
Oświetlenie w salonie: 10 świetnych wnętrz. Piękne zdjęcia, praktyczne porady
Jaki zmienić nasz salom w przyjazną i odpowiednio doświetloną przestrzeń? Jakie oświetlenie będzie najlepsze? Co wybrać? Zobaczcie kilka fajnych pomysłów i przeczytajcie kilka praktycznych porad.

Dobrze zaplanowane oświetlenie domu zapewni komfort i wygodę przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dlatego przed rozpoczęciem zmian warto dokonać dokładnej analizy sposobu użytkowania każdego miejsca w mieszkaniu. W różnych pomieszczeniach źródła światła mają inne funkcje oraz wymagania do spełnienia – będą się różnić mocą, rodzajem, czy też barwą.
Wiele źródeł, jeden cel
W ostatnich czasach pokój dzienny to często jednocześnie miejsce pracy, nauki, wieczornego relaksu i plac zabaw dla dzieci. Wiodące oświetlenie to światło górne. Najlepiej sprawdzają się w tej roli lampy wiszące i sufitowe.
– Warto sprawdzić, czy główne źródła światła spełniają swoje zadanie. Należy wziąć pod uwagę kąt padania oraz rodzaj światła. Kąt powinien być szeroki, a barwa ciepła lub zimna. Sama lampa nie wyczerpuje jednak wszystkich możliwości. Doskonałym jej uzupełnieniem są lampy podłogowe i stołowe, kinkiety oraz oświetlenie punktowe w tym oczka i oprawy do sufitów podwieszanych i mebli –mówi Paweł Jęczmionka z Castorama Polska.
Wielu z nas zmuszonych było zapewne do zorganizowania w ramach pokoju dziennego strefy przeznaczonej do pracy. Oprócz odpowiedniego blatu oraz fotela niezwykle istotne jest, przy jakim świetle pracujemy. Najlepiej sprawdzają się tu punktowe lampy biurkowe lub stojące, które gwarantują odpowiednie skierowanie światła poprzez dostosowanie optymalnego kąta padania. Takie oświetlenie najczęściej będzie jasne, o neutralnej zimnej barwie.
Długie jesienne wieczory sprzyjają relaksowi w domu i umilaniu sobie czasu drobnymi przyjemnościami. Jedną z takich czynności jest przygotowanie rodzinnych posiłków i wspólne biesiadowanie. Warto zadbać, by w kuchni nad blatem mieć do dyspozycji kilka źródeł oświetlenia, a niektóre z nich powinny mieć możliwość ustawienia ich pod wybranym kątem. Czas posiłku to również okazja do wspólnego spędzenia czasu, zadbajmy, żeby zadbać o ciepłe i nastrojowe światło sprzyjające rozmowie i delektowaniu się samodzielnie przygotowanym potrawom.
– Innego podejścia do kwestii oświetlenia wymaga łazienka, często pozbawiona okien. W takiej sytuacji sztuczne światło jest jedynym dostępnym przez cały dzień. Wybierając lampy do tego pomieszczenia, musimy pamiętać o podwyższonym poziomie wodoszczelności – to jest czynnik, który dla własnego bezpieczeństwa trzeba uwzględnić w momencie zakupu instalacji oświetleniowej. W łazience powinny być przynajmniej dwa źródła światła – sufitowe i odpowiednie oświetlenie lustra. Barwa światła powinna być zbliżona do dziennego– podsumował Paweł Jęczmionka.
W sypialni sprawdzi się światło delikatne, rozproszone, zachęcające do relaksu. Jeśli jednak lubimy poczytać w łóżku, warto zadbać o dodatkowe lampki nocne czy kinkiety z ruchomym ramieniem, które pozwolą dobrze oświetlić strony.
Oszczędzanie a oświetlanie
Dla budżetu domowego istotne będą też takie parametry jak energooszczędność, odporność na zużycie oraz żywotność. Nie bez znaczenia pozostaje ich wpływ na środowisko. Zgodne z duchem ekologii będzie zastosowanie żarówek typu LED. To jeden z najprostszych sposobów obniżania rachunków za prąd, żarówki ledowe mają również dłuższy cykl życia, a ich wymiana jest znacznie rzadsza niż w przypadku tych tradycyjnych czy halogenowych.
Warto również rozważyć wyposażenie domu w produkty simple smart, które pozwalają na zmianę mocy czy barwy światła bez zmian w instalacji. Po prostu klikając drugi raz swoim łącznikiem („kontaktem”) zmienia się im dany parametr, albo moc albo barwę. To rozwiązanie pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie oświetlenia do naszych potrzeb.
Jeśli na przykład zmieniliśmy układ mebli i wcześniejszy układ świateł teraz nam nie odpowiada, możemy rozważyć zainstalowanie systemu szynowego, który pozwala nam doświetlić pomieszczenie bez konieczności kucia ścian i prowadzenia dodatkowych kabli. Na interesujące aranżacje pozwalają również paski LED. Możemy je zastosować praktycznie wszędzie i do wszystkiego. Świetnie sprawdzą się jako oświetlenie pod szafkami w kuchni czy doświetlenie schodów.