PARTNER PORTALU
Mycie okien: szyb, ram i parapetów. Jak umyć okna bez smug?

Mycie okien: szyb, ram i parapetów. Jak umyć okna bez smug?

Materiał Partnera Autor: Kärcher
19 kwi 2020 22:46

Znasz dobrze tę sytuację. Myjesz okna, starając się być dokładnym, korzystasz z najlepszego płynu do mycia, a jednak efekt twojej pracy nie jest zadowalający. Otarłszy pot z czoła, orientujesz się, że na szkle pozostały paskudne smugi. Co zrobić, żeby następnym razem ich nie było?

Kiedy myć okna? Dlaczego warto to robić?

Czyste okna to jedna z głównych wizytówek każdego domu, dlatego nie tyle warto, ile wręcz należy dbać o ich nieskazitelny wygląd.

Co istotne, w ich myciu niebagatelną rolę odgrywa pora dnia! Nade wszystko unikać należy słonecznych dni lub godzin, w których świeci ono najsilniej. Szybko wysychająca woda z płynem tworzy na oknach brzydkie smugi, zatem lepiej wybrać dni pochmurne, wczesny ranek lub późne popołudnie.

Kiedy myć okna infografika

Mycie ram: jak i czym umyć framugi?

Czy istnieje uniwersalny sposób na mycie ram wykonanych z każdego rodzaju materiału? Zapewne tak, jednak chcąc zachować je w dobrym stanie, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

Plastikowe ramy bywają nieodporne na zarysowania, więc do ich mycia używaj delikatnych środków (np. woda i płyn do mycia szyb) i miękkiej gąbki. Nie eksperymentuj z niesprawdzonymi specyfikami.

Ramy drewniane wymagają szczególnej opieki. Myjąc je, należy zachować szczególną ostrożność, uważając, by nie uszkodzić lakieru. Do mycia używamy letniej wody z nieagresywnym płynem (może być do mycia naczyń!) oraz delikatnej ściereczki. Pamiętajmy, że lakierowane drewno należy myć średnio 2-3 razy do roku.

Okno aluminiowe umyjemy szmatką zamoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Przetartą taflę należy przetrzeć suchą ścierką. Do okien silnie zabrudzonych najlepiej użyć specjalnego środka do profili aluminiowych lub po prostu nafty.

Okno, zwłaszcza plastikowe, to również uszczelki. Jest to element o tyle problematyczny, że źle reaguje na zbyt wysokie i niskie temperatury. Jeżeli zlekceważymy lub zapomnimy o wiosennej i jesiennej konserwacji, uszczelki mogą sparcieć.

Uszczelki myjemy płynem do okien, uważając, by dotrzeć do każdej szczeliny. Możemy również wykorzystać specjalny preparat do uszczelek okiennych, a nawet samochodowych czy sanitarnych!

Mycie okien: jak i czym umyć szyby?

Do mycia okien możemy wykorzystać wyłącznie podstawowy zestaw, czyli wiadro z wodą i płynem, delikatną ścierkę oraz siłę własnych rąk. Efekt, jaki osiągniemy, będzie wtedy zależny wyłącznie od naszej dokładności i jakości zastosowanych środków.

Jeżeli mieszkamy w domu z wieloma przeszklonymi powierzchniami lub wynajmujemy pomieszczenia biurowe, powinniśmy zastanowić się nad inwestycją w dedykowane urządzenie. Myjki do okien skrócą czas naszej pracy i zapewnią jej odpowiednią jakość i estetykę (brak rozchlapanej wody).

Jak i czym myć szyby? 

 

Jak już wspominaliśmy, wielkim przyjacielem smug jest słońce i temperatura. Wysychająca szybko woda z płynem pozostaje na szybach w postaci nieestetycznych smug.

Nasze mamy czyściły szklane powierzchnie nielakierowanymi stronami z gazet. Problem w tym, że tusz drukarski może osadzać się nie tylko na oknie, ale również na ramach. Proponujemy sięgnąć po płócienną ściereczkę lub wykonaną z mikrofibry.

Nie najgorszym pomysłem będzie również wykorzystanie fragmentów starych lnianych koszulek.
Podstawowa zasada: okna zaczynamy myć od góry. W przeciwnym razie skapująca woda z płynem będzie znaczyć swój brudny szlak na wyczyszczonej powierzchni.

Tam, gdzie człowiek i jego domowe metody nie dadzą rady, sprawdzi się myjka do mycia szyb. Takie urządzenie podczas mycia gromadzi brudną wodę, nie dopuszczając tym samym do powstawania smug czy plam. 

Zalety myjek do okien infografika

Jaki płyn do mycia okien: domowy czy dedykowany?

Chcąc umyć okna, nie od razu musimy sięgać po przeznaczone do tego celu środki. Wystarczy mały przegląd kuchennych szafek. Często wystarczy płyn do mycia naczyń, a zwolennikom naturalnych metod znana jest woda z octem lub sokiem z cytryny! Jeśli decydujemy się na dedykowane środki, sięgajmy po produkty wysokiej jakości. 

Jaki płyn do mycia ram i parapetów?

