Jak doświetlić miejsce do pracy w domu? 12 inspirujących pomysłów na poddasze

Jak doświetlić miejsce do pracy w domu? 12 inspirujących pomysłów na poddasze

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
20 kwi 2022 09:06

Pracujesz z domu? Home office to rzeczywistość sporej liczby Polaków i wszystko wskazuje na to, że elastyczna praca zostanie z nami na dłużej! Jak urządzić miejsce do pracy w domu? Najważniejsza sprawa to odpowiednie doświetlenie i rozjaśnienie pomieszczeń. Jak sobie z tym poradzić? Oto wskazówki i 12 pomysłów na aranżację miejsca do pracy na poddaszu.

Jak wielu osób dotyczy w Polsce praca w domu? W szczytowych momencie pandemii było to nawet 20% wszystkich pracowników, choć oczywiście odsetek ten mocno różni się w zależności od branży. W przypadku zawodów kreatywnych home office to właściwie codzienność, a biuro (o ile istnieje) traktuje się już jako miejsce spotkań i burzy mózgów, a nie codziennej pracy. 

Jednak aż 88% pracodawców dopuszcza różne, elastyczne formy pracy, w tym także możliwość wyboru miejsca pracy. Co to oznacza? Że obserwujemy właśnie globalną zmianę modelu pracy, a home office zostanie z nami na dłużej, nawet gdy pandemia całkiem wygaśnie. 

62% pracowników zdalnych wprowadziło zmiany w domu, by dostosować go do home office

Potwierdzają to wyniki badania firmy VELUX, która we współpracy z Ipsos przeprowadziła wśród mieszkańców wielu krajów na całym świecie ankiety, aby dowiedzieć się, co sądzą o pracy zdalnej i w jaki sposób dostosowują swoje domy do nowych funkcji. Co się okazało? Że aż 43% osób pracujących zdalnie planuje przeprowadzić w domu remont, aby dostosować go do takiego trybu pracy, a aż 62% już wprowadziło takie zmiany!

Pracę w domu cenimy za oszczędność na dojazdach, większą swobodę i elastyczność w zarządzaniu swoim czasem, ale po ostatnich dwóch latach dobrze zdajemy sobie sprawę, że aby pracować z domu efektywnie, musimy bardzo zadbać o miejsce pracy w domu i przystosować je do zupełnie nowych funkcji. 

Miejsce do pracy w domu - co jest najważniejsze?

Jak urządzić idealną przestrzeń home office? Pytani przez VELUX respondenci widzieli kilka największych wyzwań. Jednym z nich jest zachowanie work-life balance, czyli oddzielenie miejsca pracy od miejsca wypoczynku w domu. Drugim - dostęp do czystego, świeżego powietrza i światła dziennego. 

Gdzie urządzić miejsce do pracy? W domu jednorodzinnym (a często to właśnie mieszkańcy domów pod miastem decydują się na pracę zdalną) najlepszą przestrzenią jest użytkowe poddasze. Łatwo tę przestrzeń oddzielić od części domu przeznaczonej na odpoczynek i czas wolny, a więc zadbać o wspomniany work-life balance. Nic więc dziwnego, że w badaniu VELUX aż 17% Polaków pracujących zdalnie zadeklarowało, że przekształciło swoje nieużytkowe poddasze w miejsce nadające się do pracy.

Co z dostępem do świeżego powietrza i światła? Ponad 50% nie było zadowolonych ze swojego domowego biura pod tym kątem - jasnym jest więc, że wielu z nas już wprowadziło zmiany lub właśnie planuje remont. 

Domowe biuro na poddaszu - największe wyzwania

Własne domowe biuro pod skosami ma mnóstwo zalet, zarówno dla pracujących dorosłych, jak i dla uczących się dzieci. Aby przestrzeń do pracy była jednak w pełni funkcjonalna, czeka sporo wyzwań. Największym jest z pewnością stały dostęp do świeżego powietrza i właściwe doświetlenie poddasza.

Aby przystosować poddasze do nowych potrzeb aranżacyjnych, najczęściej montujemy więc lub wymieniamy na nowe okna dachowe - zrobiło tak 14% respondentów w badaniu marki VELUX. Dzięki temu zdecydowanie poprawiła się jakość powietrza, temperatura w pomieszczeniu oraz dostęp do światła dziennego. Lepiej doświetlone pomieszczenie na poddaszu możesz zyskać, montując np. połączone okno dachowe i kolankowe, dolne elementy doświetlające połączone z oknami dachowymi lub balkon dachowy, który powiększy przestrzeń pod skosami nie tylko wizualnie, ale także dosłownie!

Wymieniłeś okna dachowe na nowe? Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, by stworzyć na poddaszu kreatywną, wygodną i funkcjonalną przestrzeń do pracy i nauki. 

Jak urządzić miejsce do pracy na poddaszu? 7 przydatnych wskazówek

1. Zadbaj, aby w trakcie pracy mieć stały dostęp do świeżego powietrza. Często wietrz pomieszczenie lub miej uchylone okna dachowe.

2. Jeśli Twoje poddasze jest nasłonecznione, koniecznie zainwestuj w odpowiednie osłony okienne, takie jak rolety zaciemniające, rolety dekoracyjne czy plisowane. 

3. Miejsce do pracy zaplanuj możliwie najbliżej okna dachowego - dzięki świeżemu powietrzu Twój mózg będzie wydajniej pracował, a kontakt z naturą, choćby tylko za pośrednictwem okna, to sposób na lepsze samopoczucie na co dzień. 

4. Pomaluj ściany na poddaszu jasną paletą kolorów - najlepsza będzie biel i jej odcienie, ewentualnie łagodna szarość lub beż. Jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń i sprzyjają koncentracji w pracy. 

5. Postaw na dekoratorski minimalizm. Duża ilość dodatków niepotrzebnie zagraca przestrzeń i odbiera jej przestronność.

6. Wykorzystaj cenną przestrzeń pod skosami. Zainwestuj w meble do pracy (biurko, regały), które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca.

7. Nie zapomnij o żywych roślinach doniczkowych. Oczyszczą powietrze w domowym biurze i poprawią Twój nastrój. 

Więcej porad i inspiracji: Niech światło dzienne odmieni Twój dom!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także