PARTNER PORTALU
30 najpiękniejszych wnętrz w odcieniach niebieskiego

30 najpiękniejszych wnętrz w odcieniach niebieskiego

Autor: Justyna Łotowska
26 lut 2014 15:18

Niebieski to z pewnością jeden z najmodniejszych kolorów tego sezonu. Łączymy go z bielą, szarością, grafitem, a nawet zielenią. Zobaczcie 30 przykładów pięknych wnętrz z niebieskim w roli głównej.

Kolor niebieski to jedna z najciekawszych barw używanych w aranżacji wnętrza. Może mieć dziesiątki, a pewnie nawet setki odcieni - każdy z nich w różnym stopniu na nas wpływa i oddziaływuje, niektóre z nich sprawdzą się w mieszkaniu lepiej, inne gorzej, wiele też zależy od barw, z którymi nasz niebieski zestawimy.

W starożytności kojarzył się z nieśmiertelnością i boskością. Współcześnie uważany jest za kolor spokoju, zadumy, odprężenia i życia wewnętrznego, swobody i świeżości. Kojarzy się z nieskalaną przyrodą, błękitem nieba czy wody, nic więc dziwnego, że to także kolor utożsamiany z wakacjami, latem i odpoczynkiem. 

Sprawdzi się w różnych pomieszczeniach, jako barwa główna (dla odważniejszych) oraz w dodatkach (dla każdego). W pokoju dziennym doda harmonii, wakacyjnego charakteru i atmosfery relaksu, w kuchni - czystości i lekkości, w sypialni pomoże odpocząć. 

Różne odcienie niebieskiego

Wyróżnić możemy wiele różnych odcieni (podobno to kolor, który ma najwięcej odcienie w przyrodzie!). Najpopularniejsze z nich to błękit nieba, turkus, akwamaryna, ultramaryna, indygo, lazurowy, kobaltowy czy granatowy.

Źródło: Wikipedia

W zależności od odcienia dana barwa sprawdzi się lepiej w salonie lub jadalni (tutaj dobrze się sprawdzą intensywne barwy, takie jak indygo czy kobalt, które dodadzą wnętrzu elegancji). sypialni czy salonie. Niektóre barwy (takie jak lazurowy) dobrze się prezentują we wnętrzu rustykalnym (zwłaszcza w połączeniu z drewnem), inne (błękit paryski czy pruski) w nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji,

Więcej o zastosowaniu kolorów w arykułe naszej redakcyjnej projektantki, arch. wnętrz Małgorzaty Goś: tutaj

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także