Do mycia ram, parapetów itp. sprawdzi się Kärcher RM 533. Jest to płyn przeznaczony do kamienia, linoleum i pcv, który sprawnie pozbywa się uporczywych zabrudzeń, nadając im optymalny efekt nabłyszczający. Nie należy stosować go do powierzchni drewnianych!

Jaki płyn do mycia szyb?

Do mycia przeszkleń sprawdzi się środek do czyszczenia szkła w koncentracie RM 503 (lub RM 500) również z oferty od Kärcher. Doskonale radzi sobie na powierzchniach zwykle opornych na działanie tego typu specyfików. Wykorzystamy go w celu usunięcia tłustych plam, zabrudzeń, ale też zanieczyszczeń wynikających z emisji pyłów. Jego ogromną zaletą jest niepozostawianie smug. Co więcej, po jego zastosowaniu woda nie osadza się na szklanej powierzchni, pozostawiając ją czystą na dłuższy czas.

Mycie parapetów: jak i czym umyć podokiennik?

Tutaj sprawa jest prosta. Do parapetów z tworzyw sztucznych wystarczy nam płyn do mycia naczyń i zwykła ścierka. 

Parapety klinkierowe wymagają już szczególnych środków - zwykle są to specjalne preparaty do klinkieru. Preparat taki rozcieńczamy w ciepłej wodzie (nie gorącej!) i już jest gotowy do mycia!

Pranie lub odświeżanie firan i zasłon

Czas na rachunek sumienia. Jak często pierzemy firany i zasłony? Dla wielu z nas pretekstem do zabrania się za tę czynność są nadchodzące święta lub pierwszy dzień wiosny. Robimy to również, kiedy widzimy, że ich stan tego wymaga.

Firanki i zasłony pierzemy częściej, jeśli wiszą one w pokojach z widokiem na ulicę. Kurz, pył, ale też spaliny osiadają na tkaninie, przebarwiając ją w widoczny sposób.

Jeżeli firany oraz zasłony pierzemy w pralce, ustawiamy ją zwykle na delikatny cykl i wybieramy temperaturę prania nie mniejszą niż 30°C i nie większą niż 40°C. Aby tkaniny pozostały w dobrym stanie, używajmy płynów do tkanin delikatnych.

Jak odświeżyć firany i zasłony bez prania? Chcąc odświeżyć firany i zasłony, warto skorzystać z możliwości, jakie daje żelazko z generatorem pary lub parownica. Jeśli chodzi o te drugie, sprawdzi się . Parownice posiadają . Sprawdzi się w przypadku odświeżania firan i zasłon bez potrzeby ściągania ich z okien.

Dodatkową zaletą pary jest bezpieczne czyszczenie bez użycia detergentów. Co istotne, dzięki wysokiej temperaturze parownica skutecznie usuwa wszelkie drobnoustroje. Jest to zatem świetne rozwiązanie do domu, w którym są alergicy, małe dzieci lub zwierzęta.

Mycie rolet i żaluzji

Jak w przypadku wszystkich elementów składających się na okno jako całość, również mycie rolet i żaluzji rządzi się swoimi prawami. Rolety zwijane, rzymskie, dzień-noc czy żaluzje aluminiowe lub drewniane, wymagają innego traktowania, by mogły nam służyć przez dłuższy czas.

• Wypranie zwijanych rolet wykonanych z tkaniny grozi ich deformacją i wyblaknięciem. Nie należy również ich prasować, gdyż temperatura, do jakiej nagrzewa się żelazko, może stopić warstwę ochronną pokrywającą tkaninę. Rolety zwijane czyścimy zatem ścierką z mikrofibry zwilżoną wodą z odrobiną płynu. Ostatnim etapem prac jest przetarcie powierzchni suchą szmatką.

• Rolety rzymskie wykonane są z tkanin, które z reguły bez problemu możemy prać w pralce. Pamiętajmy jedynie, by ustawić program do tkanin delikatnych i nie programować wirowania.

• Rolet typu dzień-noc nie wypierzemy już w pralce. Jest to produkt wykonany z materiału zawierającego poliester, który po wrzuceniu do automatu lub oddaniu do prania chemicznego może stracić swój fabryczny kolor. Traktujemy je zatem jak rolety zwijane, czyli za pomocą odkurzacza, zwilżonej szmatki i suchej ściereczki.

• Do czyszczenia żaluzji aluminiowych wystarczy nam flanelowa ściereczka. Poszczególne elementy z aluminium przecieramy na sucho. Inaczej jest w przypadku drewna, które wymaga środka nabłyszczającego.

Oprócz metod tradycyjnych można skorzystać również z dobrodziejstw techniki. Polecamy wypróbować parownice (na przykład wspomniane wcześniej parownice EasyFix). Jest to urządzenie dosyć uniwersalne, które pozwala na mycie powierzchni higienicznie, zupełnie bez użycia detergentów. Wysoka temperatura zabija szkodliwe drobnoustroje. Co więcej, czas takiej pracy będzie krótszy nawet o połowę niż w przypadku mycia tradycyjnego!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także