×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oświetlenie w salonie. Praktyczne porady, piękne inspiracje!

Oświetlenie w salonie. Praktyczne porady, piękne inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
05 sie 2021 14:51

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem w każdym salonie. Pełni ono zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie do salonu? Podpowiadamy! Sprawdź, co radzą ekspercie.

Wybór odpowiedniej barwy światła

Pierwszym krokiem do stworzenia praktycznej w użytkowaniu gry światła w salonie jest wybranie jego odpowiedniej barwy. Warto wiedzieć, że w tej przestrzeni sprawdza się zarówno oświetlenie zimne, jak i ciepłe. Wszystko zależy of funkcji danej strefy i preferencji użytkowników. Temperatura barwowa jest ciekawym sposobem na wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych wnętrza. W których miejscach postawić na zimną barwę? Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy pobudzenia – między innymi w części biurowej czy kuchennej.

Przytulny klimat w strefie wypoczynkowej można za to stworzyć z pomocą światła ciepłego, które ma działać kojąco i wyciszająco na nasze samopoczucie. Trzeba pamiętać również o tym, że ciepła tonacja, oscylująca wokół 3000K, nie pozostanie bez znaczenia dla wyglądu potraw na stole, które będą wydawać się bardziej apetyczne, dlatego też barwa ciepła sprawdzi się również w części jadalnianej.

Przy mieszaniu kilku temperatur barwowych w jednym pomieszczeniu warto zaplanować światło tak, żeby źródła o różnych temperaturach nie były włączone w tym samym czasie. Różnica pomiędzy barwą światła jest wyraźnie widoczna, dlatego dobrze jest zadbać o to, by w jednej scenie świetlnej brały udział źródła o takiej samej temperaturze.

Ciekawym rozwiązaniem, zyskującym na popularności, są oprawy, które pozwalają na płynną regulację temperatury barwowej. To oświetlenie z tak zwaną funkcją Tunable-White. W ramach jednej lampy możemy uzyskać zarówno ciepłe, nastrojowe i relaksacyjne światło o barwie 2700K, jak i pobudzające, chłodne światło o barwie zbliżonej do temperatury barwowej światła w pogodne popołudnie. To elastyczna opcja, z którą światło może podążać za naszymi potrzebami. Opcję regulacji temperatury barwowej znajdziemy w popularnej okrągłej serii Big Size next lub prostokątnych oprawach Tru polskiego producenta.

Funkcjonalny podział oświetlenia

Większość osób aranżujących własne wnętrze zdaje sobie sprawę z funkcji oświetlenia, do których można zaliczyć nie tylko rozjaśnienie i optyczne powiększenie pomieszczenia, ale również wyeksponowanie kluczowych elementów salonu oraz ukrycie mankamentów wnętrza. Aby oświetlenie przestrzeni dziennej zyskało jeszcze większej wartości, należy kierować się również jego podziałem na oprawy ogólne, akcentujące oraz zadaniowe.

Oświetlenie ogólne to przede wszystkim oprawy wiszące lub też systemy szynowe umieszczone na suficie. Ich zadaniem jest komfortowe i równomierne rozświetlenie pomieszczenia, nawet po zmroku. Do akcentujących elementów świetlnych zalicza się kierunkowe źródła światła, które wprowadzą do salonu odpowiedni klimat oraz podkreślą dekoracyjną stronę pomieszczenia. Ciekawym zabiegiem jest podkreślenie światłem ozdobnej zabudowy czy półek kierunkowym światłem lub zastosowanie samego światła jako ozdoby. W przypadku kinkietów Golo sposób, w jaki emitują światło na ścianie sam w sobie staje się dekoracją wnętrza. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie zadaniowe, to odgrywa ono kluczową rolę wszędzie tam, gdzie ludzki wzrok i mózg potrzebują skupienia – w strefie biurowej czy jadalnianej. Oświetlenie zadaniowe zapewnia światło tam, gdzie pracujemy, czyli np. na biurku czy przy blacie kuchennym.

„Świetlane” sztuczki

Nawiązując do tego, że gra światła może wizualnie odmienić wnętrze, warto poznać kilka oświetleniowych sztuczek. Do salonów o małych rozmiarach ciekawym rozwiązaniem są źródła światła skierowane ku górze, które optycznie dodadzą strefie dziennej kilku „dodatkowych” centymetrów poprzez rozświetlenie sufitu, natomiast do dużych powierzchni lepiej dobrać klosze, które będą otwarte na dolną część pomieszczenia.

W przestrzeni wypoczynkowej warto postawić na światło rozproszone, które zapewni odpoczynek naszym oczom. Takie światło, zwłaszcza pośrednie, stanowi dobre tło do oglądania telewizji. Wieczornemu relaksowi szczególnie dobrze towarzyszą kinkiety świecące światłem pośrednim – odbitym od ściany jak np. Camber mini czy Maxi Point.

Oświetleniowa elastyczność

Każdy, kto urządza salon, powinien pamiętać o tym, że elementy oświetleniowe mają służyć użytkownikom tej przestrzeni, a nie odwrotnie. Jeśli więc światło nie dociera w odpowiedni sposób do ulubionego kąta kanapy, a tym samym uniemożliwia komfortowe czytanie książki w tym miejscu, wcale nie chodzi o to, by się przesiadać, ale o to, by dostosować oprawę do naszych potrzeb. Strefa wypoczynkowa może wzbogacona o ruchome kinkiety Pet micro, które pozwalają na manewrowanie światłem, a tym samym ustawienie ich adekwatnie do preferencji domowników.

Design dopasowany do salonu

Poza funkcjonalnością światła warto pamiętać o tym, że dużą rolę przy jego wyborze odgrywa również design opraw oświetleniowych. Kupione oprawy wiszące, czy kinkiety powinny być spójne z wnętrzarskim zamysłem, dopełniając go i nawiązując do jego stylu. W modnym ostatnio lofcie sprawdzi się na przykład innowacyjne oświetlenie szynowe, natomiast w inspiracjach minimalistycznych świetnie odnajdują się kuliste kształty takie jak kolekcja Modern Ball, której nowoczesny kształt będzie uzupełnieniem prostoty, a jednocześnie ciekawym elementem dekoracyjnym.

Na idealne oświetlenie salonu składa się pięć kroków, do których należą dobór barwy światła do poszczególnych stref, funkcjonalny podział przestrzeni za pomocą opraw, kinkietów i szynoprzewodów, zastosowanie oświetleniowych tricków, wykorzystanie elastycznych źródeł światła oraz dopasowanie opraw oświetleniowych do stylu przestrzeni dziennej. Uwzględnienie wszystkich tych aspektów w salonowym projekcie sprawi, że salon stanie się nie tylko praktyczną strefą użytkową, ale również przyciągającym wzrok wnętrzem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także