
Oświetlenie w salonie – o czym warto pamiętać?
Planując oświetlanie warto skupić się przede wszystkim dwóch aspektach: funkcjonalności i spójności stylistycznej. Dzięki temu wnętrze będzie zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

Po pierwsze: funkcjonalność
Pokoje dzienne bywają różne – począwszy od niewielkich wnętrz w blokach mieszkalnych, poprzez popularne obecnie salony z małym aneksem kuchennym, na dużych przestrzeniach z otwartą kuchnią i jadalną kończąc. Z tych też względów projektując oświetlenie w głównym pomieszczeniu, warto na początku przyjrzeć się jego rozmiarom i układowi, przemyśleć swoje potrzeby i rozplanować najważniejsze elementy wyposażenia. Dzięki temu bez trudu uda się stworzyć maksymalnie funkcjonalną i dobrze doświetloną przestrzeń, a do tego zgodną z gustem domowników.
W przypadku niewielkich pomieszczeń, pełniących wyłącznie funkcję salonu, najlepiej jest skupić się na centralnym źródle światła w postaci efektownego plafonu lub lampy wiszącej, wzbogacając je oświetleniem dodatkowym, np. w postaci kinkietów czy reflektorków. Warto również pomyśleć o lampie podłogowej lub stołowej ustawionej np. przy fotelu do czytania. Przestronniejsze wnętrza, połączone z kuchnią i jadalnią, wymagają bardziej rozbudowanego systemu oświetlenia, w którym poszczególne lampy będą ze sobą współgrać i tworzyć jedną, spójną aranżacyjnie całość - tłumaczy Małgorzata Nowodworska, ekspert marki Nowodvorski Lighting.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem świetlnym do salonu otwartego na kuchnię jest zastosowanie w części wypoczynkowej oraz nad stołem jadalnianym lampy wiszącej z tej samej serii. W zależności od potrzeby doświetlenia wybranej strefy zamontować można oprawy z pojedynczym źródłem światła lub kilkoma punktami.
Planując oświetlenie w domowym salonie warto również zastosować lampy punktowe, np. kinkiety czy listwy LED. Tego rodzaju oświetlenie pomaga stworzyć we wnętrzu przyjemną atmosferę podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki, a w razie potrzeby zapewni intymność, sprzyjającą relaksowi i odpoczynkowi. Do tego znakomicie podkreśli najbardziej reprezentacyjne elementy pokoju – stylowe lustro, ulubione dzieło sztuki, dekoracyjną zabudowę czy galerię rodzinnych zdjęć.
Po drugie: styl i elegancja
Układ funkcjonalny to kwestia, która bez wątpienia jest niezwykle istotna z punktu widzenia użytkowania salonu. Dla większości domowników najważniejsze są względy wizualne: kolory, faktury i formy poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. Lampy nie są tutaj wyjątkiem, a wręcz stanowią jeden z najważniejszych akcentów dekoracyjnych. Dobrze dobrane oświetlenie jest w stanie podkreślić najważniejsze atuty pomieszczenia i sprawić, że cały wystrój salonu będzie ze sobą harmonizował. Dzieje się tak za sprawą dużej liczby dostępnych na rynku modeli lamp, które dopasować można stylistyką do różnorodnych wnętrz od klasycznych, po industrialne - mówi Małgorzata Nowodworska.
W nowoczesnym pokoju ciekawy akcent, przełamujący nieco prostą aranżację, będą stanowiły lampy w modnym granacie czy oliwkowej zieleni ze złotym wykończeniem. Natomiast do typowo męskich salonów pasują lampy w odcieniach głębokiej czerni lub szarości.
Salony urządzone w popularnym w ostatnich latach stylu rustykalnym warto wyposażyć w lampy wykonane z naturalnych materiałów: drewna czy różnego rodzaju tkanin, natomiast w pomieszczeniach o klasycznym charakterze doskonale sprawdzą się żyrandole i kinkiety nawiązujące wyglądem do lamp w stylu art deco lub ozdobnych kandelabrów.