jego korpus wyposażony jest w dwie ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Całość otoczona jest płaszczem wodnym, który kumuluje ciepło wydostające się z paleniska i oddaje je wodzie, która następnie transportowana jest do całej instalacji grzewczej.

Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na parametr, określający czas palenia po jednorazowym dołożeniu opału. To na jego podstawie, sprawdzimy czy nasz kominek będzie pełnił tylko funkcję dekoracyjną, czy też dostarczy więcej ciepła do ogrzania pomieszczeń domowych. Jeżeli wybrany przez nas kominek nie ma określonego czasu palenia (kategoria A) to pełni funkcję dekoracyjną. Jeżeli będziemy go rozpalali okazjonalnie, warto przy zakupie skupić się więc na walorach estetycznych i wizualnych. W przypadku wyboru modelu, który utrzymuje żar przez czas krótszy niż 10 godzin (kategoria B) możemy go wykorzystywać jako dodatkowe źródło ogrzewania, ale także okazjonalnie. Kominek, którego zadaniem będzie ogrzewanie domu powinien być sklasyfikowany jako „C”. Te modele są tak zaprojektowane i wyprodukowane z wytrzymałych materiałów, aby dzień w dzień utrzymać żar przez ponad 10 godzin i dłużej.

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to nominalna moc grzewcza kominka. Wyliczana jest ona jako średnia z trzech godzin palenia w określonych warunkach palenia. Nie ma sensu kupować kominka o zbyt dużej mocy grzewczej, której nie wykorzystamy do ogrzania pomieszczeń domu. Warto też sprawdzić, jaką sprawność osiąga nasz kominek. Ten parametr wyrażony w procentach, określa jaka część energii podczas spalania opału jest odzyskiwana w postaci ciepła, która następnie wykorzystywana jest do ogrzania pomieszczeń. Warto też sprawdzić przed zakupem, jaki rodzaj opału można użyć do rozpalenia kominka. W większości kominków pali się drewnem, ale niektórzy producenci dopuszczają także brykiety drzewne, ewentualnie węgla brunatnego. Istotny jest też czas pracy naszego kominka bez uzupełniania opału. I tutaj okazuje się, że im jest on dłuży, tym wygodniejsza będzie obsługa naszego komina. Producenci zazwyczaj podają, że nie przekracza on 12 godzin. Jednak warto tę informację traktować orientacyjnie. Czemu? Czas pracy bez uzupełniania opału zależy też od jakości opału. Słabszej jakości opał będzie wymagał częstszego uzupełniania paliwa w kominku. Może się to wydawać banalne, ale przed zakupem trzeba sprawdzić sposób otwierania drzwiczek w naszym przyszłym komików.

W większości oferowanych modeli drzwiczki otwierane są na bok. W sprzedaży znajdziemy też wkłady z szybą podnoszoną do góry, które bardziej przypominają otwarte paleniska. Przy tego typu kominkach łatwiej jest po prostu wkładać do środka opał. Ostatni parametr, na który warto wrócić uwagę, to okres gwarancji jaki przysługuje zakupionemu produktowi. Im jest on dłuższy, tym lepiej. W przypadku kominków sięga on maksymalnie 10 lat. Jednak czy przy użyciu kominka jesteśmy w stanie ogrzać cały dom? Tak jest to możliwe. Pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni system, który efektywnie rozprowadzi i dostarczy ciepło z kominka do wszystkich domowych pomieszczeń.

„Ciepło" z powietrza

Kominek jest w stanie ogrzać dodatkowe pomieszczenia, a nawet cały dom. Jednak trzeba spełnić kilka ważnych warunków. W pierwszej kolejności, musimy zdecydować się na system dystrybuujący gorące powietrze (DGP) lub kominek z płaszczem wodnym, podłączonym do centralnego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań nasz kominek będzie w stanie ogrzać nawet cały dom.

Czym jest więc system DGP? System dystrybuujący gorące powietrze odpowiada za szybkie i długotrwałe rozprowadzenie gorącego powietrza, ogrzanego z naszego kominka, do innych pomieszczeń użytkowych. Ciepło rozchodzi się od czopucha kominka poprzez izolowane rury i trafia do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne lub anemostaty. W przypadku małego domu i przy korzystnym rozłożeniu pomieszczeń możliwe jest zastosowanie grawitacyjnego obiegu powietrza, bez konieczności zakupu dodatkowego aparatu nawiewnego. Jednak, gdy mamy więcej pomieszczeń, o dużym metrażu i dłuższej drodze obiegu powietrza niezbędne będzie zamontowanie aparatu nawiewnego. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, będziemy mieli pewność, że wdmuchiwane, gorące powietrze trafi do oddalonych wnętrz naszego domu. Kominek z system DGP pozwala ogrzać cały dom, a jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wodną instalacją, do której potrzebnych jest szereg dodatkowych urządzeń, a sam wkład kominkowy wodny jest kilkukrotnie droższy od powietrznego. Dlaczego i kiedy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym?

Do ogrzania pomieszczeń i wody

Kominki z płaszczem wody gwarantują o wiele bardziej efektywne wykorzystanie ciepła, uzyskiwanego podczas spalania opału, niż w przypadku zwykłych wkładów kominkowych. Kominek z płaszczem wodnym pozwala na znacznie efektywniejsze spożytkowanie ciepła otrzymywanego w trakcie spalania opału niż w przypadku wykorzystania zwykłego wkładu kominkowego. Dlaczego? W porównaniu do kominków tradycyjnych, kominki z płaszczem wodnym osiągają większą sprawność, sięgającą nawet do 82%. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego, który otacza praktycznie całą komorę spalania kominka, poza szybą frontową. Podczas spalania opału woda odbiera ciepło z większej powierzchni paleniska i gorących spalin, aby przetransportować je do centralnej instalacji grzewczej, a następnie do grzejników ściennych czy wodnego ogrzewania podłogowego. W przypadku tradycyjnych kominków oraz tych z DGP, większość część ciepła jest tracona bezpowrotnie wraz ze spalinami uchodzącymi do komina. Ponadto, kominek z płaszczem wodnym pozwala dodatkowo na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Najczęściej podłącza się go do zbiornika, w którym gromadzi się podgrzaną wodę w płaszczu wodnym. Dlatego też, mimo że montaż kominka z płaszczem wodnym oznacza większe koszty, to rekompensują je bardziej energooszczędnie wykorzystanie ciepła oraz dodatkowa możliwość podgrzania wody, czego nie uświadczymy w przypadku tradycyjnych kominków oraz tych z systemem DGP. 

Tekst: Radosław Zieniewicz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także