Jak udekorować okno? Te pomysły są teraz na topie! 20 zdjęć!

Jak udekorować okno? Te pomysły są teraz na topie! 20 zdjęć!

Autor: Justyna Łotowska
14 kwi 2022 10:47

Architekci wnętrz są zgodni: dekoracja okien to bardzo ważny element wykończenia wnętrza. Odpowiednio dobrane firanki, zasłony czy rolety, to wisienka na torcie całego projektu. Jak udekorować okno? Oto poradnik o najmodniejszych trendach i 20 świetnych pomysłów do salonu.

  • Ważne trendy w aranżacji wnętrz i dekoracji okien to dziś japandi i wabi-sabi. 
  • Dekoracje okienne wabi-sabi i japandi są skromne, w palecie kolorów ziemi – bezpiecznych, stonowanych i ponadczasowych.
  • Wśród zwolenników stylistycznej prostoty, popularnością cieszą się wszelkie rolety zaciemniające typu blackout, na przykład wykonane z miękkich, welurowych tkanin.
  • Kolejnym bardzo widocznym trendem we współczesnej architekturze wnętrz jest moda na styl mid-modern-century.

Ważnym trendem obowiązującym w świecie projektowania wnętrz jest minimalistyczny styl doceniający piękno przemijalności i starzenia się w zgodzie z naturą – wabi-sabi, styl, który akceptuje niedoskonałości, skromność i prostotę.

Drugi trend, który ostatnio pokochali mieszkańcy wielkich miast to japandi. To z kolei połączenie skandynawskiej funkcjonalności z japońskim minimalizmem. Japandi, jak żaden inny styl sprzyja wyciszeniu się i kontemplacji duchowości. Czasem uważany jest nawet za filozofię życia, podobnie jak doskonale znane duńskie hygge, czy nieco mniej popularny szwedzki lagom.

Modne okna w salonie - japandi i wabi-sabi

Dekoracje okienne we wnętrzach urządzonych zgodnie z trendami japandi i wabi-sabi są do siebie zbliżone. Warto dobrać do nich karnisze, które idealnie wpiszą się w najmodniejsze projekty. Ich wspólne cechy to prostota oraz minimalizm. Architekci cenią zwłaszcza wielofunkcyjne białe i matowe czarne karnisze szynowe, np. takie od marki Marcin Dekor (modele Top-line i Sqare-line). Szczególnie Square-line, dzięki możliwości wyginania nawiązują do miękkości i naturalności modnych wnętrz.

Dekoracje okienne wabi-sabi i japandi są skromne, w palecie kolorów ziemi – bezpiecznych, stonowanych i ponadczasowych.

- Wykorzystywane przez projektantów tkaniny to naturalny len i bawełna, łagodnie spływające, falujące, płożące się po podłodze – tłumaczy Monika Kruszewicz z Marcin Dekor. - Naturalne tkaniny, często pochodzące z recyclingu wpisują się także w trend proekologiczny. Podobnie jak i silniki mechanizmów rolet rzymskich wykorzystujące odnawialne źródło energii – energię słoneczną – podkreśla ekspertka.

Powyższe trendy mają przede wszystkim wprowadzać do wnętrz harmonię i sprzyjać wypoczynkowi. Dlatego wśród zwolenników stylistycznej prostoty, popularnością cieszą się wszelkie rolety zaciemniające typu blackout, na przykład wykonane z miękkich, welurowych tkanin. Klienci do dekoracji okien szukają także tkanin o właściwościach akustycznych, które skutecznie odcinają mieszkańców od zgiełku wielkich miast.

Moda na retro, miłość do vintage

Kolejnym bardzo widocznym trendem we współczesnej architekturze wnętrz jest moda na styl mid-modern-century. Zarówno w tym polskim wydaniu, który potocznie nazywamy vintage, jak i w wersji światowej, dużo elegantszej, nawiązującej do estetyki lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

W jednej i w drugiej wersji retro do perfekcyjnego wykończenia aranżacji niezbędne są dekoracje okienne. Okna w stylu mid-century dekorują zasłony z weluru lub delikatnej wełny. Powinny subtelnie odbijać światło, ale też przyciągać wzrok. We wnętrzach w tym stylu dobrze czuć się będą również klasyczne, nieco zapomniane firany. Tu projektanci mają więcej miejsca do popisu niż przy okazji trendów proekologicznych.

- Okno urządzone w stylu nowoczesnej klasyki to wszelkiego rodzaju ryflowania, plisowania, półwałki. Jeśli zależy nam na takim efekcie, powinniśmy zastosować na firanach lub zasłonach system Wave, który pomaga ułożyć je w równe, harmonijne fałdy – mówi Monika Kruszewicz, specjalistka z Marcin Dekor.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także