×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jakie oświetlenie wybrać do salonu? Architekt radzi. 15 zdjęć!

Jakie oświetlenie wybrać do salonu? Architekt radzi. 15 zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
01 kwi 2022 13:11
Aktualizacja: 03 kwi 2022 10:44

Jak dobrze oświetlić salon? Jakie lampy wybrać? Czy warto zainwestować w więcej niż jedną lampą? Jak podkreślić walory salon za pomocą oświetlenia? Co należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie do salonu? Podpowiada projektantka wnętrz Kama Mucha.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat salon przeszedł dużą transformację. Z klasycznego pokoju telewizyjnego zyskał status pokoju wielozadaniowego. Często zostaje otwarty na kuchnię, jadalnię, a ostatnio coraz częściej połączony z domowym biurem. Tu odpoczywamy po pracy, oglądamy filmy, bawimy się z dziećmi, czytamy. To sprawia, że oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby uwzględniało wszystkie aktywności obecne w naszym życiu, podnosząc tym samym nasz komfort i intuicyjność użytkowania. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Co więc należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie do salonu? Ilość naturalnego światła? Metraż? Wysokość?

– Przede wszystkim potrzeby i tryb życia domowników. W drugiej kolejności kwestie wynikające z architektury pomieszczenia i elementów w nim zaprojektowanych. Usytuowanie mebli, użyte faktury, kolory, ilość światła dziennego wszystko to ma znaczenie. Użycie określonej lampy jest wynikową cech, które reprezentuje – tłumaczy Kama Mucha projektantka wnętrz. Moc, barwa światła, kąt wiązki światła, możliwość ściemniania, wskaźnik jakości oddawania barw – to najważniejsze elementy, o który nie warto zapominać, planując oświetlenie. Sam kształt lamp czy opraw, to kwestia stylistyki wnętrza, ale gabaryt musi wynikać z ergonomii.

Projekt oświetlenia

Bogatsi o wiedzę dotyczącą możliwości, jakie dają nam lampy, oczekiwań i upodobań przyszłych domowników oraz wizję światła w przestrzeni, możemy świadomie ją rozplanować i dobrać odpowiednie typy oświetlenia. Zanim jednak padnie pytanie: gdzie powiesić lampę, warto dokładnie poznać wnętrze, wyznaczyć poszczególne strefy, rozplanować ustawianie mebli i innych elementów wyposażenia. Dlatego zawsze, jeśli tylko to możliwe, najpierw zaplanujmy projekt, a potem wykonanie instalacji.

–  Jeśli jednak mamy do czynienia z remontem i ingerencja w instalację jest niemożliwa lub mocno ograniczona korzystajmy z rozwiązań uniwersalnych. Dla mnie do takich należą systemy liniowe, do których potrzebujemy tylko jednego punktu elektrycznego. Systemy smart home w starych instalacjach są niemożliwe, ale tutaj z pomocą przychodzą nam oprawy wyposażone w moduł casambi. To taki rodzaj kompromisu, który umożliwia nam sterowanie oświetleniem z poziomu smartfona. Zatem rozwiązuje problem kucia ścian i prowadzenia nowej instalacji – wyjaśnia projektantka.

Punkt po punkcie

Obowiązkowe punkty, które musimy zaplanować w salonie to oświetlenie sufitowe – ogólne, przy kanapie oświetlenie do czytania, warto pomyśleć również o świetlne nastrojowym. Jeśli salon ma spełniać funkcję nie tylko wypoczynkową, ale także np. jadalnianą, to niezbędne będzie również oświetlenie nad stołem.

Triki stosowane przez projektanta wnętrz pomagają oszukać oko, czyli wyeksponować rzeczy warte uwagi, a ukryć to, co ma pozostać niewidoczne. Mały salon można powiększyć optycznie, malując ściany i sufit na jasne barwy oraz dobierając właściwe oświetlenie. Pomaga w tym stosowanie lamp o szerokim strumieniu światła i ustawienie ich w taki sposób, aby możliwie jak największa powierzchnia ściany została oświetlona. Można też stosować podświetlanie ścian umieszczając wzdłuż nich szeregi punktów lub linii świetlnych. W dużych salonach, ale nie tylko, jeśli chcemy stworzyć spokojny i przytulny nastrój intymności, można zastosować lampy z węższymi snopami światła, słabsze i o ciepłej barwie, które oświetlą tylko wybrane miejsca, takie jak fotel, kanapa czy stolik. Podobny efekt dają lampy stojące ustawione przy tych miejscach. W takiej scenerii warto wygasić lampy oświetlające mocno ściany i sufit.

