20 świetnych pomysłów na podłogę i ściany w modną jodełkę

20 świetnych pomysłów na podłogę i ściany w modną jodełkę

Autor: Justyna Łotowska
03 sty 2021 18:12

Wzór jodełki w aranżacji wnętrz to prawdziwy hit ostatnich miesięcy. Kojarzy się z elegancją i francuskim stylem, nic więc dziwnego, że coraz częściej chcemy mieć ją nie tylko na podłodze, ale także na ścianach! Zobaczcie 10 propozycji aranżacji z podłogą, a nawet ścianami w jodełkę.

Jodełka to ponadczasowy wzór,  który znakomicie sprawdzi się w wielu różnych pomieszczeniach. Podłoga w łazience, salonie, kuchni czy sypialni, ściany nie tylko w łazience czy kuchni, ale także pokoju dziennym - wszędzie tam jodełkowy wzór doda wnętrzu dobrego stylu i sprawi, że wnętrze zyska tak pożądany efekt wow!

Czytaj też: Podłoga i ściany w salonie: 15 nowoczesnych pomysłów. Super wnętrza!

Płytki ceramiczne ze wzorem w jodełkę

Co mamy do dyspozycji jeśli myślimy o wzorze w jodełkę na podłodze lub ścianie? Po pierwsze płytki ceramiczne z jodełkowym wzorem. Polecamy zwłaszcza płytki drewnopodobne - dzięki temu wnętrze będzie wyglądało bardziej naturalnie, choć w jodełkę możemy ułoży także płytki o innym wzorze. W ofercie producentów płytek znajdziemy mnóstwo takich propozycji! Będą to płytki podłogowe, ale także pomysły na ścianę!

Drewniana podłoga w jodełkę - najmodniejszy wzór

Jodełkę możemy też ułożyć na podłodze z drewnianych klepek czy drewnianych desek naśladujących ten wzór, a nawet z paneli podłogowych. Drewniana jodełka na podłodze to absolutny hit wnętrzarski wielu ostatnich aranżacji i najpopularniejszy wybór projektantów wnętrz! Jodełka świetnie prezentować się też będzie na ścianie np. pod postacią boazerii czy lamperii. Miłośnicy tapet znajdą też bez problemu propozycje tapet ściennych odwzorowujących ten deseń. Możliwości jest więc cała masa, ważne tylko aby w "jodełkowym szale" nie  przesadzić. To piękny wzór, ale jeśli będzie go w naszym mieszkaniu zbyt wiele, efekt będzie zupełnie odwrotny do zamierzonego!

Jaka jodełka? Francuska, wegierska, klasyczna? Czym się różnią?

Jakie rodzaje wzoru w jodełkę możemy znaleźć w polskich sklepach? Najpopularniejszy to na pewno jodełka francuska, inaczej zwana chevron. W tym wzorze krótszy bok (np. drewnianej klepki) przycinany jest pod kątem 45 stopni, by połączone deszczułki utworzyły kształt grota strzały. Bardzo często stosuje się również docięcie pod kątem 60 stopni. Taki wzór nazywany jest z kolei jodełką węgierską. Wielu z nas z dzieciństwa pamięta z kolei popularny w PRL podłogowy wzór jodełki klasycznej. Ten sposób układania polegał na układaniu desek o jednakowych wymiarach, tak aby krótszy bok jednej klepki łączył się z dłuższym bokiem drugiej klepki pod kątem prostym. Wadą tego rozwiązania był brak możliwości zmiany kąta ułożenia, który wynosił zawsze 90 stopni. Dlatego dzisiaj chętniej stosowanym wzorem jest właśnie jodełka francuska. 

Zobacz również: Nowoczesny salon: pomysły na podłogi i ściany. Zobacz je wszystkie!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także