Jak rozjaśnić salon? Same dobre pomysły, galeria zdjęć

Jak rozjaśnić salon? Same dobre pomysły, galeria zdjęć

Autor: Justyna Łotowska
01 lut 2022 10:11

W wielu polskich domach brakuje światła dziennego. Jak doświetlamy wnętrza, aby poprawić nastrój? Jakie są najlepsze pomysły na doświetlenie salonu? Dlaczego światło w domu jest tak ważne? Zobacz wyniki ciekawego raportu i 10 dobrych pomysłów na rozjaśnienie i doświetlenie salonu.

  • Jak Polacy doświetlają wnętrza? Czytamy o tym w najnowszym raporcie przygotowanym przez Domondo we współpracy z firmą Elephate.
  • Podczas jesienno-zimowych miesięcy częściej towarzyszy nam apatia, co deklaruje aż 63% badanych. Połowa ankietowanych odczuwa też zmęczenie, 36% ma gorszy humor, a co czwarta osoba jest bardziej rozdrażniona.
  • Większość respondentów oceniła dostępność światła dziennego w swoich domach jako wystarczającą. Jednak aż 3 osoby na 10 odczuwają jego niedostatek.
  • Za najlepiej doświetlone wnętrze w swoim domu Polacy uznali salon (74%). Na drugim miejscu znalazła się kuchnia (44%), a na trzecim sypialnia (36%).
  • Większość osób deklarujących niedostatek światła dziennego w swoich mieszkaniach stosuje różne sposoby na doświetlenie wnętrz.
  • Ponad połowa badanych wybiera jasne kolory ścian lub dodatków. Niemal co druga osoba decyduje się też na zwiększenie liczby lamp.

Ilość światła dziennego w naszych domach i mieszkaniach ma ogromny wpływ na samopoczucie. Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości – im jest go więcej, tym lepszy mamy humor, częściej myślimy pozytywnie i mamy więcej energii do działania.

Jak światło słoneczne steruje naszym życiem i nastrojem? Czy w domach Polaków jest go wystarczająco dużo? Co robimy, aby doświetlić ciemne wnętrza? Jak ilość światła wpływa na naszą efektywność w pracy? Odpowiedzi znajdziemy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Domondo we współpracy z firmą Elephate.

Apatia, zmęczenie i brak humoru to częste objawy braku dostępu do światła

Zdecydowana większość respondentów zauważa lepsze samopoczucie psychiczne latem i wiosną, kiedy dni są najdłuższe. Z kolei podczas jesienno-zimowych miesięcy częściej towarzyszy nam apatia, co deklaruje aż 63% badanych. Połowa ankietowanych odczuwa też zmęczenie, 36% ma gorszy humor, a co czwarta osoba jest bardziej rozdrażniona.

Deprywacja światła słonecznego może wpływać na obniżenie nastroju i sprzyjać stanom depresyjnym (ale wcale nie musi). Dlatego w krajach położonych bardziej na północ mieszkańcy „doświetlają się” sztucznym światłem w ramach profilaktyki zaburzeń depresyjnych – tłumaczy Magdalena Popek, psycholożka biznesu, trenerka i współwłaścicielka Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego.

Prawie co trzeci z nas narzeka na niedostatek światła dziennego w domu

Większość respondentów oceniła dostępność światła dziennego w swoich domach jako wystarczającą. Jednak aż 3 osoby na 10 odczuwają jego niedostatek. Spośród nich ponad połowa za najczęstszy powód takiego stanu rzeczy uznaje niekorzystną ekspozycję okien. 39% badanych uważa, że ma za mało otworów okiennych lub ich powierzchnia jest niewystarczająca dla zapewnienia odpowiednich warunków oświetleniowych.

Część respondentów tłumaczy to oknami wychodzącymi na ścianę innego budynku (18%) lub osłonami okiennymi o zbyt małej przepuszczalności światła (11%).

Jasne ściany i dodatkowe lampy – tak Polacy doświetlają wnętrza

Za najlepiej doświetlone wnętrze w swoim domu Polacy uznali salon (74%). Na drugim miejscu znalazła się kuchnia (44%), a na trzecim sypialnia (36%). Najmniejszy dostęp do światła dziennego mają nasze jadalnie, domowe gabinety i łazienki. Większość osób deklarujących niedostatek światła dziennego w swoich mieszkaniach stosuje różne sposoby na doświetlenie wnętrz.

Ponad połowa badanych wybiera jasne kolory ścian lub dodatków. Niemal co druga osoba decyduje się też na zwiększenie liczby lamp. Niektórzy z nas używają bardziej przepuszczalnych osłon okiennych lub całkowicie z nich rezygnują.

Na home office oświetlenie lepsze niż w zakładach pracy

Naturalne światło nie pozostaje bez wpływu także na nasze życie zawodowe. Większość badanych uważa, że jego obecność przekłada się na większą produktywność i sprzyja kreatywności. W pandemicznej rzeczywistości mieszkania wielu z nas stały się jednocześnie biurami.

Jak wynika z badania, na niedostateczne warunki oświetleniowe narzeka co czwarta osoba wykonująca swoje obowiązki zdalnie. Gorzej jest w przypadku zakładów pracy – tam niedostatek światła dziennego deklaruje aż co trzeci badany.

Pełen raport z badania przeczytacie TUTAJ

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także