Charakter wnętrza a oświetlenie

– We wnętrzach nowoczesnych nie musimy przejmować się ograniczeniami związanymi z charakterem i stylem. Tu wachlarz nowoczesnych lamp o bardzo różnorodnych parametrach oświetleniowych jest ogromny. We wnętrzach rustykalnych, glamour i historycznych trudniej dobrze dopasować światła do otoczenia. Często stylizowane lampy są piękne, mają wyszukane kształty, ale niezbyt dobrze oświetlają przestrzeń i mają bardzo ograniczone możliwości. Warto wtedy połączyć nowoczesne oświetlenie architektoniczne z tymi charakteryzującymi się dopasowaną do stylu formą – tłumaczy Kama Mucha.

Wrażenia estetyczne związane z formą i kształtem realizujemy stylowymi lampami, a światłem z nowoczesnych lamp architektonicznych wzbogacamy przestrzeń i realizujemy naszą wizję światła we wnętrzu. Doskonale sprawdzą się oprawy oświetleniowe – architektoniczne, które wtapiają się w otoczenie i nie przyciągają wzroku.

Rozjaśnić ciemny salon, doświetlić niski

Każdy salon ma swój unikatowy kształt, nie zawsze wymarzony pod względem metrażu czy wysokości. Ale i ten problem rozwiąże właściwe oświetlenie. We wnętrzach z małą ilością okien lub mocno zacienionych ze względu na usytuowanie względem stron świata czy wysokie drzewa za oknem, warto zastosować takie moce i sekcje oświetlenia, aby zrekompensować brak światła nawet w jasnych częściach dnia. W salonie, szczególnie w takim, który ma deficyt światła dziennego warto pamiętać o podziale na sekcje, tak zwane obwody elektryczne oraz o możliwości ściemniania. Podział na sekcje da nam elastyczność dobierania światła i dostosowywania go do aktualnych potrzeb.

Starajmy się o wydzielenie sekcji, która odpowiada za światło akcentujące, które zapewni nam spokojny, dyskretny nastrój. Druga sekcja odpowiada za rozświetlenie ścian i narożników w pomieszczeniu. To ona da nam optyczne powiększenie przestrzeni i dobrze sprawdzi się podczas wizyt gości, zabaw z dziećmi czy sprzątania. Trzecią sekcją możemy zapewnić odpowiednie światło podczas niedoboru światła dziennego. Kolejne sekcje mogą odpowiadać za strefę kuchni we wnętrzach, w których salon łączy się z kuchnią.

Barwa światła ma znaczenie

Wystarczy poznać jedną złotą zasadą i się nią kierować, by efekt był niezmiennie satysfakcjonujący. Światło o ciepłej barwie sprzyja naszym naturalnym biologicznym procesom związanym z relaksem i odpoczynkiem, a światło o chłodnej barwie pobudza, aktywizuje nasze organizmy do pracy czy zabawy. Lampy o ciepłej barwie to te z oznaczeniem 2700K – 3000K. Posiadając tę wiedzę, możemy świadomie stosować i dobierać barwy do miejsc i funkcji z nimi związanych. Wybierając barwę, należy również brać pod uwagę preferencje i upodobania przyszłych użytkowników danej przestrzeni.

– Jeśli klientom trudno się zdecydować, zawsze wtedy polecam do salonu barwę 2700K, która jest najbardziej zbliżona do ciepłego światła starych żarówek i halogenów. Wychodzę z założenia, że salon to w głównej mierze strefa relaksu i odpoczynku. Na rynku obecne są już technologie, które wychodzą naprzeciw aktywnemu dostosowaniu barwy w czasie za pomocą jednej lampy. To np. technologia nazywana z ang. Dim To Warm lub Tunable White – dodaje projektantka.

Resumując dobrze zaplanowane oświetlenie w salonie to takie, które pomaga wykreować przestrzeń, w której chce się spędzać czas, bo współgra z oczekiwaniami i potrzebami użytkowników, zapewniając im komfortowe warunki.

KAMA MUCHA – projektantka wnętrz i właścicielka studia projektowego KAMA MUCHA www.instagram.com/kamamucha oraz brand coordinator Labra, odpowiedzialna za wszystkie projekty stoisk targowych marki. Na co dzień pracuje ze światłem w przestrzeniach prywatnych i publicznych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także